Archiwum konsultacji

Image
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami konsultacji rynkowych prowadzonych przez GAZ-SYSTEM S.A. w latach 2009 - 2024:

Konsultacje przeprowadzone w 2024 roku:

Konsultacje projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej Gazu na lata 2025-2034 (Część B)

Informujemy, że zgodnie z postanowieniami art. 16 ust. 3 Ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne (Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348 z późniejszymi zmianami) oraz zgodnie z rozdziałem 4 Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej, GAZ–SYSTEM S.A. w porozumieniu z Urzędem Regulacji Energetyki, przystąpił do opracowania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju na lata 2025-2034 (KDPR 2025-2034) w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe – Część B - dotyczącej powierzonej infrastruktury SGT.

Zgodnie z zapisami art. 16 ust 15 Ustawy Prawo Energetyczne, zapraszamy wszystkich zainteresowanych, obecnych i potencjalnych użytkowników systemu przesyłowego, do zapoznania się z wyciągiem z projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju na lata 2025-2034 Część B. 

Ewentualne uwagi należy zgłaszać do godz. 15:00 dnia 25.03.2024 r., przesyłając wypełniony formularz na adres e-mailowy: planrozwoju@gaz-system.pl.

Kolejnym etapem opracowywania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju, podobnie jak w przypadku poprzednich, uzgodnionych z Prezesem URE Planów Rozwoju, będzie przeanalizowanie Państwa uwag, sugestii i oczekiwań oraz przedstawienie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Część B do uzgodnienia.

Do opublikowanego wyciągu z KDPR 2025-2034 Część B, dołączamy klauzulę informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych i prosimy o zapoznanie się z nią.

Konsultacje przeprowadzone w 2023 roku:

Konsultacje projektu wniosku o uzyskanie odstępstwa od obowiązku zapewnienia zdolności przepływu w obu kierunkach w puncie połączenia międzysystemowego Cieszyn, na granicy pomiędzy Czechami a Polską

Zgodnie z przepisem wynikającym z ust. 2 załącznika III do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1938 z dnia 25 października 2017 roku ("Rozporządzenie SoS"), NET4GAS i GAZ-SYSTEM rozpoczynają konsultacje z zainteresowanymi operatorami systemów przesyłowych. 

Operatorzy przygotowali wspólny projekt wniosku o uzyskanie odstępstwa obowiązku zapewnienia zdolności przepływu w obu kierunkach w punkcie połączenia międzysystemowego Cieszyn. Dokument ten jest dostępny tutaj.

Operatorzy systemów przesyłowych, których potencjalnie dotyczy niniejszy wniosek, mogą zgłaszać swoje uwagi w terminie do 6 listopada 2023 r. na następujący adres poczty elektronicznej: badanierynku@gaz-system.pl. Uwagi muszą być odpowiednio uzasadnione i opatrzone danymi kontaktowymi (nazwa, adres, e-mail, numer telefonu).

Konsultacje Projektu Zmian IRIESP

GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach projektu zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej GAZ-SYSTEM S.A.

Proponowane zmiany wynikają z potrzeby uściślenia regulacji w wybranych obszarach oraz z zebranych doświadczeń w trakcie stosowania obecnie obowiązującej IRiESP, a także sugestii przekazywanych przez użytkowników systemu przesyłowego.

Szczegółowy wykaz zmian znajduje się w projekcie zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (wersja 29).

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z projektem zmian IRiESP. 

Ewentualne uwagi należy zgłaszać do dnia 31 października 2023 r. przesyłając wypełniony odpowiedni formularz na adres e-mailowy:instrukcja@gaz-system.pl.

Wiążąca procedura Open Season FSRU 2

GAZ-SYSTEM rozpoczął fazę  składania wiążących ofert przez Uczestników zarejestrowanych w procedurze Open Season FSRU 2

W dniu 29 września GAZ-SYSTEM zakończył etap rejestracji podmiotów zainteresowanych uczestnictwem w wiążącej procedurze  Open Season dla FSRU 2.

Wiążąca procedura Open Season FSRU 2 ma na celu potwierdzenie zainteresowania uczestników rynku zwiększeniem zdolności regazyfikacji Terminalu FSRU, poprzez złożenie długoterminowych zamówień na korzystanie z usług regazyfikacji FSRU, co uzasadni realizację wskazanego projektu przez GAZ-SYSTEM. 

W wyniku uzyskania wiążących Ofert od uczestników rynku, GAZ-SYSTEM oceni, czy całkowity zakres Usług Regazyfikacji wnioskowany w Zamówieniach jest wystarczający do przystąpienia do realizacji projektu w zakresie FSRU 2.

Uczestnicy zarejestrowani  w procedurze Open Season FSRU 2 powinni przedłożyć wiążącą ofertę wraz z załącznikami najpóźniej do dnia 27 października 2023 r., do godziny 17:00 (CEST), na adres:
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
ul. Mszczonowska 4, budynek A, 02-337 Warszawa

oraz z zachowaniem tego samego terminu przesłać we wskazanym terminie skan tych dokumentów pocztą elektroniczną na adres: openseason@gaz-system.pl

HARMONOGRAM OPEN SEASON FSRU 2:
1.    1.09.2023 r Uruchomienie Open Season FSRU 2 – jedna wiążąca faza 
2.    29.09.2023 r. Zakończenie rejestracji 
3.    27.10.2023 r. - Termin na składanie Ofert 
4.    Cztery (4) tygodnie od zamknięcia terminu na składanie Ofert
       Ogłoszenie wyników procesu alokacji 
5.    10 dni roboczych od momentu otrzymania Umowy i Zlecenia Regazyfikacji 
       Zawarcie Umów Regazyfikacji i Zleceń Regazyfikacji 
6.    Do 12 m-cy od podpisania Umów i Zleceń Regazyfikacji
       Podjęcie Ostatecznej Decyzji Inwestycyjnej 

                                                                                                                                                                                              

GAZ-SYSTEM rozpoczyna rejestrację podmiotów zainteresowanych uczestnictwem w procedurze  w ramach wiążącej fazy procedury Open Season dla FSRU 2

GAZ-SYSTEM zdecydował o uruchomieniu procedury Open Season dla FSRU 2 na podstawie wyników przeprowadzonej w marcu 2023 r. niewiążącej procedury badania zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej, wskazujących na zainteresowanie uczestników rynku zwiększeniem zdolności regazyfikacji Terminalu FSRU a także eksportem gazu w regionie. 

Dotychczas planowany przez GAZ-SYSTEM projekt budowy Terminalu FSRU 1 zakładał umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU przystosowanej do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie 6,1 mld m3 paliwa gazowego rocznie. Zakończona w sierpniu br. Faza 2 Procedury Open Season pozwoliła na podpisanie Umowy obejmującej 100% Usług Regazyfikacji.  

Projekt objęty Open Season dla FSRU 2 zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska, w sąsiedztwie FSRU 1, drugiej pływającej jednostki, zdolnej do wyładunku, procesowego składowania i regazyfikacji LNG. Terminal FSRU 2 ma być przystosowany do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie 4,5 mld m3 paliwa gazowego rocznie, a przy uwzględnieniu zdolności obu planowanych pływających jednostek FSRU – 10,6 mld m3

W celu przeprowadzenia procedury Open Season FSRU 2 w sposób przejrzysty i niedyskryminacyjny, w dniach 14 lipca - 4 sierpnia GAZ-SYSTEM przeprowadził konsultacje rynkowe dokumentów regulujących procedurę Open Season FSRU 2 – Ogólnych Warunków Realizacji Projektu FSRU 2 wraz z załącznikami. Podsumowanie konsultacji rynkowych znajduje się w załączonym materiale informacyjnym. 

Wiążąca procedura Open Season FSRU 2 ma na celu potwierdzenie zainteresowania uczestników rynku zwiększeniem zdolności regazyfikacji Terminalu FSRU, poprzez złożenie długoterminowych zamówień na korzystanie z usług regazyfikacji FSRU, co uzasadni realizację wskazanego projektu przez GAZ-SYSTEM. 

W wyniku uzyskania wiążących Ofert od uczestników rynku, GAZ-SYSTEM oceni, czy całkowity zakres Usług Regazyfikacji wnioskowany w Zamówieniach jest wystarczający do przystąpienia do realizacji projektu w zakresie FSRU 2.

Podmioty zainteresowane uczestnictwem w procedurze Open Season FSRU 2 powinny przedłożyć dokumenty rejestracyjne najpóźniej do dnia 29 września 2023 r., do godziny 17:00 (CEST), na adres:
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
ul. Mszczonowska 4, budynek A, 02-337 Warszawa

oraz przesłać we wskazanym terminie skan tych dokumentów pocztą elektroniczną na adres: openseason@gaz-system.pl

Dopuszczalne jest złożenie dokumentów wyłącznie w formie elektronicznej, jedynie w przypadku podpisu wszystkich dokumentów kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

HARMONOGRAM OPEN SEASON FSRU 2
1.    1.09.2023 r Uruchomienie Open Season FSRU 2 – jedna wiążąca faza 
2.    Cztery (4) tygodnie od uruchomienia Procedury 
       Rejestracja
3.    Cztery (4) tygodnie od zakończenia etapu rejestracji 
       Termin na składanie Ofert 
4.    Cztery (4) tygodnie od zamknięcia terminu na składanie Ofert
       Ogłoszenie wyników procesu alokacji 
5.    10 dni roboczych od momentu otrzymania Umowy i Zlecenia Regazyfikacji 
       Zawarcie Umowy Regazyfikacji i Zlecenia Regazyfikacji 
6.    Do 12 m-cy od podpisania Umów i Zleceń Regazyfikacji
       Podjęcie Ostatecznej Decyzji Inwestycyjnej 

DOKUMENY DO POBRANIA: 

 

W przypadku pytań dotyczących procedury Open Season FSRU 2 prosimy o kontakt na adres e-mail: openseason@gaz-system.pl

                                                                                                                                                                                              

GAZ-SYSTEM zakończył fazę składania ofert przez Uczestników zarejestrowanych w procedurze Open Season FSRU 2

27 października br. GAZ-SYSTEM zakończył etap składania ofert przez Uczestników zarejestrowanych w procedurze Open Season FSRU 2

Wiążąca procedura Open Season FSRU 2 miała na celu potwierdzenie zainteresowania uczestników rynku zwiększeniem zdolności regazyfikacji Terminalu FSRU, poprzez złożenie długoterminowych zamówień na korzystanie z usług regazyfikacji FSRU, co uzasadni realizację wskazanego projektu przez GAZ-SYSTEM.

W wyniku procedury GAZ-SYSTEM nie uzyskał zamówień na poziomie, który stanowiłby podstawę do realizacji projektu w zakresie FSRU 2. Jednocześnie złożone przez Uczestników deklaracje zainteresowania usługą wskazują na możliwość kontynuowania rozmów w przyszłości.

Spółka prowadzi obecnie działania w zakresie projektu Terminalu FSRU 1, który zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU przystosowanej do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie 6,1 mld m3 paliwa gazowego rocznie. Zakończona w sierpniu br. Faza 2 Procedury Open Season dla FSRU 1 pozwoliła na podpisanie Umowy obejmującej 100% Usług Regazyfikacji, stanowiącej uzasadnienie biznesowe dla realizacji wskazanego projektu przez GAZ-SYSTEM.

Projekt Terminalu FSRU 2, mający umożliwić prowadzenie dodatkowego procesu regazyfikacji na poziomie 4,5 mld m3 paliwa gazowego rocznie, będzie przedmiotem dalszych analiz.

Infrastruktura hydrotechniczna, która powstanie w ramach projektu Terminala FSRU 1, umożliwi obsłużenie również drugiej jednostki regazyfikującej, jeżeli w przyszłości potwierdzone zostanie zapotrzebowanie rynkowe na projekt FSRU 2.

Konsultacje Projektu Zmian Istotnych Postanowień Umowy Przesyłowej

GAZ-SYSTEM zaprasza uczestników rynku do udziału w konsultacjach Istotnych Postanowień Umowy Przesyłowej. Określa on istotne postanowienia umowy o świadczenie usług przesyłania paliwa gazowego i został opracowany zgodnie z art. 9g ust. 5d ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo  energetyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 1385 z późn. zm.)

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z projektem Istotnych Postanowień Umowy Przesyłowej

Konsultacje zostały zakończone 20 października 2023 r.

Uwagi szczegółowe do Załącznika nr 1 do IRiESP

Konsultacje Projektu Zmian Istotnych Postanowień Umowy Przesyłowej dla polskiego odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa

GAZ-SYSTEM zaprasza uczestników rynku do udziału w konsultacjach Istotnych Postanowień Umowy Przesyłowej SGT. Określa on istotne postanowienia umowy o świadczenie usług przesyłania paliwa gazowego i został opracowany zgodnie z art. 9g ust. 5d ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo  energetyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 1385 z późn. zm.)

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z projektem Istotnych Postanowień Umowy Przesyłowej SGT

Konsultacje zostały zakończone 20 października 2023 r.

Uwagi szczegółowe do Załącznika nr 1

Konsultacje rynkowe procedury Open Season FSRU 2

GAZ-SYSTEM uruchamia konsultacje rynkowe procedury Open Season dla Terminalu FSRU 2

Wyniki przeprowadzonej przez GAZ-SYSTEM w marcu 2023 r. niewiążącej procedury badania zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej wskazały na znaczące zainteresowanie uczestników rynku zwiększeniem zdolności regazyfikacji Terminalu FSRU a także eksportem gazu w regionie, dlatego też podjęto decyzję o uruchomieniu wiążącej procedury Open Season dla Terminalu FSRU 2.

Dotychczas planowany przez GAZ-SYSTEM projekt budowy Terminalu FSRU zakładał umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), przystosowanej do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie 6,1 mld m3 paliwa gazowego rocznie. Zgodnie z komunikatem GAZ-SYSTEM trwająca obecnie Faza 2 Procedury Open Season dla powyższego projektu pozwoliła na otrzymanie Oferty z rynku obejmującej 100% Usług Regazyfikacji. Obecnie podjęte zostaną działania zmierzające do zakończenia procedury Open Season zgodnie z Ogólnymi Warunkami Realizacji Procedury Open Season FSRU.

Mając powyższe na względzie GAZ-SYSTEM przystępuje do formalnego uruchomienia procedury Open Season mającej na celu umożliwienie zwiększenia mocy regazyfikacyjnych Terminalu FSRU (FSRU 2). Projekt Terminalu FSRU 2 zakłada uruchomienie w rejonie Gdańska, w sąsiedztwie objętej procedurą Open Season FSRU, drugiej jednostki FSRU, zdolnej do wyładunku LNG, procesowego składowania i regazyfikacji LNG na poziomie 4,5 mld m3 paliwa gazowego rocznie

Celem procedury Open Season FSRU 2 jest potwierdzenie zapotrzebowania na dodatkowe zdolności regazyfikacji poprzez złożenie przez zainteresowanych uczestników rynku wiążących, długoterminowych zamówień na korzystanie z usług regazyfikacji Terminalu FSRU 2, co uzasadni przystąpienie przez GAZ-SYSTEM do realizacji wskazanego projektu.

W tym celu GAZ-SYSTEM, poprzez opublikowanie dokumentów regulujących procedurę Open Season FSRU 2, zamierza skonsultować ze wszystkimi zainteresowanymi uczestnikami rynku Ogólne Warunki Realizacji Projektu FSRU 2, a także zasady przeprowadzenia procedury Open Season dla FSRU 2. Wszyscy zainteresowani uczestnicy rynku proszeni są o zgłaszanie uwag i komentarzy dotyczących zarówno założeń realizacji inwestycji, jak i dokumentów regulujących przebieg procedury Open Season FSRU 2, wykorzystując w tym celu Kwestionariusz uwag znajdujący się w Załącznikach, najpóźniej do dnia 04.08.2023r., do godziny 16:00 (CET), na adres: openseason@gaz-system.pl

DOKUMENTY:

                                                                                                                                                                             

Procedura Open Season FSRU 2 przeprowadzona zostanie w sposób przejrzysty i niedyskryminacyjny, zgodnie z obowiązującym prawem. Po zakończeniu etapu konsultacji, GAZ-SYSTEM przeprowadzi ocenę oraz podsumuje zebrane w trakcie konsultacji uwagi, i odpowiednio skoryguje Ogólne Warunki Realizacji Procedury Open Season FSRU 2 oraz odpowiednie załączniki.

Załączony projekt Ogólnych Warunków Realizacji Procedury Open Season FSRU 2 wraz z załącznikami mają jedynie charakter roboczy. Zmiany w załączonych dokumentach zostaną wprowadzone w oparciu o informacje uzyskane podczas niniejszych konsultacji oraz dalsze prace nad projektem prowadzone przez GAZ-SYSTEM.

GAZ-SYSTEM zobowiązuje się z należytą starannością przeanalizować wszystkie informacje uzyskane podczas prowadzonych konsultacji, ale zastrzega sobie prawo do uwzględnienia niektórych, a pominięcia innych zebranych uwag, wedle swojego uznania.

Rozpoczęcie konsultacji Procedury Open Season FSRU 2 nie stanowi zobowiązania GAZ-SYSTEM do realizacji inwestycji.

KONTAKT: Wszelkie pytania dotyczące Procedury należy kierować na adres e-mail: openseason@gaz-system.pl

Open Season FSRU - Faza 2

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. informuje o rozpoczęciu 2 Fazy procedury Open Season FSRU. 

Procedura Open Season dla Terminalu FSRU składa się z dwóch faz. Faza 1 Procedury Open Season została uruchomiona w 4. kwartale 2021 roku. Jej celem było uzyskanie od uczestników wiążących zamówień oraz zobowiązania do wiążącej rezerwacji usług regazyfikacji FSRU na odpowiednim poziomie w Fazie 2 Procedury. Faza 1 zakończyła się podpisaniem Umowy Order to Proceed (OtP) i przystąpieniem przez GAZ-SYSTEM S.A. do realizacji pierwszego etapu projektu, tj. do rozpoczęcia projektowania, jak określono w Ogólnych Warunkach Realizacji (OWR).

Zgodnie z Ogólnymi Warunki Realizacji – w związku z tym, że w ramach Fazy 1 Procedury została zawarta Umowa OtP z Uczestnikiem, który złożył wiążące Zamówienie obejmujące 100% Usług Regazyfikacji FSRU udostępnianych przez GAZ-SYSTEM S.A. w ramach Procedury – rozpoczęcie etapu rejestracji do Fazy 2 Procedury będzie uzależnione od przedłożenia przez tego Uczestnika Oferty obejmującej taki sam poziom Usług Regazyfikacji oraz ten sam okres świadczenia Usług Regazyfikacji, tj. te same Lata Gazowe, jak w Zamówieniu, oraz od zawarcia z nim Umowy Regazyfikacji i Zlecenia Regazyfikacji obejmujących wskazany poziom Usług Regazyfikacji.

GAZ-SYSTEM S.A. w pierwszej kolejności wezwie tego Uczestnika do złożenia odpowiedniej Oferty, zawarcia Umowy Regazyfikacji i Zlecenia Regazyfikacji. Uczestnik powinien przedłożyć Ofertę potwierdzającą zamówienie złożone w ramach Umowy OtP najpóźniej do dnia 07.07.2023 r. do godziny 17:00 na adres: 
Operator Gazociągów Przesyłowych
GAZ-SYSTEM S.A.
ul. Mszczonowska 4, 02-337 Warszawa

oraz przesłać we wskazanym terminie skan tych dokumentów pocztą elektroniczną na adres:
openseason@gaz-system.pl

Dopuszczalne jest złożenie dokumentów tylko w formie elektronicznej jedynie w przypadku podpisu wszystkich dokumentów kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

GAZ-SYSTEM S.A. przeprowadzi dalsze etapy Fazy 2 Procedury i udostępni niezarezerwowane Usługi Regazyfikacji zainteresowanym podmiotom, stosując postanowienia rozdziałów 12 - 15 Ogólnych Warunków Realizacji, tylko w przypadku, gdy z Uczestnikiem, o którym mowa powyżej, nie zostaną zawarte Umowa Regazyfikacji i Zlecenie Regazyfikacji obejmujące 100% Usług Regazyfikacji udostępnianych przez GAZ-SYSTEM S.A. w ramach Procedury.

O szczegółach podejmowanych działań, w tym w szczególności o uruchomieniu etapu rejestracji do 2 Fazy Open Season GAZ-SYSTEM S.A. będzie informował z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Wiążąca procedura Open Season FSRU ma na celu potwierdzenie zainteresowania uczestników rynku mocą regazyfikacji Terminalu FSRU, poprzez złożenie wiążących długoterminowych zamówień na korzystanie z usług regazyfikacji FSRU, co uzasadni realizację wskazanego projektu przez GAZ-SYSTEM S.A.

Szczegóły procedury Open Season zostały określone w dokumencie Ogólne Warunki Realizacji procedury Open Season FSRU oraz jego załącznikach: 

 

Terminal LNG w rejonie Gdańska został wpisany w 2020 roku na czwartą listę inwestycji, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (ang. Projects of Common Interest - PCI) w sektorze energetycznym zgodnie z rozporządzeniem nr 347/2013 w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej. 19 listopada 2021 roku Komisja Europejska przyjęła projekt piątej listy PCI, na której także uwzględniony został terminal LNG w rejonie Gdańska. Projekty PCI to kluczowe projekty infrastrukturalne, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na europejskim rynku energii. Ich realizacja ma wspierać politykę energetyczną i wyzwania klimatyczne w UE. Więcej informacji o projektach PCI realizowanych przez GAZ-SYSTEM S.A. dostępne jest na stronie internetowej.

KONTAKT: 

Wszelkie pytania dotyczące Procedury należy kierować na adres e-mail: openseason@gaz-system.pl 
 

Modyfikacja Kwestionariusza niewiążącej procedury badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU

W związku z błędem znajdującym się w kwestionariuszu, który ograniczał wielkość wprowadzanych danych w zakładce „Zapotrzebowanie LNG”, publikujemy zmodyfikowany Kwestionariusz. Wszystkie podmioty zainteresowane uczestnictwem w niewiążącej procedurze badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU powinny wypełnić zmodyfikowany kwestionariusz i przesłać go w formie elektronicznej za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: badanierynku@gaz-system.pl najpóźniej do dnia 20 marca 2023 r.


Zał. 1. – Kwestionariusz – aktualizacja 14.03.2023

Niewiążąca procedura badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich uczestników rynku do wzięcia udziału w niewiążącej procedurze badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU

Projekt budowy nowego Terminalu FSRU zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). Zgodnie z założeniami przyjętymi w ramach Procedury Open Season uruchomionej w 2021 r., Terminal FSRU ma być przystosowany do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie ok. 6,1 mld m3 gazu rocznie. 

Realizacja projektu nowego Terminalu LNG w rejonie Gdańska wpisuje się w ramy zarówno polskiej jak i europejskiej polityki zapewnienia bezpiecznego dostępu do paliwa gazowego. Jest elementem wielu strategii i polityk w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu, jak i odpowiedzią na stale rosnący popyt na paliwo gazowe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Dlatego jest to przedsięwzięcie, które należy do programów zapewniających bezpieczeństwo energetyczne oraz wpisujące się w proces transformacji energetycznej i gospodarczej kraju, zakładającej przejście na mniej emisyjne źródła energii. W 2021 roku Terminal LNG został wpisany przez Komisję Europejską na V listę projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej (status PCI).  

Obecna sytuacja geopolityczna, w tym przede wszystkim militarna agresja Rosji na Ukrainę a w następstwie wstrzymanie dostaw gazu ziemnego z Rosji do państw Unii Europejskiej wpłynęły na wzrost zainteresowania uczestników rynku uzyskaniem dostępu do stałych i bezpiecznych dostaw gazu ziemnego.

Jednocześnie przez ostatnie lata spółka intensywnie pracowała nad rozwojem sieci przesyłowej, wybudowała ponad 2000 km nowych gazociągów przesyłowych, a także realizowała strategiczne projekty mające na celu dywersyfikację źródeł dostaw gazu i poprawę bezpieczeństwa energetycznego uruchamiając w 2022 r. trzy kluczowe połączenia międzysystemowe: z Litwą, Słowacją i Danią. Rozbudowa krajowej sieci przesyłowej jest kontynuowana, prowadzone są także rozmowy w zakresie realizacji nowych połączeń transgranicznych z Czechami i Ukrainą.

W związku z powyższymi obserwacjami zwiększonego zainteresowania rynku dostawami LNG, GAZ-SYSTEM uruchamia niewiążącą procedurę badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU, w stosunku do mocy zarezerwowanej w ramach wiążącego Open Season. 

Zakłada się, że dodatkowa zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU umożliwi regazyfikację na poziomie ok. 4,5 mld m3 rocznie. Decyzja w zakresie ostatecznych technicznych zdolności regazyfikacyjnych Terminalu LNG zależeć będzie od zgłoszonego zainteresowania rynku w ramach niniejszej procedury. Przeprowadzając niewiążącą procedurę badania rynku, GAZ-SYSTEM zamierza oszacować zarówno poziom zainteresowania rynku na dodatkową zdolność regazyfikacji, jak również poziom zainteresowania rynku eksportem zregazyfikowanego LNG w kierunku Słowacji, Litwy, Danii, Niemiec, a także Czech i Ukrainy. 

Harmonogram Procedury:

  • 06.03.2023 – Rozpoczęcie Procedury wraz z publikacją Regulaminu
  • 20.03.2023 – Ostateczny termin złożenia kwestionariusza
  • 24.03.2023 – Ocena Kwestionariuszy złożonych w trakcie Procedury
  • 31.03.2023 – Zakończenie Procedury

 

Wyniki procedury zostaną uwzględnione przez GAZ-SYSTEM w przyszłych pracach związanych z planowaniem inwestycji w zakresie infrastruktury regazyfikacyjnej a także niezbędnym rozwojem sieci przesyłowej w Polsce. 

GAZ-SYSTEM jest otwarty na bezpośredni dialog z uczestnikami rynku w trakcie trwania badania rynku oraz na organizację spotkań bilateralnych w celu omówienia przedmiotu procedury. W przypadku przekazywania na spotkaniach informacji poufnych, GAZ-SYSTEM deklaruje gotowość do podpisania umowy o zachowaniu poufności (NDA), której wzór stanowi załącznik nr 3 do Regulaminu.

Podmioty zainteresowane uczestnictwem w niewiążącej procedurze badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU powinny wypełnić kwestionariusz i przesłać go w formie elektronicznej za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: badanierynku@gaz-system.pl najpóźniej do dnia 20 marca 2023 r.

DOKUMENTY DO POBRANIA:
1.    Kwestionariusz
2.    Regulamin
3.    Klauzula RODO
4.    Wzór Umowy o zachowaniu poufności (NDA)

KONTAKT:
Wszelkie pytania i korespondencję elektroniczną dotyczącą procedury należy kierować na adres e-mail: badanierynku@gaz-system.pl
 

Niewiążąca procedura badania rynku dla nowych projektów w obszarze wodoru, amoniaku i biometanu

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich uczestników rynku do wzięcia udziału w niewiążącej procedurze badania rynku dla nowych projektów w obszarze wodoru, amoniaku i biometanu.

GAZ-SYSTEM jako operator systemu przesyłowego gazu w Polsce oraz przedsiębiorstwo strategiczne dla gospodarki Polski aktywnie uczestniczy w procesie dynamicznych zmian związanych z transformacją energetyczną oraz dekarbonizacją europejskiej gospodarki. W związku z tym, podejmowane są działania mające na celu przygotowanie Spółki do funkcjonowania w obliczu coraz szybszej dekarbonizacji polskiej gospodarki i transformacji w oparciu o odnawialne i niskoemisyjne źródła i nośniki energii, takie jak wodór, biometan i amoniak. Jednym z elementów przygotowujących Spółkę do tego procesu jest stworzenie strategii wodorowej GAZ-SYSTEM, która określi główne cele rozwoju gospodarki wodorowej.

W ramach działań mających na celu dekarbonizację infrastruktury, GAZ-SYSTEM uruchamia dialog z rynkiem w postaci badania zapotrzebowania rynku dla nowych projektów w obszarze wodoru, biometanu i amoniaku. Zakłada się, że nowobudowana sieć będzie otwarta dla wszystkich podmiotów w zakresie dostępu do produkcji, konsumpcji i magazynowania. W ramach badania rynku GAZ-SYSTEM zamierza:

  • oszacować poziom zainteresowania rozwojem nowych projektów dedykowanych pod transport wodoru, biometanu oraz amoniaku, zarówno ze strony producentów, jak również odbiorców,
  • zbadać potencjał w obszarze produkcji biometanu oraz obszary, w których biometanownie mogłyby zostać przyłączone do krajowej sieci przesyłowej gazu ziemnego.

 

HARMONOGRAM BADANIA RYNKU

  • 01.03.2023 Rozpoczęcie Procedury wraz z publikacją Regulaminu
  • 29.03.2023 Ostateczny termin złożenia Ankiet
  • 12.04.2023 Ocena Ankiet złożonych w trakcie Procedury 
  • 28.04.2023 Ogłoszenie wyników Procedury

 

Wszystkie podmioty zainteresowane aktywnym udziałem w uzupełnieniu i uszczegółowieniu strategii dążącej do dekarbonizacji polskiej gospodarki proszone są o uzupełnienie Ankiety w formie elektronicznej najpóźniej do dnia 29.03.2023 r. do godziny 23:59.

Wyniki badania rynku zostaną uwzględnione przez GAZ-SYSTEM w ramach operacjonalizacji strategii wodorowej Spółki, a także planów stworzenia warunków infrastrukturalnych umożliwiających transport wodoru, biometanu i amoniaku, dotyczących zarówno odbioru z instalacji produkcyjnych, jak również dostarczenia go do lokalizacji wskazanych przez uczestników badania. Zgłoszone w wyniku Procedury zapotrzebowanie nie będzie stanowić podstawy do zobowiązania GAZ-SYSTEM do podjęcia decyzji inwestycyjnych.

GAZ-SYSTEM jest otwarty na bezpośredni dialog z uczestnikami rynku w trakcie trwania badania rynku oraz na organizację spotkań bilateralnych w celu omówienia przedmiotu Procedury. W przypadku przekazywania na spotkaniach informacji poufnych, GAZ-SYSTEM deklaruje gotowość do podpisania umowy o zachowaniu poufności (NDA), której wzór stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu.

DOKUMENTY:

 

KONTAKT:

Wszelkie pytania i korespondencję elektroniczną dotyczącą Procedury należy kierować na adres e-mail: badanierynku@gaz-system.pl

Termin składania ankiet został przedłużony do dnia 7.04.2023 r. do godziny 23:59. 

Konsultacje projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej Gazu na lata 2024-2033 (Części A i B)

Informujemy, że zgodnie z postanowieniami art. 16 ust. 1 Ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne (Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348 z późniejszymi zmianami) oraz zgodnie z rozdziałem 4 Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej, GAZ–SYSTEM S.A. w porozumieniu z Urzędem Regulacji Energetyki, przystąpił do opracowania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju na lata 2024-2033 (KDPR 2024-2033) w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe – Część A. 

Ponadto, na podstawie art. 16 ust. 3 ww. Ustawy,  analogiczny proces rozpoczęto dla Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Systemu Przesyłowego; Planu Rozwoju na lata 2024-2033 w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe – Część B, dotyczącej powierzonej infrastruktury SGT.

Zgodnie z zapisami art. 16 ust 15 Ustawy Prawo Energetyczne, zapraszamy wszystkich zainteresowanych, obecnych i potencjalnych użytkowników systemu przesyłowego, do zapoznania się z wyciągami z projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju na lata 2024-2033 – Część A oraz Część B. 

Ewentualne uwagi należy zgłaszać do godz. 15:00 dnia 17.03.2023 r., przesyłając wypełniony formularz na adres e-mailowy: planrozwoju@gaz-system.pl.

Kolejnym etapem opracowywania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju, podobnie jak w przypadku poprzednich, uzgodnionych z Prezesem URE Planów Rozwoju, będzie przeanalizowanie Państwa uwag, sugestii i oczekiwań oraz przedstawienie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Część A i B do uzgodnienia.

Do opublikowanych wyciągów z KDPR 2024-2033 Część A i B, dołączamy klauzulę informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych i prosimy o zapoznanie się z nią.

 

Konsultacje przeprowadzone w 2022 roku:

Konsultacje Projektu Zmian IRIESP

GAZ-SYSTEM zaprasza uczestników rynku do udziału w konsultacjach projektu zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej („IRiESP”).

Zaproponowane zmiany wynikają z konieczności ujęcia w IRiESP usługi sprężania uwzględnionej w zatwierdzonej Taryfie GAZ-SYSTEM S.A. nr 16.

Szczegółowy wykaz zmian znajduje się w projekcie Karty zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z projektem Karty zmian IRiESP.

Formularz zgłaszania uwag znajduje się tutaj

Ewentualne uwagi należy zgłaszać do dnia 19 stycznia 2023 r.  na adres e-mailowy: instrukcja@gaz-system.pl

Konsultacje Projektu Zmian IRIESP

GAZ-SYSTEM zaprasza uczestników rynku do udziału w konsultacjach projektu zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej („IRiESP”).

Zaproponowane zmiany wynikają  z konieczności dostosowania IRiESP do postanowień nowego modelu taryfowego oraz zatwierdzonej Taryfy Gaz-SYSTEM S.A. nr 16 w zakresie wprowadzenia usługi redukcji.

Szczegółowy wykaz zmian znajduje się w projekcie Karty zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej.
 
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z projektem Karty zmian IRiESP.

Projekt Istotnych Warunków Umowy Przesyłowej określa istotne postanowienia umowy o świadczenie usług przesyłania paliwa gazowego i został opracowany zgodnie z art. 9g ust. 5d ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo  energetyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 716 z późn. Zm.).

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z projektem Istotnych Warunków Umowy Przesyłowej.

Ewentualne uwagi do obu dokumentów należy zgłaszać do dnia 26 sierpnia 2022  r. przesyłając wypełniony odpowiedni formularz na adres e-mailowy: instrukcja@gaz-system.pl

Konsultacje Projektu Zmian IRIESP dla polskiego odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa

GAZ-SYSTEM zaprasza uczestników rynku do udziału w konsultacjach projektu zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa („IRiESP SGT”).

Zaproponowane zmiany w IRiESP SGT wynikają  z konieczności dostosowania dokumentu do zmieniających się przepisów prawa. W projekcie zmian uwzględniono również sugestie przekazywane przez użytkowników systemu przesyłowego oraz  doświadczenia zebrane  w trakcie stosowania obecnie obowiązującej wersji IRiESP SGT.

Szczegółowy wykaz zmian znajduje się w projekcie Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa.
 
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z projektem IRiESP SGT.

Ewentualne uwagi należy zgłaszać do dnia 20 czerwca 2022 r. przesyłając wypełniony odpowiedni  formularz zgłaszania uwag do projektu IRiESP SGT na adres e-mailowy: instrukcja@gaz-system.pl

Konsultacje projektu Istotnych Warunków Umowy Przesyłowej Przesyłowej dla polskiego odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa

GAZ-SYSTEM zaprasza uczestników rynku do udziału w konsultacjach projektu Istotnych Warunków Umowy Przesyłowej zgodnie z art. 5 ust. 2 pkt 2 Ustawy Prawo energetyczne.

Projekt Istotnych Warunków Umowy Przesyłowej określa istotne postanowienia umowy o świadczenie usług przesyłania paliwa gazowego i został opracowany zgodnie z art. 9g ust. 5d ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo  energetyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 716 z późn. Zm.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z projektem Istotnych Warunków Umowy Przesyłowej.

Ewentualne uwagi należy zgłaszać do dnia 20 czerwca 2022  r. przesyłając wypełniony odpowiedni formularz zgłaszania uwag do projektu Istotnych Warunków Umowy Przesyłowej na adres e-mailowy: instrukcja@gaz-system.pl

Konsultacje projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej Część B na lata 2023-2032

Informujemy, że zgodnie z postanowieniami art. 16 ust 1 Ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne (Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348 z późniejszymi zmianami) GAZ–SYSTEM S.A. przystąpił, w porozumieniu z Urzędem Regulacji Energetyki, do aktualizacji Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Część B na lata 2022-2031 (KDPR B 2022-2031), dotyczącego  systemu gazociągów tranzytowych (SGT).

Zgodnie z zapisami art. 16 ust 15 Ustawy Prawo Energetyczne zapraszamy wszystkich zainteresowanych, obecnych i potencjalnych użytkowników systemu przesyłowego, do zapoznania się z wyciągiem z projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju  Część B na lata  2023-2032.

Ewentualne uwagi należy zgłaszać do dnia 27.03.2022 r. przesyłając wypełniony formularz uwag na adres e-mailowy: planrozwoju@gaz-system.pl

Kolejnym etapem opracowywania korekty Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju będzie, podobnie jak w przypadku poprzednich, uzgodnionych z Prezesem URE, Planów Rozwoju, przeanalizowanie Państwa uwag, sugestii i oczekiwań oraz przedstawienie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju do uzgodnienia.

Do opublikowanego wyciągu z KDPR B 2023-2032 dołączamy klauzulę informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych i prosimy o zapoznanie się z nią.

Konsultacje rynkowe treści porozumienia międzyoperatorskiego między GAZ-SYSTEM S.A. i Energinet SOV

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Danii, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz Energinet SOV zamierzają zawrzeć umowę dotyczącą połączenia międzysystemowego dla punktu połączenia międzysystemowego Faxe, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Danii po wybudowaniu nowego połączenia transgranicznego (projekt Baltic Pipe).

Zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/703 z dnia 30 kwietnia 2015 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący zasad interoperacyjności i wymiany danych, operatorzy zachęcają wszystkich uczestników rynku do zapoznania się z treścią projektu umowy dotyczącej połączenia międzysystemowego w zakresie:

1) zasad procesu sprawdzania zgodności nominacji,

2) zasad alokacji ilości gazu,

3) procedury komunikacji w przypadku zdarzeń wyjątkowych.

Zachęcamy wszystkich uczestników rynku do zgłaszania ewentualnych uwag w terminie od 1 marca 2022 roku do 3 maja 2022 r. poprzez ich wysłanie na adresy e-mailowe: instrukcja@gaz-system.pl i CMP@energinet.dk.

Formularz do zgłaszania uwag

Po zakończeniu procesu konsultacji rynkowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz Energinet SOV przeanalizują zebrane uwagi i uwzględnią je w trakcie uzgadniania treści wskazanej umowy dotyczącej połączenia międzysystemowego.

Open Season FSRU

W związku z pojawiającymi się pytaniami uczestników rynku dotyczącymi zasad przeprowadzenia procedury Open Season, Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. poniżej przedstawia dodatkowe wyjaśnienia:

  1. Dot. postanowień pkt. 5.11 Zlecenia Regazyfikacji.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. wskazuje, że do skutecznego skorzystania z prawa do odstąpienia przyznanego Użytkownikowi TerminaluFSRU, konieczne będzie uiszczenie na rzecz GAZ-SYSTEM kwoty obliczonej zgodnie z pkt. 5.11 Zlecenia Regazyfikacji. Wysokość tej kwoty dla danego Użytkownika TerminaluFSRU będzie zależna od dwóch czynników – decyzji GAZ-SYSTEM o kontynuacji Projektu FSRU, oraz od liczby Użytkowników TerminaluFSRU korzystających z prawa do odstąpienia (przy zastrzeżeniu, że wskazane uprawnienie jest zarezerwowane wyłącznie dla tych Użytkowników TerminaluFSRU, którzy wzięli udział w obu Fazach Procedury, tj. zawarli Umowę OtP w wyniku Fazy 1, a następnie Umowę RegazyfikacjiFSRU i Zlecenie RegazyfikacjiFSRU w wyniku Fazy 2).

Łączna kwota, którą powinien uzyskać GAZ-SYSTEM od Użytkownika/ków TerminaluFSRU korzystających z prawa do odstąpienia powinna być równa  50% netto sumy kosztów wskazanych w pkt. 5.11.1 i 5.11.2 Zlecenia Regazyfikacji. Niemniej jednak, w przypadku, gdy GAZ-SYSTEM podejmie decyzję o kontynuacji realizacji Projektu pomimo odstąpienia Użytkownika/ków TerminaluFSRU od Zlecenia Regazyfikacji, łączna kwota, którą powinien uzyskać GAZ-SYSTEM od Użytkownika/ków TerminaluFSRU korzystających z prawa do odstąpienia, powinna być równa 50% netto kosztów wskazanych w pkt. 5.11.1 Zlecenia Regazyfikacji.

W przypadku, gdy z prawa do odstąpienia skorzysta kilku Użytkowników TerminaluFSRU, kwota obliczona zgodnie z opisem zawartym w poprzednim ustępie (odpowiednio na podstawie 5.11.1 lub jako suma 5.11.1 i 5.11.2 Zlecenia Regazyfikacji), zostanie podzielona pomiędzy tych Użytkowników TerminaluFSRU, którzy zdecydowali się na odstąpienie od Zlecenia Regazyfikacji, tak jak wskazano w pkt. 5.11, proporcjonalnie do poziomu Usług RegazyfikacjiFSRU alokowanego do nich zgodnie z Informacją o przydziale Usług RegazyfikacjiFSRU.

  1. Dot. postanowień pkt. 10.2 Open Season FSRU – Ogólne Warunki Realizacji.

Wysokość wymaganego przez GAZ-SYSTEM S.A. od każdego Uczestnika zabezpieczenia finansowego wynosi sto sześćdziesiąt pięć milionów (165.000.000,00) PLN. Wniesienie zabezpieczenia finansowego we wskazanej wysokości jest – zgodnie z pkt. 10.1 Ogólnych Warunków Realizacji – warunkiem uczestnictwa w Fazie 1 Procedury OS oraz zawarcia Umowy OtP.

 

MODYFIKACJA OGÓLNYCH WARUNKÓW REALIZACJI PROCEDURY OPEN SEASON FSRU ORAZ FORMULARZA ZAMÓWIEŃ W FAZIE 1

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. informuje, iż w związku z decyzją o wydłużeniu terminu na składanie zamówień przez Uczestników Procedury Open Season oraz zgodnie z punktem 20.5 Ogólnych Warunków Realizacji procedury Open Season FSRU, zmodyfikowano treść dokumentów regulujących przebieg Procedury Open Season FSRU, poprzez dostosowanie ich do wydłużonego terminu na składanie zamówień. Zmianie uległy:

Wraz z publikacją niniejszej informacji, dokumenty zostały zaktualizowane w zakładce Strefa Klienta

  1. Ogólne Warunki Realizacji procedury Open Season, pkt. 9.10 – wydłużono termin związania Uczestnika Zamówieniem do dnia ogłoszenia przez GAZ-SYSTEM zakończenia Fazy 1 Procedury i podpisania Umowy OtP, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2022 r.
  2. Zał. 2 Formularz Zamówień w Fazie 1 Procedury (Zamówienie w sprawie zapewnienia realizacji inwestycji) (wzór) – wydłużono termin związania Uczestnika Zamówieniem do dnia ogłoszenia przez GAZ-SYSTEM zakończenia Fazy 1 Procedury i podpisania Umowy OtP, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2022 r.

 

ZMIANA HARMONOGRAMU PROCEDURY OPEN SEASON FSRU – FAZA 1

W związku z licznymi prośbami ze strony uczestników rynku o przesunięcie daty terminu składania zamówień w Procedurze Open Season (Faza Order-to-Proceed) Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. podjął decyzję – w oparciu o postanowienia pkt 7.3.1 Ogólnych Warunków Realizacji procedury Open Season FSRU –  o zmianie przedmiotowej daty na składanie Zamówień na dzień 31.03.2022 r. Pozostałe terminy tj. rejestracja, ogłoszenie wyników i zawarcie umów pozostają bez zmian.      

  1. 29.11.2021                                           
    Uruchomienie Open Season – Faza 1
  2. Cztery (4) tygodnie od uruchomienia Procedury              
    Rejestracja
  3. 31.03.2022                                           
    Termin na składanie Zamówień
  4. Max trzy (3) tygodnie od zamknięcia terminu                       
    Ogłoszenie wyników Fazy 1 Procedury na składanie Zamówień
  5. 10 dni roboczych od momentu otrzymania Umowy OtP                      
    Zawarcie Umów OtP od GAZ-SYSTEM
  6. Do 12 m-cy od podpisania Umowy OtP                                           
    Podjęcie Wstępnej Decyzji Inwestycyjnej

........................................................................................................................................

W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi procesu składania Formularza Rejestracyjnego, Operator informuje, że dopuszcza następujące sposoby działania w procesie składania Formularza Rejestracyjnego:

Opcja 1

Formularz Rejestracyjny i wszystkie dokumenty mu towarzyszące są podpisane przez osoby upoważnione do reprezentacji wskazane w KRS (zgodnie z zasadami reprezentacji). W przypadku dokumentów nie przedstawianych w oryginale należy je poświadczyć za zgodność przez osoby upoważnione do reprezentacji wskazane w KRS (zgodnie z zasadami reprezentacji).

Opcja 2

Formularz Rejestracyjny i wszystkie dokumenty mu towarzyszące są podpisane przez osoby upoważnione do reprezentacji wskazane w KRS (zgodnie z zasadami reprezentacji) lub przez pełnomocnika, który posiada odpowiednie pełnomocnictwo podpisane przez osoby upoważnione do reprezentacji wskazane w KRS (zgodnie z zasadami reprezentacji). W takim przypadku jeśli jakieś dokumenty nie są przedstawiane w oryginale należy je poświadczyć za zgodność przez osoby upoważnione do reprezentacji wskazane w KRS (zgodnie z zasadami reprezentacji) lub przez tego pełnomocnika. Operator preferuje przy tym zachowanie jednolitego podejścia do wszystkich dokumentów.

Jednocześnie Operator informuje, że w celu uspójnienia z postanowieniami Open Season FSRU – Ogólne Warunki Realizacji modyfikacji uległ Załącznik nr 1. Formularz Rejestracyjny (wzór).

...........................................................................................................................................

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich uczestników rynku do wzięcia udziału w pierwszej fazie wiążącej procedury Open Season FSRU.

Wiążąca procedura Open Season FSRU ma na celu weryfikację zainteresowania uczestników rynku mocą regazyfikacji Terminalu FSRU, poprzez złożenie wiążących długoterminowych zamówień na korzystanie z usług regazyfikacji FSRU, co uzasadni realizację wskazanego projektu przez GAZ-SYSTEM.

Projekt zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), zdolnej do wyładunku LNG, procesowego składowania i regazyfikacji LNG. Terminal FSRU ma być przystosowany do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie 6,1 mld m3 paliwa gazowego rocznie. Usługi Regazyfikacji FSRU  zostaną udostępnione pod warunkiem podjęcia przez GAZ-SYSTEM S.A. pozytywnej Ostatecznej Decyzji Inwestycyjnej oraz zrealizowania Inwestycji w zakładanym terminie - 1 stycznia 2028 r.

Procedura składa się z dwóch faz. Celem uruchomionej obecnie Fazy 1 jest uzyskanie od Uczestników wiążących Zamówień, mających na celu zagwarantowanie rezerwacji mocy regazyfikacji na odpowiednim poziomie w Fazie 2, planowanej w 2 kwartale 2023 r. Złożone Zamówienia pozwoli na przystąpienie przez GAZ-SYSTEM do rozpoczęcia etapu projektowania Terminalu LNG.

Po zakończeniu Fazy 1 GAZ-SYSTEM oceni, czy całkowity zakres Usług Regazyfikacji wnioskowany w Zamówieniach jest wystarczający do przystąpienia do realizacji projektu.

Szczegóły procedury zostały określone w dokumencie Ogólne Warunki Realizacji procedury Open Season FSRU oraz jego załącznikach.

HARMONOGRAM OPEN SEASON FSRU – FAZA 1

  1. 29.11.2021
    Uruchomienie Open Season – Faza 1
  2. Cztery (4) tygodnie od uruchomienia Procedury 
    Rejestracja
  3. Cztery (4) tygodnie od zakończenia etapu rejestracji 
    Termin na składanie Zamówień
  4. Max trzy (3) tygodnie od zamknięcia terminu na składanie Zamówień
    Ogłoszenie wyników Fazy 1 Procedury
  5. 10 dni roboczych od momentu otrzymania Umowy OtP od GAZ-SYSTEM S.A.
    Zawarcie Umów OtP
  6. Do 12 m-cy od podpisania Umowy OtP
    Podjęcie Wstępnej Decyzji Inwestycyjnej

Podmioty zainteresowane uczestnictwem w procedurze Open Season FSRU  powinny przedłożyć dokumenty rejestracyjne najpóźniej do dnia 27 grudnia 2021 r. do godziny 17:00 na adres:

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
ul. Mszczonowska 4, 02-337 Warszawa

oraz przesłać we wskazanym terminie skan tych dokumentów pocztą elektroniczną na adres:

openseason@gaz-system.pl

Dopuszczalne jest złożenie dokumentów tylko w formie elektronicznej jedynie w przypadku podpisu wszystkich dokumentów kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

DOKUMENTY

Ogólne Warunki Realizacji procedury Open Season FSRU

Załącznik nr 1: Formularz Rejestracyjny (wzór)

Załącznik nr 2: Formularz Zamówienia w Fazie 1 Procedury (Zamówienie w sprawie zapewnienia realizacji inwestycji) (wzór)

Załącznik nr 3: Projekt Umowy OtP

Załącznik nr 4: Gwarancja bankowa dla Fazy 1 Procedury (wzór)

Załącznik nr 5: Formularz Oferty w Fazie 2 Procedury (wzór)

Załącznik nr 6: Projekt Umowy Regazyfikacji FSRU oraz Zlecenia Regazyfikacji FSRU

Załącznik nr 7: Gwarancja bankowa dla Fazy 2 Procedury (wzór)

Załącznik nr 8: Model Świadczenia Usług FSRU

Załącznik nr 9: Kalkulator taryfowy

Załącznik nr 10: Klauzula RODO

Podsumowanie konsultacji rynkowych – materiał informacyjny

 

Terminal LNG w rejonie Gdańska został wpisany w 2020 roku na czwartą listę inwestycji, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (ang. Projects of Common Interest - PCI) w sektorze energetycznym zgodnie z rozporządzeniem nr 347/2013 w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej. 19 listopada 2021 roku Komisja Europejska przyjęła projekt piątej listy PCI, na której także uwzględniony został terminal LNG w rejonie Gdańska. Projekty PCI to kluczowe projekty infrastrukturalne, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na europejskim rynku energii. Ich realizacja ma wspierać politykę energetyczną i wyzwania klimatyczne w UE. Więcej o projektach PCI realizowanych przez GAZ-SYSTEM dostępne jest na stronie internetowej.

KONTAKT:

Szymon Grunwald: Szymon.Grunwald@gaz-system.pl

Marta Orczyk: Marta.Orczyk@gaz-system.pl

 

Konsultacje dotyczące projektu zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Ukrainy

GAZ-SYSTEM ORAZ LLC „GAS TRANSMISSION SYSTEM OPERATOR OF UKRAINE” URUCHAMIAJĄ KONSULTACJE DOTYCZĄCE PROJEKTU ZDOLNOŚCI PRZYROSTOWEJ POMIĘDZY SYSTEMAMI PRZESYŁOWYMI POLSKI I UKRAINY

Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającym kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uchylającego rozporządzenie (UE) nr 984/2013 (CAM NC) GAZ-SYSTEM oraz LLC „Gas Transmission System Operator of Ukraine” uruchamiają konsultacje propozycji projektu zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Ukrainy.

Propozycja projektu zdolności przyrostowej została opracowana przez operatorów podczas fazy projektowania, która rozpoczęła się 26 października 2021 r. w odpowiedzi na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania otrzymane w trakcie oceny zapotrzebowania rynku na zdolności przyrostowe przeprowadzonej w okresie od 5 lipca do 30 sierpnia 2021 roku.

Opracowany dokument konsultacyjny zawiera m.in. opis projektu zdolności przyrostowej, w tym proponowane rozwiązanie techniczne, oszacowanie kosztów, wstępny harmonogram, poziom oferty dla produktu z zakresu zdolności powiązanej oraz ogólne zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do zdolności przyrostowej w ramach aukcji produktu rocznego w lipcu 2023 r. 

Zainteresowani użytkownicy sieci są proszeni o przesłanie ewentualnych uwag do wstępnej propozycji projektu zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Ukrainy oraz towarzyszących ogólnych zasad i warunków udziału i uzyskania dostępu do zdolności przyrostowej na adres: incremental@gaz-system.pl do dnia 17 marca 2022 r.

 

Do pobrania:

Propozycja potencjalnego projektu zdolności przyrostowej na granicy pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Ukrainy (wersja w j. angielskim)
 
Ogólne zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do zdolności w wiążącej fazie alokacji zdolności przyrostowej – dokument przygotowany przez GAZ-SYSTEM
 
Ogólne zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do zdolności w wiążącej fazie alokacji zdolności przyrostowej – dokument przygotowany przez LLC „Gas Transmission System Operator of Ukraine”

Dodatkowe informacje:

Raport z badania zapotrzebowania rynku na zdolność przyrostową pomiędzy systemem przesyłowym Polski i Ukrainy

Konsultacje dotyczące projektu zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Czech

GAZ-SYSTEM ORAZ NET4GAS URUCHAMIAJĄ KONSULTACJE DOTYCZĄCE PROJEKTU ZDOLNOŚCI PRZYROSTOWEJ POMIĘDZY SYSTEMAMI PRZESYŁOWYMI POLSKI I CZECH

Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającym kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uchylającego rozporządzenie (UE) nr 984/2013 (CAM NC) GAZ-SYSTEM oraz NET4GAS uruchamiają konsultacje propozycji projektu zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Czech.

Propozycja projektu zdolności przyrostowej została opracowana przez operatorów podczas fazy projektowania, która rozpoczęła się 26 października 2021 r. w odpowiedzi na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania otrzymane w trakcie oceny zapotrzebowania rynku na zdolności przyrostowe przeprowadzonej w okresie od 5 lipca do 30 sierpnia 2021 roku.

Opracowany dokument konsultacyjny zawiera m.in. opis projektu zdolności przyrostowej, w tym proponowane rozwiązanie techniczne, oszacowanie kosztów, wstępny harmonogram, poziom oferty dla produktu z zakresu zdolności powiązanej oraz ogólne zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do zdolności przyrostowej w ramach aukcji produktu rocznego w lipcu 2023 r. 

Zainteresowani użytkownicy sieci są proszeni o przesłanie ewentualnych uwag do wstępnej propozycji projektu zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Czech oraz towarzyszących ogólnych zasad i warunków udziału i uzyskania dostępu do zdolności przyrostowej na adres: incremental@gaz-system.pl do dnia 17 marca 2022 r.

Do pobrania:

Dodatkowe informacje:

 

W związku z brakiem możliwości złożenia wspólnego wniosku do Urzędów Regulacji Energetyki Polski i Czech, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie miał podstaw do wydania skoordynowanej decyzji o zatwierdzeniu projektu przepustowości przyrostowej dla granicy Polska-Czechy zgodnie z rozdziałem V rozporządzenia 2017/459 i tym samym procedurę Incremental 2021-2023 dla granicy Polska-Czechy uznać należy za zakończoną. 

Konsultacje projektu wniosku o uzyskanie odstępstwa od obowiązku zapewnienia zdolności przepływu w obu kierunkach w puncie połączenia międzysystemowego Cieszyn, na granicy pomiędzy Czechami a Polską

Zgodnie z przepisem wynikającym z ust. 2 załącznika III do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1938 z dnia 25 października 2017 roku ("Rozporządzenie SoS"), NET4GAS i GAZ-SYSTEM rozpoczynają konsultacje z zainteresowanymi operatorami systemów przesyłowych. 

Operatorzy przygotowali wspólny projekt wniosku o uzyskanie odstępstwa obowiązku zapewnienia zdolności przepływu w obu kierunkach w punkcie połączenia międzysystemowego Cieszyn. Dokument ten jest dostępny tutaj.

Operatorzy systemów przesyłowych, których potencjalnie dotyczy niniejszy wniosek, mogą zgłaszać swoje uwagi w terminie do 28 lutego 2022 r. na następujący adres poczty elektronicznej: badanierynku@gaz-system.pl. Uwagi muszą być odpowiednio uzasadnione i opatrzone danymi kontaktowymi (nazwa, adres, e-mail, numer telefonu).

Konsultacje przeprowadzone w 2021 roku:

Konsultacje projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej Gazu na lata 2022-2031

Informujemy, że zgodnie z postanowieniami art. 16 ust 1 Ustawy z 10 kwietnia 1997r. Prawo Energetyczne (Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348 z późniejszymi zmianami) oraz zgodnie z rozdziałem 4 Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej GAZ–SYSTEM S.A. przystąpił, w porozumieniu z Urzędem Regulacji Energetyki, do opracowania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju na lata 2022-2031 (KDPR 2022-2031) w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe.

Zgodnie z zapisami art. 16 ust 15 Ustawy Prawo Energetyczne zapraszamy wszystkich zainteresowanych, obecnych i potencjalnych użytkowników systemu przesyłowego, do zapoznania się z wyciągiem z projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju na lata  2022-2031.

Ewentualne uwagi należy zgłaszać do godz 9.00 dnia 12.05.2021r. przesyłając wypełniony formularz na adres e-mailowy: planrozwoju@gaz-system.pl

Kolejnym etapem opracowywania korekty Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju będzie, podobnie jak w przypadku poprzednich, uzgodnionych z Prezesem URE, Planów Rozwoju, przeanalizowanie Państwa uwag, sugestii i oczekiwań oraz przedstawienie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju do uzgodnienia.

Do opublikowanego wyciągu z KDPR 2022-2031 dołączamy klauzulę informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych i prosimy o zapoznanie się z nią.

Niewiążące badanie zapotrzebowania rynku na zdolności przyrostowe

Niewiążące badanie zapotrzebowania rynku przeprowadzane jest w ramach procesu uzyskiwania zdolności przyrostowej (tzw. procedura incremental) jako faza niewiążąca tego procesu, na podstawie wymagań Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uchylającego rozporządzenie (UE) nr 984/2013.

W celu zharmonizowania procesu udostępniania dodatkowych i nowych zdolności systemów przesyłowych w Unii Europejskiej, NC CAM wprowadził zasady, które w ramach standardowej i przeprowadzanej co dwa lata procedury umożliwia uczestnikom rynku wskazanie niewiążącego zapotrzebowania na przepustowości przyrostowe.

GAZ-SYSTEM S.A. obecnie rozpoczyna trzecie niewiążące badanie zapotrzebowania rynku na zdolność przyrostową pomiędzy polskim i sąsiadującymi systemami przesyłowymi. Procedura incremental rozpocznie się w dniu 5  lipca 2021 r. i potrwa 8 tygodni tj. do 30 sierpnia 2021 r. Procedura zostanie po raz kolejny przeprowadzona za pośrednictwem Platformy GSA, zgodnie z obowiązującym Regulaminem Platformy GSA. GAZ-SYSTEM S.A. nie pobiera opłat za przedłożenia niewiążących wskazań zapotrzebowania.

Na podstawie zgłoszeń zapotrzebowania otrzymanych w ramach niniejszej procedury GAZ-SYSTEM S.A. i operatorzy sąsiadujących systemów przesyłowych opracują wspólne sprawozdania z oceny zapotrzebowania rynku, z których każde obejmie wszystkie punkty połączeń międzysystemowych łączące dany system wejścia-wyjścia. W raportach oszacowane zostanie potencjalne zapotrzebowanie na zdolność przyrostową w ramach danego systemu wejścia-wyjścia i wskazane czy należy zainicjować projekt zdolności przyrostowej.

Zgodnie z NC CAM sprawozdania z oceny zapotrzebowania rynku zostaną opublikowane nie później niż 16 tygodni od rozpoczęcia Procedury, czyli do 25 października 2021 roku, na stronach internetowych operatorów systemów przesyłowych.

Zainteresowani użytkownicy sieci są proszeni o złożenie zgłoszeń zapotrzebowania na zdolność przyrostową poprzez Platformę GSA, do dnia 30 sierpnia 2021 r.

Wszelkie pytania dotyczące niniejszego badania zapotrzebowania rynku na zdolności przyrostowe prosimy kierować na adres: incremental@gaz-system.pl

Dokumenty do pobrania:

Konsultacje rynkowe procedury Open Season Terminalu FSRU

GAZ-SYSTEM rozpoczął konsultacje rynkowe dla procedury Open Season Terminalu FSRU. Poprzez opublikowanie dokumentu informacyjnego “Model Paper” oraz dokumentów regulujących procedurę Open Season, GAZ-SYSTEM S.A. zamierza skonsultować ze wszystkimi uczestnikami rynku zainteresowanymi projektem Terminalu FSRU założenia dla realizacji projektu Terminalu FSRU oraz zasady przeprowadzenia procedury Open Season.

Głównym celem procedury Open Season Terminalu FSRU jest potwierdzenie zapotrzebowania na nowe zdolności regazyfikacji, a tym samym przekazanie przez uczestników rynku sygnału koniecznego dla realizacji inwestycji. Rozpoczęcie Fazy 1 procedury Open Season FSRU planowane jest na październik 2021 r., podczas gdy przeprowadzenie Fazy 2 i w efekcie zawarcie Umów Regazyfikacji powinno nastąpić w 2022 r.

Wszyscy zainteresowani uczestnicy rynku, operatorzy sąsiednich systemów przesyłowych oraz odpowiednie organy regulacyjne proszeni są o zgłaszanie uwag i komentarzy dotyczących zarówno założeń realizacji inwestycji, jak również dokumentów regulujących przebieg procedury Open Season, poprzez Kwestionariusz uwag znajdujący się w Załącznikach, najpóźniej do dnia 13.09.2021, do godziny 16:00 (CET), na adres: badanierynku@gaz-system.pl.

DOKUMENTY:

ZAŁĄCZNIKI:

W ramach konsultacji przygotowano polskojęzyczne wersje dokumentów. W przypadku pytań dotyczących założeń inwestycji lub opublikowanej dokumentacji od podmiotów funkcjonujących na rynkach zagranicznych, prosimy o kontakt na adres: badanierynku@gaz-system.pl

Procedura Open Season Terminalu FSRU przeprowadzona zostanie w sposób przejrzysty i niedyskryminacyjny, zgodnie z obowiązującym prawem.

W pierwszej połowie września planowane jest spotkanie otwarte z uczestnikami rynku w celu przedstawienia informacji na temat planowanej inwestycji oraz procedury Open Season Terminalu FSRU.

Po zakończeniu etapu konsultacji, GAZ-SYSTEM przeprowadzi ocenę oraz podsumuje zebrane w trakcie konsultacji uwagi, i odpowiednio skoryguje Regulamin procedury Open Season oraz odpowiednie załączniki.
Załączony projekt Regulaminu Open Season FSRU wraz z załącznikami oraz pozostałe dokumenty mają jedynie charakter roboczy. Zmiany w załączonych dokumentach roboczych zostaną wprowadzone w oparciu o informacje uzyskane podczas niniejszych konsultacji oraz dalsze prace nad projektem prowadzone przez GAZ-SYSTEM.

GAZ-SYSTEM zobowiązuje się z należytą starannością przeanalizować wszystkie informacje uzyskane podczas prowadzonych konsultacji, ale zastrzega sobie prawo do uwzględnienia niektórych, a pominięcia innych zebranych uwag, wedle swojego uznania.

Konsultacje rynkowe treści porozumienia międzyoperatorskiego między GAZ-SYSTEM S.A. i AB Amber Grid

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Litwy, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz AB Amber Grid zamierzają zawrzeć porozumienie międzyoperatorskie dotyczące połączenia międzysystemowego SANTAKA, które połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy po wybudowaniu nowego transgranicznego gazociągu.

Zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/703 z dnia 30 kwietnia 2015 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący zasad interoperacyjności i wymiany danych, operatorzy zachęcają wszystkich uczestników rynku do zapoznania się z treścią projektu umowy, w zakresie:

  1. zasad procesu sprawdzania zgodności nominacji,
  2. zasad alokacji ilości gazu,
  3. procedury komunikacji w przypadku zdarzeń wyjątkowych.

Zachęcamy wszystkich uczestników rynku do zgłaszania ewentualnych uwag w terminie od 27 kwietnia 2021 roku do 30 czerwca 2021 r. poprzez ich wysłanie na adresy e-mailowe: instrukcja@gaz-system.pl i consultation@ambergrid.lt.

Po zakończeniu procesu konsultacji rynkowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz AB Amber Grid przeanalizują zebrane uwagi i jeśli będzie to konieczne dokonają zmian w treści umowy dotyczącej połączenia międzysystemowego.

Konsultacje rynkowe treści porozumienia międzyoperatorskiego między GAZ-SYSTEM S.A. i eustream, a.s.

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Słowacji, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz eustream, a.s. zamierzają zawrzeć porozumienie międzyoperatorskie dotyczące połączenia międzysystemowego Výrava, które połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Słowacji po wybudowaniu nowego transgranicznego gazociągu.

Zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/703 z dnia 30 kwietnia 2015 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący zasad interoperacyjności i wymiany danych, operatorzy zachęcają wszystkich uczestników rynku do zapoznania się z treścią projektu umowy, w zakresie:

1) zasad procesu sprawdzania zgodności nominacji,

2) zasad alokacji ilości gazu,

3) procedury komunikacji w przypadku zdarzeń wyjątkowych.

Zachęcamy wszystkich uczestników rynku do zgłaszania ewentualnych uwag w terminie od 30 lipca 2021 roku do 30 września 2021 r. poprzez ich wysłanie na adresy e-mailowe: instrukcja@gaz-system.pl i transmission@eustream.sk.

Po zakończeniu procesu konsultacji rynkowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz eustream, a.s. przeanalizują zebrane uwagi i jeśli będzie to konieczne dokonają zmian w treści umowy dotyczącej połączenia międzysystemowego.

Projekt przepustowości przyrostowej dla punktu GCP GAZ-SYSTEM/ONTRAS

Decyzja Prezesa URE ws. zatwierdzenia projektu przepustowości przyrostowej dla granicy obszaru rynkowego Polska – Niemcy (Trading Hub Europe).

W dniu 29 kwietnia 2021 r. decyzją  DRR.WRG.748.10.2020.ABu1  Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zakończył postępowanie administracyjne ws. przedłożonego przez GAZ-SYSTEM S.A. wniosku o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej dla granicy obszaru rynkowego Polska (system przesyłowy gazu ziemnego wysokometanowego grupy E) – Niemcy (Trading Hub Europe).

Przekazany do zatwierdzenia projekt był odpowiedzią na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/ONTRAS, które GAZ-SYSTEM S.A. i ONTRAS Gastransport GmbH (ONTRAS) otrzymali w ramach przeprowadzonego,  zgodnie z wymogiem Rozporządzenia (UE) 2017/459 (CAM NC), w 2019 roku badania zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Niemiec.

Po przeprowadzeniu przez operatorów analiz technicznych i ekonomicznych oraz konsultacji rynkowych wstępnej propozycji projektu, w dniu 21 grudnia 2020 r. zgodnie z art. 28 ust. 1 CAM NC, GAZ-SYSTEM przedłożył do Prezesa URE wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej dla granicy obszaru rynkowego Polska (system przesyłowy gazu ziemnego wysokometanowego grupy E) – Niemcy (Trading Hub Europe).

W celu uzyskania skoordynowanych decyzji  zatwierdzających  projekt przepustowości przyrostowej  dla granicy obszaru rynkowego Polska – Niemcy (Trading Hub Europe) przez krajowe organy regulacji energetyki analogiczny wniosek został złożony przez ONTRAS do Bundesnetzagentur (BNetzA). Prezes URE oraz BNetzA mieli 6 miesięcy na osiągnięcie porozumienia w sprawie zatwierdzenia projektu i wydanie skoordynowanych decyzji.

Prezes URE uznał, że propozycja projektu przedłożona przez GAZ-SYSTEM spełniała wszystkie przesłanki merytoryczne w zakresie  art. 28(1)  Rozporządzenia (UE) 2017/459 (NC CAM) do zatwierdzenia projektu przepustowości przyrostowej dla granicy obszaru rynkowego Polska – Niemcy (Trading Hub Europe).

Dokumenty do pobrania:

Załączniki:

Projekt przepustowości przyrostowej dla punktu Mallnow

Decyzja Prezesa  Urzędu Regulacji Energetyki ws. zatwierdzenia projektu przepustowości przyrostowej na granicy pomiędzy  Polską (polski odcinek Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał – Europa Zachodnia) i Niemcami (Trading Hub Europe).

W dniu 29 kwietnia 2021 r. decyzją DRR.WRG.748.8.2020.ABu1 Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zakończył postępowanie administracyjne ws. przedłożonego przez GAZ-SYSTEM S.A. wniosku o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej na granicy pomiędzy  Polską (polski odcinek Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał – Europa Zachodnia) i Niemcami (Trading Hub Europe).

Przekazany do zatwierdzenia projekt był odpowiedzią na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową w punkcie  Mallnow, które Gastransport GmbH (GASCADE) otrzymał w ramach przeprowadzonego w 2019 roku zgodnie z wymogiem Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/459 (CAM NC) badania zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową na granicy Polska SGT – THE.

Ponieważ niewiążące zgłoszenie zapotrzebowania na przepustowość przyrostową pomiędzy systemem przesyłowym GASCADE i GAZ-SYSTEM było wnioskowane jedynie po niemieckiej stronie, a przepustowość w wystarczającym stopniu jest już dostępna po polskiej stronie, nie było potrzeby przeprowadzania analiz technicznych po polskiej stronie połączenia międzysystemowego Mallnow wobec czego GAZ-SYSTEM nie zainicjował projektu przepustowości przyrostowej. Jednak zgodnie z CAM NC konsultacje propozycji projektu przeprowadzano wspólnie, aby poziom oferty uwzględniający przepustowość przyrostową, która ma zostać utworzona po stronie niemieckiej, mógł zostać zaoferowany jako przepustowość powiązana.

Po przeprowadzeniu konsultacji rynkowych wstępnej propozycji projektu, w dniu 29 października 2020 r. zgodnie z art. 28 ust. 1 CAM NC, GAZ-SYSTEM przedłożył do Prezesa URE wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej  na granicy pomiędzy  Polską (polski odcinek Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał – Europa Zachodnia) i Niemcami (Trading Hub Europe).

W celu uzyskania skoordynowanych decyzji  zatwierdzających  projekt przepustowości przyrostowej  na granicy pomiędzy  Polską (polski odcinek Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał – Europa Zachodnia) i Niemcami (Trading Hub Europe) przez krajowe organy regulacji energetyki analogiczny wniosek został złożony przez GASCADE do Bundesnetzagentur (BNetzA). Prezes URE oraz BNetzA   mieli 6 miesięcy na osiągnięcie porozumienia w sprawie zatwierdzenia projektu i wydanie skoordynowanych decyzji.

Prezes URE uznał, że propozycja projektu przedłożona przez GAZ-SYSTEM spełniła wszystkie przesłanki merytoryczne  w zakresie  art. 28(1)  Rozporządzenia (UE) 2017/459 (NC CAM) do zatwierdzenia projektu przepustowości przyrostowej  na granicy Polska SGT – THE.

Dokumenty do pobrania:

Załączniki:

Projekt zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Czech

Decyzja Prezesa  Urzędu Regulacji Energetyki ws. zatwierdzenia projektu przepustowości przyrostowej dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Czechy.

W dniu 29 kwietnia 2021 r. decyzją  DRR.WRG.748.9.2020.ABu1 Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zakończył postępowanie administracyjne ws. przedłożonego przez GAZ-SYSTEM S.A. wniosku o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej na granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Czechy.

Przekazany do zatwierdzenia projekt był odpowiedzią na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową w punkcie  Cieszyn/Český Těšín, które GAZ-SYSTEM S.A. i NET4GAS otrzymali w ramach przeprowadzonego w 2019 roku  badania zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Czech zgodnie z wymogiem Rozporządzenia (UE) 2017/459 (CAM NC)

Po przeprowadzeniu przez operatorów analiz technicznych i ekonomicznych oraz konsultacji rynkowych wstępnej propozycji projektu, w dniu 2 listopada 2020 r. zgodnie z art. 28 ust. 1 CAM NC, GAZ-SYSTEM S.A. przedłożył do Prezesa URE wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej dla granicy obszaru rynkowego Polska – Czechy.

W celu uzyskania skoordynowanych decyzji zatwierdzających  projekt przepustowości przyrostowej dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Czechy przez krajowe organy regulacji energetyki analogiczny wniosek został złożony przez N4G do  Energetický regulační úřad  (ERÚ). Prezes URE oraz  ERÚ  mieli 6 miesięcy na osiągnięcie porozumienia w sprawie zatwierdzenia projektu i wydanie skoordynowanych decyzji.

Prezes URE uznał, że propozycja projektu przedłożona przez GAZ-SYSTEM spełniała wszystkie przesłanki merytoryczne w zakresie  art. 28(1)  Rozporządzenia (UE) 2017/459 do zatwierdzenia projektu przepustowości przyrostowej dla granicy obszaru rynkowego Polska – Czechy.

Dokumenty do pobrania:

Załączniki:

Konsultacje przeprowadzone w 2020 roku:

Drugie konsultacje projektu przepustowości przyrostowej dla punktu GCP GAZ-SYSTEM/ONTRAS

GAZ-SYSTEM i ONTRAS po raz drugi konsultują wspólną propozycję projektu przepustowości przyrostowej na granicy obszarów rynkowych Polska (system przesyłowy gazu ziemnego wysokometanowego grupy E) - Niemcy (Trading Hub Europe) w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/ONTRAS.

Ponowne konsultacje są konieczne ze względu na zmiany parametrów technicznych projektu, w tym modyfikację planowanego do zaoferowania poziomu przepustowości przyrostowej w porównaniu z pierwotną propozycją projektu przedstawioną w ramach konsultacji przeprowadzonych w dniach 10 sierpnia – 10 września 2020 roku.

Projekt wspólnego wniosku do krajowych organów regulacyjnych  zawiera opis projektu przepustowości przyrostowej w punkcie GCP GAZ-SYSTSEM/ONTRAS, planowany do zaoferowania poziom oferty przepustowości powiązanej, oszacowanie kosztów, wstępny harmonogram uzupełniony ogólnymi zasadami i warunkami udziału oraz uzyskania dostępu do przepustowości przyrostowej w ramach aukcji produktu rocznego w lipcu 2021 r.  

Zainteresowani użytkownicy sieci są proszeni o przesłanie ewentualnych uwag do propozycji projektu przepustowości przyrostowej do GAZ-SYSTEM na adres: incremental@gaz-system.pl oraz do ONTRAS na adres: rene.doering@ontras.com do dnia 17 grudnia 2020 r. Po zakończeniu konsultacji, w grudniu 2020 r. operatorzy planują złożyć do krajowych organów regulacji wnioski o wydanie  skoordynowanych decyzji o zatwierdzeniu projektu.  

Do pobrania: 
 

Wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej na podstawie art. 28 ust. 1 CAM NC dla granicy obszarów rynkowych Polska (system przesyłowy gazu ziemnego wysokometanowego grupy E) - Niemcy (Trading Hub Europe) 

Ogólne zasady i warunki udziału oraz uzyskania dostępu do przepustowości w wiążącej fazie alokacji przepustowości przyrostowej – dokument przygotowany przez GAZ-SYSTEM 

Dodatkowe zasady i warunki dla planowanych do utworzenia przepustowości przyrostowych – dokument przygotowany przez ONTRAS

Parametry testu ekonomicznego dla propozycji projektu - dokument przygotowany przez ONTRAS

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej przedłożony Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki

Zgodnie z art. 28 ust. 1 CAM NC publikujemy przedłożony Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej na granicy obszarów rynkowych Polska (system przesyłowy gazu ziemnego wysokometanowego grupy E) - Niemcy (Trading Hub Europe) w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/ONTRAS przygotowany wspólnie z ONTRAS.

Do pobrania: 

Wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej na podstawie art. 28 ust. 1 CAM NC dla granicy obszarów rynkowych Polska (system przesyłowy gazu ziemnego wysokometanowego grupy E – Niemcy (Trading Hub Europe) 

Ogólne zasady i warunki udziału oraz uzyskania dostępu do przepustowości w wiążącej fazie alokacji przepustowości przyrostowej – dokument przygotowany przez GAZ-SYSTEM 

Dodatkowe zasady i warunki dla planowanych do utworzenia przepustowości przyrostowych – dokument przygotowany przez ONTRAS

Parametry testu ekonomicznego dla propozycji projektu - dokument przygotowany przez ONTRAS

Ponowne konsultacje w sprawie korekty Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej Gazu na lata 2020-2029

Zgodnie z postanowieniami zapisów art. 16 Ustawy Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997r. (Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348 z późniejszymi zmianami) i zgodnie z rozdziałem 4 Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej GAZ–SYSTEM S.A. przystąpił do opracowania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju na lata 2020-2029 w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnych i potencjalnych użytkowników systemu przesyłowego do zapoznania się z projektem Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju.

Użytkownicy rynku mogli przekazywać uwagi  do tego projektu w terminie od 27.11.2020 r. do 18.12.2020 r. - godz. 15:00 przesyłając wypełniony formularz na adres e-mailowy: planrozwoju@gaz-system.pl

Kolejnym etapem opracowywania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju będzie przeanalizowanie Państwa uwag, sugestii i oczekiwań oraz przedstawienie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju do uzgodnienia.

 

Dokumenty do pobrania:

 

Niewiążąca procedura badania rynku w zakresie rozwoju usług dla nowych zdolności przesyłowych udostępnionych w ramach gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa (GIPL)

Webinarium o badaniu rynku dla interkonektora Polska – Litwa

W dniu 25 listopada br. odbyło się webinarium na temat niewiążącego badania rynku GIPL, którego celem było przedstawienie szczegółów na temat badania rynku oraz wyjaśnienie wszelkich pytań, które mogą się pojawić w trakcie procedury.

Prezentacja z warsztatów dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych.

Uprzejmie przypominamy, że badanie rynku trwa do 7 grudnia 2020 r. Prosimy o wypełnienie i przesłanie Kwestionariusza w języku angielskim do każdego z OSP na adres e-mail: badanierynku@gaz-system.pl oraz konsultacja@ambergrid.lt

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich uczestników rynku do wzięcia udziału w niewiążącym Badaniu Rynku w zakresie rozwoju usług dla nowych zdolności przesyłowych, które zostaną udostępnione w wyniku realizacji projektu GIPL oraz utworzenia fizycznego punktu połączenia międzysystemowego na granicy polsko-litewskiej (Punkt Wejścia/Wyjścia Polska-Litwa GIPL w obu kierunkach przepływu gazu).

Dzięki niniejszej Procedurze GAZ-SYSTEM i Amber Grid chcieliby lepiej poznać kluczowe czynniki istotne przy konstruowaniu optymalnych warunków dostępu do punktu połączenia międzysystemowego GIPL w obu kierunkach przepływu, a także zapewnić wyższą wartość dla swoich klientów. Zagadnienia szczególnie interesujące OSP to ustalenie cen (poziomu taryf) w punkcie połączenia międzysystemowego GIPL, jak również możliwe metody alokacji zdolności przesyłowych. Badanie rynku pozwoli również oszacować zapotrzebowanie rynku na nowe zdolności w polskim i litewskim systemie przesyłowym, które zostaną udostępnione w wyniku budowy GIPL, tj. 274 000 Nm3/h (2,4 mld m3 /rok) na kierunku z Polski na Litwę oraz 217 000 Nm3/h (1,9 mld m3 /rok) z Litwy do Polski, w różnych scenariuszach cenowych.

HARMONOGRAM BADANIA RYNKU

Data

Etap Procedury

04.11.2020

Rozpoczęcie Procedury wraz z publikacją Regulaminu

25.11.2020

Webinarium na temat niewiążącego badania rynku

07.12.2020

Ostateczny termin złożenia Kwestionariusza

21.12.2020

Ocena Kwestionariuszy złożonych w trakcie Procedury

23.12.2020

Ogłoszenie wyników Procedury

Uczestnicy, którzy są zainteresowani udziałem w procedurze Badania Rynku, powinni wypełnić i przesłać kwestionariusz w angielskiej wersji językowej do 7 grudnia 2020 roku na adres e-mail każdego z OSP: badanierynku@gaz-system.pl oraz consultation@ambergrid.lt.

DOKUMENTY

KONTAKT:

Agnieszka Ozga, agnieszka.ozga@gaz-system.pl

Paweł Sęk, pawel.sek@gaz-system.pl

Niewiążąca procedura badania rynku dla nowych zdolności przesyłowych w krajowym systemie przesyłowym związanych z budową nowego Terminalu LNG (FSRU) w rejonie Gdańska

Przedłużenie terminu na zgłaszanie zapotrzebowania w ramach trwającego badania rynkowego na nowe zdolności przesyłowe w krajowym systemie przesyłowym w związku z realizacją nowego Terminalu LNG (FSRU) w rejonie zatoki Gdańskiej.

Zgodnie z Art. 4 Regulaminu niewiążącej procedury badania rynku dla nowych zdolności przesyłowych w krajowym systemie przesyłowym związanych z budową nowego Terminalu LNG, GAZ-SYSTEM S.A. dokonał zmiany harmonogramu tej procedury poprzez wydłużenie terminu na złożenie kwestionariusza (do 28 września br.). W związku z powyższym, zmianie uległ także termin przeprowadzenia oceny kwestionariuszy (do 2 października) oraz ogłoszenia wyników procedury (do 7 października).

Mając na uwadze zmianę harmonogramu, właściwe zmiany wprowadzone zostały do treści Regulaminu.

DOKUMENTY:

ZAKTUALIZOWANY HARMONOGRAM PREZENTUJE SIĘ NASTĘPUJĄCO:

Data

Etap procedury

20.07.2020

Rozpoczęcie Procedury wraz z publikacją Regulaminu

28.09.2020

Ostateczny termin złożenia Kwestionariusza

02.10.2020

Ocena Kwestionariuszy złożonych w trakcie Procedury

07.10.2020

Ogłoszenie wyników Procedury

 

Uczestnicy rynku zainteresowani uczestnictwem w badaniu powinni przedłożyć wypełniony kwestionariusz wraz w Klauzulą RODO najpóźniej do dnia 28 września 2020 r. na adres mailowy: badanierynku@gaz-system.pl. Prosimy również o przesłanie Kwestionariusza w wersji xml.

***

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi:

Niewiążąca procedura badania rynku dla nowych zdolności przesyłowych w krajowym systemie przesyłowym związanych z budową nowego Terminalu LNG (FSRU) w rejonie Gdańska

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich uczestników rynku do wzięcia udziału w badaniu rynku dla nowych zdolności przesyłowych w krajowym systemie przesyłowym w wyniku udostepnienia mocy regazyfikacyjnych Terminalu LNG planowanego do umiejscowienia w rejonie Gdańska wraz z jego integracją z systemem przesyłowym poprzez utworzenie Fizycznego Punktu Wejścia z Terminalu LNG do krajowego systemu przesyłowego.

Zakłada się, że nowy Terminal LNG umożliwi regazyfikację na poziomie co najmniej 4,5 mld m3 rocznie, jednak decyzja w zakresie ostatecznej możliwości regazyfikacji Terminalu LNG, a tym samym oferowanej przepustowości, zależeć będzie w dużej mierze od zgłoszonego zainteresowania rynku, potwierdzonego w fazie wiążącej badania zapotrzebowania rynku.

HARMONOGRAM BADANIA RYNKU

Data

Etap Procedury

20.07.2020 

Rozpoczęcie Procedury wraz z publikacją Regulaminu

21.09.2020

Ostateczny termin złożenia Kwestionariusza

25.09.2020 

Ocena Kwestionariuszy złożonych w trakcie Procedury

30.09.2020 

Ogłoszenie wyników Procedury

Uczestnicy rynku zainteresowani uczestnictwem w badaniu powinni przedłożyć dokumenty rejestracyjne najpóźniej do dnia 21 września 2020 r. poprzez przesłanie uzupełnionego Kwestionariusza oraz Klauzuli RODO na adres mailowy: badanierynku@gaz-system.pl. Prosimy również o przesłanie Kwestionariusza w wersji xml.

DOKUMENTY

Terminal LNG w rejonie Gdańska został wpisany w 2020 roku na czwartą listę inwestycji, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (ang. Projects of Common Interest - PCI) w sektorze energetycznym. Projekty PCI to kluczowe projekty infrastrukturalne, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na europejskim rynku energii. Ich realizacja ma wspierać politykę energetyczną i wyzwania klimatyczne w UE. Więcej o projektach PCI realizowanych przez GAZ-SYSTEM dostępne jest na stronie internetowej.

KONTAKT:

Agnieszka Ozga, agnieszka.ozga@gaz-system.pl

Łukasz Trzeszczkowski, lukasz.trzeszczkowski@polskielng.pl

Konsultacje dotyczące projektu zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Czech

Zgodnie z Rozdziałem V i art. 27 Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającym kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu GAZ-SYSTEM oraz NET4GAS przeprowadzili konsultacje propozycji projektu zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Czech.

Propozycja projektu zdolności przyrostowej została opracowana przez operatorów podczas fazy projektowania, która rozpoczęła się 21 października 2019 r. w odpowiedzi na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania otrzymane w trakcie oceny zapotrzebowania rynku na zdolności przyrostowe przeprowadzonej w okresie od 1 lipca do 26 sierpnia 2019 roku. 

Opracowany dokument konsultacyjny zawiera m.in. opis projektu zdolności przyrostowej, w tym proponowane rozwiązanie techniczne, oszacowanie kosztów, wstępny harmonogram, poziom oferty dla produktu z zakresu zdolności powiązanej oraz ogólne zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do zdolności przyrostowej w ramach aukcji produktu rocznego w lipcu 2021 r. 

Zainteresowani użytkownicy sieci mieli możliwość przesyłania uwag do wstępnej propozycji projektu zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Czech oraz towarzyszących ogólnych zasad i warunków udziału i uzyskania dostępu do zdolności przyrostowej na adres: incremental@gaz-system.pl w terminie od 13 stycznia do 13 lutego 2020 r.  

Do pobrania:


Dodatkowe informacje: 

Raport z badania zapotrzebowania rynku na zdolność przyrostową pomiędzy systemem przesyłowym Polski i Republiki Czeskiej.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej przedłożony Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki

Zgodnie z art. 28 ust. 1 CAM NC publikujemy przedłożony Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki do zatwierdzenia wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Czechy, przygotowany we współpracy z N4G. 

Do pobrania:

Wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej na podstawie art. 28 ust. 1 CAM NC dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Czechy

Ogólne zasady i warunki udziału oraz uzyskania dostępu do przepustowości w wiążącej fazie alokacji przepustowości przyrostowej – dokument przygotowany przez GAZ-SYSTEM 

Ogólne zasady i warunki udziału oraz uzyskania dostępu do przepustowości w wiążącej fazie alokacji przepustowości przyrostowej – dokument przygotowany przez NET4GAS (w języku angielskim)


Zgodnie z art. 28 ust. 2 CAM NC w terminie sześciu miesięcy od otrzymania propozycji projektu Prezes URE we współpracy z czeskim krajowym organem regulacyjnym publikują skoordynowane decyzje w sprawie propozycji projektu przepustowości przyrostowej.

Konsultacje Części B projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej Gazu na lata 2021-2030

Informujemy, że zgodnie z postanowieniami zapisów art. 16 Ustawy Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997r. (Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348 z późniejszymi zmianami) GAZ–SYSTEM S.A. przystąpił we współpracy z EuRoPol GAZ s.a.  do opracowania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe dla Systemu Gazociągów Tranzytowych na lata 2021-2030 z uwzględnieniem działań na rok 2020 (w zakresie w jakim modyfikują Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju Systemu Przesyłowego na lata 2020-2029).


Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnych i potencjalnych użytkowników systemu przesyłowego do zapoznania się z projektem Części B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju.
Ewentualne uwagi należy zgłaszać w ciągu 21 dni tj. do dnia 09.03.2020 r. przesyłając wypełniony formularz na adres e-mailowy: planrozwoju@gaz-system.pl

Kolejnym etapem opracowywania Części B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju będzie przeanalizowanie Państwa uwag, sugestii i oczekiwań oraz przedstawienie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki projektu Części B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju do uzgodnienia

Konsultacje rynkowe projektu zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa („IRiESP SGT”)

GAZ-SYSTEM przeprowadził konsultacje rynkowe projektu zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa („IRiESP SGT”).

Zaproponowane zmiany wynikały  z konieczności dostosowania IRiESP SGT do zmieniających się wymogów prawa oraz zapisów umowy powierzającej pomiędzy spółkami GAZ-SYSTEM a EuRoPol GAZ s.a. w zakresie operatorstwa na gazociągu jamalskim, której treść została określona w decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z dnia 19 grudnia 2019 r. W projekcie zmian uwzględniono również   sugestie przekazywane przez użytkowników systemu przesyłowego oraz  doświadczenia zebrane  w trakcie stosowania obecnie obowiązującej wersji IRiESP SGT.

Szczegółowy wykaz konsultowanych zmian znajduje się w projekcie Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa.

Zachęcamy  wszystkich zainteresowanych do zapoznania się  z projektem IRiESP SGT.

Zanteresowani użytkownicy rynku mieli możliwość przekazywania uwag do projektu IRiESP SGT w terminie od 4.03.2020 do 19.03.2020 r

 

Przedłożenie projektu IRiESP SGT Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki

Zgodnie z art. 9g ust 7 ustawy Prawo energetyczne publikujemy przedłożoną Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki do zatwierdzenia, w drodze decyzji, Instrukcję Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej Polskiego Odcinka  Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał – Europa wraz z informacją o zgłoszonych przez użytkowników systemu uwagach oraz sposobie ich uwzględnienia.

Do pobrania:

Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał – Europa - złożona do URE

Uwagi zgłoszone do IRiESP SGT

Mechanizm zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach zmian w „Mechanizmie zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących prowadzonych przez GAZ-SYSTEM S.A.”

Zaproponowana modyfikacja treści „Mechanizmu zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.” ma na celu zmniejszenie ryzyka GAZ-SYSTEM S.A oraz ochronę interesów uczestników rynku gazu i odbiorców przed podmiotami niegwarantującymi odpowiedniej stabilności i wiarygodności finansowej, a także ochronę przed ponoszeniem przez nich kosztów tytułem neutralności finansowej bilansowania.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczestników rynku gazu do zapoznania się z projektem zmian do „Mechanizmu zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.”.

Ewentualne uwagi należy zgłaszać do 10 kwietnia 2020 r., przesyłając wypełnione formularze na adres e-mailowy: ncbal@gaz-system.pl

Do pobrania:

 

Porozumienie międzyoperatorskie między GAZ-SYSTEM a LLC “Gas TSO of Ukraine"

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz LLC “Gas TSO of Ukraine” zamierzają zawrzeć porozumienie międzyoperatorskie dotyczące połączenia międzysystemowego „Grid Connection Point GAZ-SYSTEM/TSOUA” funkcjonującego w oparciu o stacje w Drozdowiczach i Hermanowicach.

Zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/703 z dnia 30 kwietnia 2015 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący zasad interoperacyjności i wymiany danych, operatorzy zachęcają wszystkich uczestników rynku do zapoznania się z treścią projektu umowy, w zakresie:
1) zasad procesu sprawdzania zgodności nominacji,
2) zasad alokacji ilości gazu,
3) procedury komunikacji w przypadku zdarzeń wyjątkowych.

Ewentualne uwagi prosimy zgłaszać w terminie od 3 marca 2020 roku do dnia 4 maja 2020 r. przesyłając wypełniony formularz, na adresy e-mail: instrukcja@gaz-system.pl i businesscooperation@tsoua.com

Po zakończeniu procesu konsultacji rynkowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz LLC “Gas TSO of Ukraine” przeanalizują zebrane uwagi i jeśli będzie to konieczne dokonają zmian w treści umowy dotyczącej połączenia międzysystemowego.

Konsultacje nowego projektu IRiESP

GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach projektu zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej GAZ-SYSTEM S.A.

Proponowane zmiany wynikają z potrzeby uściślenia regulacji w wybranych obszarach oraz z doświadczeń zebranych w trakcie stosowania obecnie obowiązującej IRiESP, a także sugestii przekazywanych przez użytkowników systemu przesyłowego.

Kluczowe zmiany zapisów Instrukcji dotyczą działań i regulacji przyłączania nowych instalacji odbiorcy do systemu przesyłowego oraz bezpieczeństwa współpracy tych systemów. Zaproponowano także  nowe regulacje dotyczące optymalizacji infrastruktury przesyłowej w zakresie funkcjonowania stacji gazowych oraz modyfikację procedury wstrzymania dostaw do odbiorców końcowych.

Szczegółowy wykaz zmian znajduje się w projekcie Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (wersja 28) .

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z projektem IRiESP.

Ewentualne uwagi należy zgłaszać do 30 czerwca 2020 r.  przesyłając wypełniony odpowiedni formularz na adres e-mailowy: instrukcja@gaz-system.pl

Wyniki konsultacji:

 

Konsultacje GAZ-SYSTEM i Energinet dotyczące wyboru platformy do rezerwacji przepustowości na połączeniu Polska – Dania

Zgodnie z art. 37 NC CAM GAZ-SYSTEM i Energinet powinni uzgodnić wspólną platformę do rezerwacji przepustowości na nowym połączeniu Polska – Dania. W ramach procesu wyboru platformy GAZ-SYSTEM i Energinet zorganizowali 2 grudnia 2019 w Warszawie i 5 grudnia 2019 w Ballerup, wspólne warsztaty dotyczące wyboru platformy do rezerwacji przepustowości.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją omawianą w trakcie warsztatów oraz podsumowaniem obu spotkań:


W następnym etapie, GAZ-SYSTEM i Energinet przeanalizują uwagi uczestników rynku zgłoszone w trakcie konsultacji i podejmą decyzję o wyborze przyszłej platformy do rezerwacji przepustowości.
 

Konsultacje projektu przepustowości przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Niemiec (Trading Hub Europe)

Zgodnie z Rozdziałem V i art. 27 Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającym kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu GAZ-SYSTEM oraz ONTRAS prowadzą konsultacje propozycji projektu przepustowości przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Niemiec (Trading Hub Europe).

Propozycja projektu przepustowości przyrostowej została opracowana przez operatorów podczas fazy projektowania, która rozpoczęła się 21 października 2019 r. w odpowiedzi na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania na przepustowość przyrostową w punkcie wyjścia GCP GAZ-SYSTEM/ONTRAS w kierunku z Polski do Niemiec, przekraczającą obecnie dostępną zdolność techniczną.

Wspólny dokument konsultacyjny zawiera opis projektu przepustowości przyrostowej w punkcie GCP GAZ-SYSTSEM/ONTRAS, oszacowanie kosztów, wstępny harmonogram, planowany do zaoferowania poziom oferty przepustowości powiązanej uzupełniony ogólnymi zasadami oraz warunkami udziału i uzyskania dostępu do przepustowości przyrostowej w ramach aukcji produktu rocznego w lipcu 2021 r. 

 

Zainteresowani użytkownicy sieci są proszeni o przesłanie ewentualnych uwag do wstępnej propozycji projektu przepustowości przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Niemiec (Trading Hub Europe) oraz towarzyszących ogólnych zasad i warunków udziału oraz uzyskania dostępu do przepustowości przyrostowej na adres: incremental@gaz-system.pl do dnia 10 września 2020 r.

Do pobrania: 
 

Propozycja projektu przepustowości przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Niemiec (Trading Hub Europe)
 
Ogólne zasady i warunki udziału oraz uzyskania dostępu do przepustowości w wiążącej fazie alokacji przepustowości przyrostowej – dokument przygotowany przez GAZ-SYSTEM
 
Dodatkowe zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do przepustowości w wiążącej fazie alokacji zdolności przyrostowej – dokument przygotowany przez ONTRAS (wersja nieaktualna)

Dodatkowe zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do przepustowości w wiążącej fazie alokacji zdolności przyrostowej - dokument przygotowany przez ONTRAS (wersja aktualna)


Dodatkowe informacje:

Raport z badania zapotrzebowania rynku na zdolność przyrostową pomiędzy systemem przesyłowym Polski a Trading Hub Europe

Konsultacje projektu przepustowości przyrostowej dla punktu Mallnow

Zgodnie z Rozdziałem V i art. 27 Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającym kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu GAZ-SYSTEM ISO oraz GASCADE prowadzą konsultacje propozycji projektu zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polska SGT i Niemcy (Trading Hub Europe).

W 2019 roku w ramach procesu badania zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową pomiędzy systemami przesyłowymi GAZ-SYSTEM ISO i GASCADE, po stronie niemieckiej GASCADE otrzymał zgłoszenie dotyczące zwiększenia po stronie niemieckiej dostępnej w punkcie wejścia Mallnow przepustowości ciągłej (FZK).
W związku z powyższym, GASCADE przeprowadził niezbędne analizy techniczne w celu opracowania projektu przepustowości przyrostowej dla połączenia międzysystemowego na granicy Polska (SGT) – Niemcy (Trading Hub Europe) wraz z uwzględnieniem zmian w niemieckim systemie przesyłowym wynikających z planowanego połączenia obszarów rynkowych NCG i Gaspool w jeden obszar rynkowy Trading Hub Europe (THE).

Ze względu na fakt, że do GAZ-SYSTEM ISO nie wpłynęło żadne niewiążące zgłoszenie zapotrzebowania na przepustowość przyrostową, a przepustowość techniczna w punkcie wyjścia Mallnow jest wystarczająca w celu zapewnienia przesyłu w kierunku Niemiec, po polskiej stronie nie było potrzeby przeprowadzania analiz technicznych i GAZ-SYSTEM ISO nie przeprowadził dodatkowych analiz techniczno-finansowych związanych z potencjalną rozbudową systemu.

Wspólny dokument konsultacyjny zawiera opis projektu przepustowości przyrostowej w punkcie Mallnow po stronie Niemiec, oszacowanie kosztów, wstępny harmonogram i planowany do zaoferowania poziom oferty przepustowości powiązanej w ramach aukcji produktu rocznego w lipcu 2021 r. 

Zainteresowani użytkownicy sieci są proszeni o przesłanie ewentualnych uwag do propozycji projektu przepustowości przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polska SGT i Niemcy (Trading Hub Europe) oraz towarzyszących ogólnych zasad i warunków udziału oraz uzyskania dostępu do przepustowości przyrostowej na adres: incremental@gaz-system.pl do dnia 10 września 2020 r.

Do pobrania: 

Propozycja projektu przepustowości przyrostowej pomiędzy polskim odcinkiem Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa (SGT) i Niemcy (Trading Hub Europe)

Aneks 1 GASCADE: Macierz scenariuszy rozwoju systemu

Aneks 2 GASCADE: Poziom oferty

Aneks 3 GASCADE: Dodatkowe zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do przepustowości w wiążącej fazie alokacji zdolności przyrostowej
 
Aneks 4 GASCADE: Parametry do testu ekonomicznego


Dodatkowe informacje:

Raport z badania zapotrzebowania rynku na zdolność przyrostową pomiędzy polskim odcinkiem Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał – Europa (SGT) a Niemcy (Trading Hub Europe)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej przedłożony Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki

Zgodnie z art. 28 ust. 1 CAM NC publikujemy przedłożony Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki do zatwierdzenia wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej na granicy pomiędzy polskim odcinkiem Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa (SGT) i Niemcami  (Trading Hub Europe)

Do pobrania:


Wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej na podstawie art. 28 ust. 1 CAM NC na granicy pomiędzy Polską (polski odcinek Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał – Europa Zachodnia) i Niemcami (Trading Hub Europe)

Aneks 1 GASCADE: Macierz scenariuszy rozwoju systemu

Aneks 2 GASCADE: Poziom oferty

Aneks 3 GASCADE: Dodatkowe zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do przepustowości w wiążącej fazie alokacji zdolności przyrostowej
 
Aneks 4 GASCADE: Parametry do testu ekonomicznego

Uwagi zgłoszone do wstępnej propozycji projektu

Zgodnie z art. 28 ust. 2 CAM NC w terminie sześciu miesięcy od otrzymania propozycji projektu Prezes URE we współpracy z niemieckim krajowym organem regulacyjnym publikują skoordynowane decyzje w sprawie propozycji projektu przepustowości przyrostowej.

Konsultacje przeprowadzone w 2019 roku:

Konsultacje w sprawie aktualizacji części B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju sieci przesyłowej na lata 2020-2029

Informujemy, że zgodnie z postanowieniami zapisów art. 16 ust. 3 i ust. 15 Ustawy Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348 z późniejszymi zmianami) GAZ–SYSTEM S.A. we współpracy z EuRoPol GAZ S.A. przystąpił do opracowania aktualizacji części B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnych i potencjalnych użytkowników systemu przesyłowego do zapoznania się z projektem aktualizacji części B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju.

Ewentualne uwagi należy zgłaszać do 17 czerwca  br. przesyłając wypełniony formularz na adres e-mailowy planrozwoju@gaz-system.pl

Kolejnym etapem opracowywania Części B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju będzie przeanalizowanie Państwa uwag, sugestii i oczekiwań oraz przedstawienie do uzgodnienia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki projektu Części B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju.

Konsultacje w sprawie projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej Gazu na lata 2020-2029

Zgodnie z postanowieniami zapisów art. 16 Ustawy Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997r. (Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348 z późniejszymi zmianami) i zgodnie z rozdziałem 4 Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej GAZ–SYSTEM S.A. przystąpił do opracowania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju na lata 2020-2029 w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnych i potencjalnych użytkowników systemu przesyłowego do zapoznania się z projektem Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju.
Użytkownicy rynku mogli przekazywać uwagi  do tego projektu w terminie od 17.01.2019 r. do  7.02.2019 r. przesyłając wypełniony formularz na adres e-mailowy: planrozwoju@gaz-system.pl


Kolejnym etapem opracowywania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju będzie przeanalizowanie Państwa uwag, sugestii i oczekiwań oraz przedstawienie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju do uzgodnienia.

Niewiązące badanie zapotrzebowania na zdolności przyrostowe

Niewiążące badanie zapotrzebowania rynku przeprowadzane jest w ramach procesu uzyskiwania zdolności przyrostowej (tzw. procedura incremental) jako faza niewiążąca tego procesu, na podstawie wymagań Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uchylającego rozporządzenie (UE) nr 984/2013 (CAM NC).
 
W celu zharmonizowania procesu udostępniania dodatkowych i nowych zdolności systemów przesyłowych w Unii Europejskiej, CAM NC wprowadził zasady, które w ramach standardowej i przeprowadzanej co dwa lata procedury umożliwiają uczestnikom rynku wskazanie niewiążącego zapotrzebowania na przepustowości przyrostowe.

Pierwszą ocenę zapotrzebowania rynku, która stanowi rozpoczęcie procesu uzyskiwania zdolności przyrostowej przeprowadzono w 2017 roku. W tym roku kalendarzowym, GAZ-SYSTEM S.A. przeprowadzi drugie niewiążące badanie zapotrzebowania rynku na zdolność przyrostową pomiędzy polskim i sąsiadującymi systemami przesyłowymi. Procedura incremental rozpocznie się w dniu 1 lipca 2019 r. i potrwa 8 tygodni tj. do 26 sierpnia 2019 r. Procedura zostanie po raz pierwszy przeprowadzona za pośrednictwem nowej funkcjonalności Platformy GSA. Zgodnie z obowiązującym Regulaminem Platformy GSA GAZ-SYSTEM S.A. nie pobiera opłat za przedłożenia niewiążących wskazań zapotrzebowania.

Na podstawie zgłoszeń zapotrzebowania otrzymanych w ramach niniejszej procedury GAZ-SYSTEM S.A. i operatorzy sąsiadujących systemów przesyłowych opracują wspólne sprawozdania z oceny zapotrzebowania rynku, z których każde obejmie wszystkie punkty połączeń międzysystemowych łączące dany system wejścia-wyjścia. W raportach oszacowane zostanie potencjalne zapotrzebowanie na zdolność przyrostową w ramach danego systemu wejścia-wyjścia i wskazane czy należy zainicjować projekt zdolności przyrostowej.

Sprawozdania z oceny zapotrzebowania rynku zostaną opublikowane nie później niż 16 tygodni od rozpoczęcia Procedury, czyli do 21 października 2019 roku, na stronach internetowych operatorów systemów przesyłowych.

Zainteresowani użytkownicy sieci są proszeni o złożenie zgłoszeń zapotrzebowania na zdolność przyrostową poprzez Platformę GSA do 26 sierpnia 2019 r. do godziny 16.00 (CEST).

Wszelkie pytania dotyczące niniejszego badania zapotrzebowania rynku na zdolności przyrostowe prosimy kierować na adres: incremental@gaz-system.pl 

Konsultacje zmian w IRiESP

GAZ-SYSTEM S.A. przeprowadził w dniach 11-25 stycznia 2019 r. konsultacje projektu zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej GAZ-SYSTEM S.A.

Zaproponowane zmiany wynikają z konieczności dostosowania IRiESP do zmieniających się wymogów prawa oraz z zebranych doświadczeń w trakcie stosowania obecnie obowiązującej IRiESP, a także sugestii przekazywanych przez użytkowników systemu przesyłowego.

Kluczowe zmiany zapisów Instrukcji wynikają m.in. z  implementacji zmian w Prawie Energetycznym dotyczących Sprzedaży Rezerwowej,  kończącego się okresu stosowania środków tymczasowych wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) nr 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiające kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (NC BAL) Zaktualizowane zostały również zapisy dotyczące procedury rozliczania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego, które odpowiadają obecnie obowiązującej Ustawie o zapasach. 

Szczegółowy wykaz zmian znajduje się w projekcie Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (wersja 27) .

Ewentualne uwagi należało zgłaszać do dnia 25 stycznia 2019 r. (piątek)  przesyłając wypełniony odpowiedni formularz na adres e-mailowy: instrukcja@gaz-system.pl

Do pobrania:

Formularz zgłoszenia uwag ogólnych do projektu IRiESP

Formularz zgłoszenia uwag szczegółowych do projektu IRiESP

Wyniki konsultacji:

Dokument złożony do URE

Uwagi ogólne do IRiESP v27

Uwagi szczegółowe do IRiESP v27

Konsultacje projektu zmian IRIESP Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa

GAZ-SYSTEM S.A. przeprowadził konsultacje projektu zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa („IRiESP SGT”)

Proponowane zmiany wynikają z konieczności dostosowania IRiESP SGT do zmieniających się wymogów prawa oraz z zebranych doświadczeń w trakcie stosowania obecnie obowiązującej IRiESP SGT, a także sugestii przekazywanych przez użytkowników systemu przesyłowego.

Kluczowe zmiany zapisów Instrukcji wynikają m.in. z  kończącego się okresu stosowania środków tymczasowych wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) nr 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (NC BAL) oraz implementacji Rozporządzenia Komisji (UE) nr 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uchylającego rozporządzenie (UE) nr 984/2013 (NC CAM), które wprowadza procedury dotyczące nowych i zwiększanych przepustowości na połączeniach międzysystemowych. 


Szczegółowy wykaz zmian znajduje się w projekcie Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z projektem IRiESP SGT.

Do pobrania:

Projekt IRiESP SGT

Formularz do zgłaszania uwag

Ewentualne uwagi należało zgłaszać do dnia 8 marca  2019 r. (piątek)  przesyłając wypełniony odpowiedni formularz na adres e-mailowy: instrukcja@gaz-system.pl

Konsultacje w sprawie aktualizacji części B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju

Informujemy, że zgodnie z postanowieniami zapisów art. 16 ust. 3 i ust. 15 Ustawy Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348 z późniejszymi zmianami) GAZ–SYSTEM S.A. we współpracy z EuRoPol GAZ S.A przystąpił do opracowania aktualizacji części B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnych i potencjalnych użytkowników systemu przesyłowego do zapoznania się z projektem części B aktualizacji Planu Rozwoju na lata 2020-2029.

Ewentualne uwagi należy zgłaszać do 17 czerwca 2019 r.. przesyłając wypełniony formularz na adres e-mailowy planrozwoju@gaz-system.pl

Kolejnym etapem opracowywania Części B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju będzie przeanalizowanie Państwa uwag, sugestii i oczekiwań oraz przedstawienie do uzgodnienia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki projektu Części B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju.

Konsultacje przeprowadzone w 2018 roku:

Konsultacje zmian w IRiESP oraz warsztaty dla uczestników rynku gazu

GAZ-SYSTEM S.A. przeprowadził konsultacje projektu zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej GAZ-SYSTEM S.A.

Proponowane zmiany wynikają z konieczności dostosowania IRiESP do zmieniających się wymogów prawa oraz z zebranych doświadczeń w trakcie stosowania obecnie obowiązującej IRiESP, a także sugestii przekazywanych przez użytkowników systemu przesyłowego.

Kluczowe zmiany zapisów Instrukcji wynikają m.in. z   implementacji Rozporządzenia Komisji (UE) nr 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uchylającego rozporządzenie (UE) nr 984/2013 (NC CAM), które wprowadza procedury dotyczące nowych i zwiększanych przepustowości na połączeniach międzysystemowych. Zaktualizowane zostały również zapisy dotyczące procedury uruchamiania i rozliczania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego, które odpowiadają obecnie obowiązującej Ustawie o zapasach. Ponadto, wprowadzone zostały zapisy dotyczące tzw. obowiązków śróddziennych związane z kończącym się okresem stosowania środków tymczasowych zgodnie z NC BAL (Rozporządzenie Komisji (UE) nr 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiające kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych). Ze względy na nowelizację Ustawy o miarach zaproponowano również nowe zasady sprawdzania gazomierzy.

Szczegółowy wykaz zmian znajduje się w opublikowanym poniżej projekcie Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (wersja 26).

Dokumenty do pobrania:

Projekt Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (wersja jednolita)

Projekt Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (wersja w trybie zmian)

Formularz zgłaszania uwag ogólnych do projektu IRiESP

Formularz zgłaszania uwag szczegółowych do projektu IRiESP

Dodatkowo, zgodnie z art. 26 ust. 4 NC BAL, zostały przeprowadzone konsultacje Metod i założeń analizy zgodności planowanego do wprowadzenia obowiązku śróddziennego z art. 26 ust 2 NC BAL.

Dokumenty do pobrania:
Metody i założenia analizy zgodności planowanego do wprowadzenia obowiązku śróddziennego z art. 26 ust 2 NC BAL
Formularz zgłaszania uwag do metod i założeń wprowadzenia obowiązku śróddziennego

Dla klientów GAZ-SYSTEM S.A. zainteresowanych uzyskaniem dodatkowych informacji na temat nowego projektu IRiESP zostały zorganizowane warsztaty, które miały miejsce w czwartek 22 marca 2018 r.  w godz. 10.00 – 15.00 w centrum konferencyjnym Adgar Ochota przy al. Jerozolimskich 181 B w Warszawie.


Zachęcamy do zapoznania się z treścią prezentacji omawianych w trakcie warsztatów:

- Procedura uruchamiania i rozliczania zapasów gazu ziemnego
- Prognozy przepustowości
- Obowiązki śróddzienne związane z zakończeniem okresu przejściowego dla kodeksu bilansowania
- Zmiany w nadzorze metrologicznym nad gazomierzami

Przedłożenie projektu IRiESP Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki

Zgodnie z art. 9g ust 7 ustawy Prawo energetyczne publikujemy przedłożone Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki do zatwierdzenia, w drodze decyzji, Instrukcję Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej wraz z informacją o zgłoszonych przez użytkowników systemu uwagach oraz sposobie ich uwzględnienia.

Do pobrania:

Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej - złożona do URE

Uwagi ogólne do Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej
Uwagi szczegółowe do Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej

Dokument z zaleceniami w sprawie wprowadzenia obowiązku śróddziennego
w obszarze bilansowania gazu ziemnego wysokometanowego grupy E

Zgodnie z Artykułem 26 ust. 6 Rozporządzenia Komisji (UE) NR 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (BAL NC), Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. przekazał do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dokument z zaleceniami w celu jego zatwierdzenia. Dokument zawiera ostateczną propozycję wprowadzenia obowiązku śróddziennego oraz analizę, o której mowa w art. 26 ust 5 BAL NC.

Do pobrania:

Zalecenia w sprawie wprowadzenia obowiązku śróddziennego na podstawie BAL NC

Konsultacje w sprawie aktualizacji części B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozowju

Informujemy, że zgodnie z postanowieniami zapisów art. 16 ust. 3 i ust. 15 Ustawy Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348 z późniejszymi zmianami) GAZ–SYSTEM S.A. przystąpił do opracowania aktualizacji części B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnych i potencjalnych użytkowników systemu przesyłowego do zapoznania się z projektem aktualizacji część B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju na lata 2019-2028.

Ewentualne uwagi należy zgłaszać do 12 marca 2018 r. przesyłając wypełniony formularz na adres e-mailowy planrozwoju@gaz-system.pl

Konsultacje aktualizacji sprawozdania dotyczącego środków tymczasowych stoso wanych przez GAZ-SYSTEM S.A. zgodnie z BAL NC

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. przeprowadził konsultacje projektu aktualizacji sprawozdania dotyczącego środków tymczasowych stosowanych w obszarach bilansowania zarządzanych przez GAZ-SYSTEM S.A na podstawie art. 45 Rozporządzenia Komisji (UE) NR 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (BAL NC).

BAL NC zawiera wytyczne odnośnie zasad bilansowania systemu oraz rozliczania ze Zleceniodawcą Usługi Przesyłania (ZUP) z tytułu indywidualnego niezbilansowania. Operatorzy systemów przesyłowych w Unii Europejskiej, w tym również GAZ-SYSTEM S.A., są zobligowani stosować zasady BAL NC od 1 października 2015 r.
Celem nadrzędnym wprowadzenia regulacji BAL NC jest przyśpieszenie rozwoju krótkoterminowych rynków hurtowych paliwa gazowego oraz ściślejsza integracja unijnego rynku gazu poprzez zapewnienie spójności zasad bilansowania systemów przesyłowych w obrębie państw UE.


W przypadku braku dostatecznej płynności hurtowego rynku gazu ziemnego dla transakcji krótkoterminowych, a tym samym ograniczonej możliwości bilansowania systemu przesyłowego zgodnie z BAL NC, operator systemu przesyłowego ma możliwość wdrożenia tzw. środków tymczasowych, czyli dopuszczalnych i przejściowych odstępstw od zasad BAL NC, których katalog został określony w art. 47 – 50 rozporządzenia. Wdrożenie środków tymczasowych wymaga przygotowania dokumentu (sprawozdania) potwierdzającego zasadność wprowadzenia proponowanych środków tymczasowych.

W dniu 10 czerwca 2015 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzję (znak DRR-7129-2(13)/2014/2015/AN/MSi) o zatwierdzeniu Sprawozdania dotyczącego planowanych do wprowadzenia przez GAZ-SYSTEM S.A. środków tymczasowych w związku z wejściem w życie BAL NC. Następnie Prezes Urzędu Regulacji Energetyki decyzją z dnia 30 września 2016 r. (znak DRR.WIR.7129.4.1.2016.JF) oraz decyzją z dnia 29 września 2017 r. (znak DRR.WRG.7129.7.2017.ŁWę) zatwierdził kolejne aktualizacje Sprawozdania przygotowane przez OSP.

Zatwierdzone sprawozdania przewidują stosowanie następujących środków tymczasowych:
1)    tolerancja niezbilansowania, w odniesieniu do obszaru bilansowania obejmującego krajowy system przesyłowy gazu wysokometanowego,
2)    tymczasowa opłata za niezbilansowanie, w odniesieniu do obszaru bilansowania SGT i obszaru bilansowania obejmującego krajowy system przesyłowy gazu zaazotowanego,
3)    platforma rynku bilansującego, w odniesieniu do wszystkich obszarów bilansowania.

Środki tymczasowe zatwierdzone do stosowania przez Prezesa URE decyzją z 29 września 2017 r. obowiązują w okresie od godziny 6:00 dnia 1 października 2017 r. do godziny 6:00 dnia 1 października 2018 r.

GAZ-SYSTEM S.A. dokonał oceny skutków funkcjonowania poszczególnych środków tymczasowych, a także uwarunkowań ich stosowania, oraz zgodnie z Art. 46 ust 3 BAL NC, GAZ-SYSTEM S.A. opracował aktualizację sprawozdania. Przewidziano w nim kontynuację stosowania środków tymczasowych w obszarach bilansowania, dla których GAZ-SYSTEM S.A. pełni funkcję operatora systemu przesyłowego.

Po przeprowadzonych konsultacjach aktualizacja sprawozdania została przekazana do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w celu jego zatwierdzenia.

Zatwierdzone środki tymczasowe

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał w dniu 24 września 2018 r. decyzję o zatwierdzeniu „Sprawozdania dotyczącego planowanych do wprowadzenia przez GAZ-SYSTEM S.A. środków tymczasowych w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych” (BAL NC).

Poniżej publikujemy pełną treść decyzji Prezesa URE wraz z szczegółowym opisem funkcjonowania środków tymczasowych zatwierdzonych do stosowania oraz treść Sprawozdania dotyczącego planowanych do wprowadzenia przez GAZ-SYSTEM środków tymczasowych:

Decyzja Prezesa URE o zatwierdzeniu Sprawozdania dotyczącego planowanych do wprowadzenia przez GAZ-SYSTEM środków tymczasowych

Sprawozdanie dotyczące planowanych do wprowadzenia przez GAZ-SYSTEM środków tymczasowych

Sprawozdanie dotyczące planowanych do wprowadzenia przez GAZ-SYSTEM środków tymczasowych (wersja z możliwością wyszukiwania)

Niewiążąca procedura badania zainteresowania rynku przepustowością na granicy polsko-ukraińskiej

PJSC "UKRTRANSGAZ" i GAZ-SYSTEM S.A., operatorzy systemów przesyłowych gazu na Ukrainie i w Polsce, uruchamiają niewiążącą procedurę badania zainteresowania rynku przepustowością na granicy polsko-ukraińskiej

Przeprowadzając niewiążącą procedurę badania rynku, operatorzy systemów przesyłowych (OSP) zamierzają oszacować poziom zapotrzebowania uczestników rynku na przepustowość na granicy polsko-ukraińskiej, który  stworzy podstawy dla  dalszego wzmacniania integracji regionalnego rynku gazu poprzez rozwój polskiego i ukraińskiego systemu przesyłowego.


Wstępne szacunki OSP wskazują, że przepustowość na zasadach ciągłych może zostać udostępniona rynkowi od 1 stycznia  2020 r., dlatego też niewiążąca procedura badania rynku dotycząca przepustowości  na granicy polsko-ukraińskiej obejmuje okres 15 lat rozpoczynający się od roku gazowego 2020. OSP zwracają uwagę, iż przepustowość w roku gazowym 2020 będzie oferowana na okres od 1 stycznia do 1 października 2020.

Wyniki przeprowadzonego badania rynku będą podstawą dla obu Operatorów do podjęcia  decyzji w sprawie uruchomienia w przyszłości wiążącej procedury alokacji przepustowości na granicy polsko-ukraińskiej („Open Season”), w obydwu kierunkach przepływu. Zgłoszone zainteresowanie uczestników rynku będzie miało kluczowe znaczenie dla uzasadnienia ewentualnej decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy nowego połączenia międzysystemowego.
Jeśli faza wiążąca potwierdzi zainteresowanie rynku, Operatorzy będą mogli   podjąć ostateczną decyzję o rozwoju dwukierunkowych zdolności przesyłowych  pomiędzy Polską a Ukrainą.

Zwiększenie dwukierunkowych przepływów gazu między Polską a Ukrainą znacząco przyczyni się do realizacji strategicznych celów Unii Europejskiej w zakresie poprawy bezpieczeństwa energetycznego i integracji rynkowej.

Aby wziąć udział w procedurze, uczestnicy rynku powinni wypełnić Kwestionariusz zapotrzebowania na Zdolność przesyłową zgodnie z  Regulaminem niewiążącej procedury badania rynku i przesyłać wypełniony formularz do PJSC "UKRTRANSGAZ" i GAZ-SYSTEM S.A. w okresie od 6 kwietnia  do 8 czerwca 2018 r. na adresy wskazane w Regulaminie. Wszelkie pytania dotyczące badania rynku lub kwestionariusza zapotrzebowania na Zdolność przesyłową należy przesyłać na adresy e-mail:  businesscooperation@utg.ua oraz openseason@gaz-system.pl.

PJSC "UKRTRANSGAZ" i GAZ-SYSTEM S.A. przenalizują nadesłane zgłoszenia i opublikują wyniki procedury do dnia 13 lipca 2018 r.

Zapraszamy wszystkich uczestników rynku do udziału w procedurze.

Konsultacje NC TAR

ROZPOCZĄŁ SIĘ PROCES KONSULTACJI NOWEGO MODELU TARYFOWEGO OPERATORA SYSTEMU PRZESYŁOWEGO GAZ-SYSTEM S.A.

Zgodnie z przyjętym przez GAZ-SYSTEM harmonogramem, proces konsultacji rozpoczął się pod koniec sierpnia 2018 roku i będzie trwał do dnia 31 października 2018 roku.

Wszystkie informacje znajdują się w zakładce Taryfa >> Konsultacje NC TAR

Mechanizm zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Komisji (UE) NR 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (BAL NC), Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach zmian w „Mechanizmie zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących prowadzonych przez GAZ-SYSTEM S.A.”

Zaproponowana modyfikacja treści „Mechanizmie zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.” wynika z zakończeniem pierwszego okresu wdrożenia opłaty neutralizującej oraz oczekiwań Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zgłoszonych w ramach procesu zatwierdzania kolejnego dokumentu w związku z wejściem w życie Rozporządzenia KE nr 312/2014 ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (BAL NC)".

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczestników rynku gazu do zapoznania się z projektem zmian do „Mechanizmu zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.”, . Ewentualne uwagi należy zgłaszać do 9 października 2018 r., przesyłając wypełnione formularze na adres e-mailowy: ncbal@gaz-system.pl

Do pobrania:

Projekt zmian "Mechanizmu zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.”

Formularz przesyłania uwag ogólnych

Formularz przesyłania uwag szczegółowych

Konsultacje przeprowadzone w 2017 roku:

Procedura Open Season dla projektu Baltic Pipe

Promotorzy projektu Baltic Pipe, tj. operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego – Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz Energinet, prowadzą Procedurę Open Season.

GAZ-SYSTEM  i Energinet zapraszają uczestników rynku do wzięcia udziału w Procedurze Open Season, która umożliwia im złożenie wiążących ofert na przepustowość w ramach rozpatrywanego połączenia prowadzącego z Norwegii do Danii i Polski. Celem procedury jest zebranie wiążących zamówień na rezerwację przepustowości w  dla Projektu  Baltic  Pipe przed podjęciem przez operatorów ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Procedura Open Season zostanie przeprowadzona  w przejrzysty i niedyskryminacyjny sposób zgodnie z obecnymi przepisami UE.


 HARMONOGRAM PROCEDURY OPEN SEASON

Zakończona w dniu 25 lipca 2017 roku Faza 1  Procedury Open Season  dla projektu Baltic Pipe potwierdziła zainteresowanie rynku realizacją tej inwestycji poprzez zgłoszenie wystarczającego popytu na przesył gazu ziemnego. Pozytywny wynik Fazy 1 pozwolił na uruchomienie w dniu 5 września 2017 roku  przez obu operatorów Fazy 2 procedury Open Season, której celem będzie ostateczne zadeklarowanie przez uczestników rynku wolumenu rezerwowanej przepustowości, a następnie zawarcie  umów przesyłowych na okres do 15 lat gazowych.

Uczestnicy rynku zainteresowani uczestnictwem w Fazie 2 Procedury Open Season powinni przedłożyć dokumenty rejestracyjne najpóźniej do 3.10.2017 godz. 16.00 (CET) poprzez przesłanie uzupełnionego formularza rejestracyjnego do Energinet oraz GAZ-SYSTEM S.A. na poniższe adresy e-mail:
Energinet: openseason2017@energinet.dk
GAZ-SYSTEM: openseason@gaz-system.pl

Termin potwierdzania rejestracji upływa 17.10.2017 o godz. 16.00 (CET).
Termin na złożenie przez uczestników rynku wiążącego zobowiązania poprzez przesłanie uzupełnionego Formularza oferty Fazy 2 (Załącznik nr 2) upływa 31.10.2017 o godz. 16.00 (CET).
 

 DOKUMENTY

Regulamin Open Season 2017 wraz z załącznikami został przygotowany przez GAZ-SYSTEM S.A. na podstawie załącznika do decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z dnia 24 marca 2017 r. znak DRR.WRG.7129.2.1.2017.AKI o zatwierdzeniu metod alokacji przepustowości.  Decyzja wraz z załącznikiem (wersja PL) jest dostępna poniżej:

 ZAŁĄCZNIKI

 ZAŁĄCZNIKI OGÓLNE

ZAŁĄCZNIK nr 2 - Formularz ostatecznej oferty Fazy II: Punkt Wejścia Morze Północne i Połączenia Międzysystemowego Baltic Pipe

 ZAŁĄCZNIKI POLSKIE
ZAŁĄCZNIK NR 4.    - DODATKOWY REGULAMIN GAZ-SYSTEM S.A. DOT. OPEN SEASON 2017
ZAŁĄCZNIK NR 4.A. - INSTRUKCJA RUCHU I EKSPLOATACJI SIECI PRZESYŁOWEJ GAZ-SYSTEM
ZAŁĄCZNIK NR 4.B. - TARYFA GAZ-SYSTEM
ZAŁĄCZNIK NR 4.C. - FORMULARZ REJESTRACYJNY
ZAŁĄCZNIK NR 4.D. - SZABLON RAMOWEJ UMOWY PRZESYŁOWEJ
ZAŁĄCZNIK NR 4.E. - PROJEKT POLSKIEJ UMOWY PRZESYŁOWEJ W RAMACH OPEN SEASON 2017

UWAGA: Polskojęzyczna wersja dokumentów jest dostępna tylko w celach informacyjnych. W przypadku wszelkich nieścisłości pomiędzy dokumentami w wersji anglojęzycznej i polskojęzycznej, zapisy w wersji anglojęzycznej będą jedynymi wiążącymi prawnie.

ZAŁĄCZNIKI DUŃSKIE
Dokumenty są dostępne na stronie internetowej Energinet:
https://en.energinet.dk/OpenSeason2017
 

PAKIET INFORMACYJNY NR 1 
PAKIET INFORMACYJNY NR 1: DOKUMENTY

PAKIET INFORMACYJNY NR 2 
PAKIET INFORMACYJNY NR 2: DOKUMENTY

 

 SPOTKANIA INFORMACYJNE DOTYCZĄCE PROCEDURY OPEN SEASON

Operatorzy GAZ-SYSTEM i Energinet zorganizowali warsztaty poświęcone Procedurze Open Season oraz projektowi Baltic Pipe.
Pierwsze z nich odbyło się 20 czerwca  2017 roku w Stavanger w Norwegii.
Drugie spotkanie zostało zorganizowane 21 czerwca 2017 roku w biurze Energinet w Ballerup.

Prezentacje ze spotkań informacyjnych:

Uczestnicy rynku, zainteresowani złożeniem ofert w ramach  Fazy 2 oraz uzyskaniem dodatkowych informacji dotyczących Procedury Open Season, proszeni są o kontakt w celu organizacji spotkań z promotorami projektu:

GAZ-SYSTEM: openseason@gaz-system.pl
Energinet: openseason2017@energinet.dk

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Q&A (21.09.2017)

 INFORMACJE I KONTAKT:

BALTIC PIPE: www.baltic-pipe.eu/pl 

GAZ-SYSTEM
Adam Marzecki, adam.marzecki@gaz-system.pl, +48 22 220 17 07
Agnieszka Ozga, agnieszka.ozga@gaz-system.pl, +48 22 220 17 50
WWW: http://www.gaz-system.pl

Energinet 
Christian Rutherford, cru@energinet.dk, +45 23 33 89 08
Julie Frost Szpilman, jfs@energinet.dk, +45 23 33 86 52
WWW: en.energinet.dk/baltic-pipe

Konsultacje zmian w IRiESP w zakresie poziomu tolerancji w obszarze bilansowania

GAZ-SYSTEM zaprasza wszystkich uczestników rynku do udziału w konsultacjach zmiany  Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (IRiESP), która dotyczy zmiany od 1 kwietnia 2018 poziomu tolerancji niezbilansowania dla obszaru bilansowania krajowej sieci przesyłowej gazu wysokometanowego (KSPE).

Zaproponowana modyfikacja treści IRiESP wynika z oczekiwań Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zgłoszonych w ramach procesu zatwierdzania kolejnego "Sprawozdania dotyczącego planowanych do wprowadzenia przez GAZ-SYSTEM środków tymczasowych w związku z wejściem w życie Rozporządzenia KE nr 312/2014 ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (BAL NC)". Aktualizacja zapisów IRiESP stanowi element procesu stopniowej redukcji tolerancji niezbilansowania, która zgodnie kodeksem sieci  BAL NC od 1 kwietnia 2019 będzie wynosić 0 proc.


Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczestników rynku gazu do zapoznania się z projektem karty zmian do IRiESP. Ewentualne uwagi należy zgłaszać do 21 września  2017 r., przesyłając wypełnione formularze na adres e-mailowy: instrukcja@gaz-system.pl

Do pobrania:

Formularz zgłoszenia uwag ogólnych do projektu IRiESP

Formularz zgłoszenia uwag szczegółowych do projektu IRiESP

Wyniki konsultacji:

Zestawienie uwag zgłoszonych przez uczestników rynku

Konsultacje dotyczące projektu zdolności przyrostowej dla połączenia międzysystemowego Polska - Niemcy (GASPOOL)

GAZ-SYSTEM oraz ONTRAS uruchamiają konsultacje dotyczące projektu zdolności przyrostowej dla połączenia międzysystemowego Polska - Niemcy (GASPOOL)

Na podstawie wyników sprawozdania z oceny zapotrzebowania rynku na zdolność przyrostową przeprowadzonej w okresie od 6 kwietnia 2017 do 1 lipca 2017 roku, GAZ-SYSTEM oraz ONTRAS rozpoczęli fazę projektowania zgodnie z  art. 27 Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającym kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności
w systemach przesyłowych gazu i uchylającym rozporządzenie (UE) nr 984/2013.

W wyniku przeprowadzonych analiz technicznych i ekonomicznych operatorzy opracowali wstępną propozycję projektu zdolności przyrostowej dla połączenia międzysystemowego Polska – Niemcy (Gaspool), który teraz zostaje poddany konsultacjom rynkowym.

Opracowany dokument zawiera m.in. opis projektu zdolności przyrostowej, w tym oszacowanie kosztów, poziomy oferty dla produktów z zakresu zdolności powiązanej w punkcie połączenia międzysystemowego oraz wstępny harmonogram realizacji projektu zdolności przyrostowej.

Zainteresowani użytkownicy sieci są proszeni o przesłanie ewentualnych uwag do  propozycja potencjalnego projektu zdolności przyrostowej na granicy pomiędzy polskim systemem przesyłowym a GASPOOL, na adres: incremental@gaz-system.pl do dnia 19 grudnia  2017 r., do godziny 17.00 (CEST).

Do pobrania:

Propozycja potencjalnego projektu zdolności przyrostowej na granicy pomiędzy polskim systemem przesyłowym a GASPOOL

Ogólne zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do zdolności w wiążącej fazie alokacji zdolności przyrostowej – dokument przygotowany przez GAZ-SYSTEM

Ogólne zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do zdolności w wiążącej fazie alokacji zdolności przyrostowej – dokument przygotowany przez ONTRAS

Kalkulator do testu ekonomicznego - narzędzie BNetzA

Dodatkowe informacje:

Raport z badania zapotrzebowania rynku na zdolność przyrostową pomiędzy systemem przesyłowym Polski a GASPOOL, w trakcie którego otrzymano zgłoszenia zapotrzebowania.

Zasady przeprowadzania niewiążącego zapotrzebowania rynku na zdolności przyrostowe.

 

Niewiążące badanie zapotrzebowania rynku na zdolności przyrostowe

Niniejsze niewiążące badanie zapotrzebowania rynku przeprowadzane jest w ramach procesu uzyskiwania zdolności przyrostowej jako faza niewiążąca tego procesu, na podstawie wymagań Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uchylającego rozporządzenie (UE) nr 984/2013 (nowelizacja CAM NC), które stosuje się od 6 kwietnia 2017 r.

W celu zharmonizowania procesu udostępniania dodatkowych i nowych zdolności systemów przesyłowych w Unii Europejskiej, nowelizacja CAM NC wprowadza nowe zasady, które w ramach standardowej procedury umożliwiają uczestnikom rynku wskazanie niewiążącego zapotrzebowania na zdolności przyrostowe.

Pierwszą ocenę zapotrzebowania rynku, która stanowi rozpoczęcie procesu uzyskiwania zdolności przyrostowej przeprowadza się w 2017 roku, począwszy od wejścia w życie nowelizacji CAM NC w dniu 6 kwietnia 2017 roku.

Na podstawie kwestionariuszy otrzymanych w ramach niniejszej procedury oceny zapotrzebowania rynku na zdolność przyrostową GAZ-SYSTEM S.A. oszacuje poziom zapotrzebowania uczestników rynku na zdolność ciągłą pomiędzy polskim systemem przesyłowym oraz sąsiadującymi systemami przesyłowymi.

Otrzymane niewiążące wskazania zapotrzebowania posłużą GAZ-SYSTEM S.A. i operatorom sąsiadujących systemów przesyłowych do opracowania wspólnych sprawozdań z oceny zapotrzebowania rynku, z których każde obejmie wszystkie punkty połączeń międzysystemowych łączące dany system wejścia-wyjścia. W raportach oszacowane zostanie potencjalne zapotrzebowanie na zdolność przyrostową w ramach danego systemu wejścia-wyjścia oraz ocenione zostanie, czy należy zainicjować realizację projektu zdolności przyrostowej.

Sprawozdania z oceny zapotrzebowania rynku zostaną opublikowane nie później niż 16 tygodni od rozpoczęcia Procedury, czyli do 27 lipca 2017 roku, na stronach internetowych operatorów systemów przesyłowych.

Zainteresowani użytkownicy sieci są proszeni o przesłanie wypełnionego kwestionariusza niewiążących zgłoszeń zapotrzebowania na zdolność przyrostową, którego wzór jest dostępny poniżej, do dnia 1 czerwca 2017 r. do godziny 16.00 (CEST).

Kwestionariusz wraz z niezbędnymi załącznikami powinien zostać przesłany na adres e-mail: incremental@gaz-system.pl oraz w wersji pisemnej na adres wskazany w poniższym Regulaminie. 

Dokumenty do pobrania:

 

Konsultacje aktualizacji sprawozdania dotyczącego środków tymczasowych stosowanych przez GAZ-SYSTEM S.A.

Konsultacje aktualizacji sprawozdania dotyczącego środków tymczasowych stosowanych przez GAZ-SYSTEM S.A. zgodnie z BAL NC oraz ankieta dotycząca zakresu danych udostępnianych uczestnikom rynku w procesie bilansowania

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach projektu aktualizacji sprawozdania dotyczącego środków tymczasowych stosowanych w obszarach bilansowania zarządzanych przez GAZ-SYSTEM S.A. na podstawie art. 45 Rozporządzenia Komisji (UE) NR 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (BAL NC).

BAL NC zawiera wytyczne odnośnie zasad bilansowania systemu oraz rozliczania ze Zleceniodawcą Usługi Przesyłania (ZUP) z tytułu indywidualnego niezbilansowania. Operatorzy systemów przesyłowych w Unii Europejskiej, w tym również GAZ-SYSTEM S.A., są zobligowani stosować zasady BAL NC od 1 października 2015 r.

Celem nadrzędnym wprowadzenia regulacji BAL NC jest przyśpieszenie rozwoju krótkoterminowych rynków hurtowych paliwa gazowego oraz ściślejsza integracja unijnego rynku gazu poprzez zapewnienie spójności zasad bilansowania systemów przesyłowych w obrębie państw UE.

W przypadku braku dostatecznej płynności hurtowego rynku gazu ziemnego dla transakcji krótkoterminowych, a tym samym ograniczonej możliwości bilansowania systemu przesyłowego zgodnie z BAL NC, operator systemu przesyłowego ma możliwość wdrożenia tzw. środków tymczasowych, czyli dopuszczalnych i przejściowych odstępstw od zasad BAL NC, których katalog został określony w art. 47 – 50 rozporządzenia. Wdrożenie środków tymczasowych wymaga przygotowania dokumentu (sprawozdania) potwierdzającego zasadność wprowadzenia proponowanych środków tymczasowych.

W dniu 10 czerwca 2015 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzję (znak DRR-7129-2(13)/2014/2015/AN/MSi) o zatwierdzeniu Sprawozdania dotyczącego planowanych do wprowadzenia przez GAZ-SYSTEM S.A. środków tymczasowych w związku z wejściem w życie BAL NC. Następnie Prezes Urzędu Regulacji Energetyki decyzją z dnia 30 września 2016 r. (znak DRR.WIR.7129.4.1.2016.JF) zatwierdził kolejne Sprawozdanie przygotowane przez OSP. Zatwierdzone sprawozdania przewidują stosowanie następujących środków tymczasowych:

1) tolerancja niezbilansowania, w odniesieniu do obszaru bilansowania obejmującego krajowy system przesyłowy gazu wysokometanowego,

2) tymczasowa opłata za niezbilansowanie, w odniesieniu do obszaru bilansowania SGT i obszaru bilansowania obejmującego krajowy system przesyłowy gazu zaazotowanego,

3) platforma rynku bilansującego, w odniesieniu do wszystkich obszarów bilansowania.

Środki tymczasowe zatwierdzone do stosowania przez Prezesa URE decyzją z 30 września 2016 r. obowiązują w okresie od godziny 6:00 dnia 1 października 2016 r. do godziny 6:00 dnia 1 października 2017 r.

GAZ-SYSTEM S.A. dokonał oceny skutków funkcjonowania poszczególnych środków tymczasowych, a także uwarunkowań ich stosowania, oraz zgodnie z Art. 46 ust 3 BAL NC, GAZ-SYSTEM S.A. opracował aktualizację sprawozdania. Przewidziano w nim kontynuację stosowania środków tymczasowych w obszarach bilansowania, dla których GAZ-SYSTEM S.A. pełni funkcję operatora systemu przesyłowego.

Po przeprowadzonych konsultacjach aktualizacja sprawozdania zostanie przekazana do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w celu jego zatwierdzenia.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z projektem sprawozdania. Ewentualne uwagi należy zgłaszać do 20 czerwca 2017 r., przesyłając wypełniony formularz na adres e-mailowy: instrukcja@gaz-system.pl.

Jednocześnie, zgodnie ze Sprawozdaniem zatwierdzonym decyzją Prezesa URE z dnia 30 września 2016 r., GAZ-SYSTEM S.A. w uzgodnieniu z Urzędem Regulacji Energetyki przeprowadza badanie opinii uczestników rynku w celu dokonania oceny czy zakres danych udostępnianych uczestnikom rynku w procesie bilansowania jest wystarczający do obniżenia tolerancji niezbilansowania w kolejnym roku gazowym.

Uprzejmie prosimy o udzielenie odpowiedzi na pytania zadane w ankiecie i przesłanie na adres: instrukcja@gaz-system.pl uzupełnionego pliku (w formacie .docx) w terminie do 20 czerwca 2017 r.

Konsultacje rynkowe Wiążącej Procedury Open Season dla projektu Baltic Pipe

Promotorzy projektu Baltic Pipe, tj. operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego – Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A, oraz Energinet.dk  uruchomili konsultacje rynkowe dla procedury Open Season

Poprzez opublikowanie “Model Paper” oraz dokumentów dotyczących procedury Open Season, obydwaj Operatorzy zamierzają skonsultować ze wszystkimi uczestnikami rynku zainteresowanymi projektem Baltic Pipe Regulamin procedury Open Season, zaplanowanej na 2017 r.

Wszyscy uczestnicy rynku, operatorzy sąsiednich systemów przesyłowych oraz odpowiednie organy regulacyjne proszeni są o zgłaszanie uwag i komentarzy dotyczących zarówno Regulaminu jak również całej procedury, najpóźniej do dnia do 6.01.2017, do godziny 16:00 (CET).

DOKUMENTY:

ZAŁĄCZNIKI:

Załączniki ogólne:

ZAŁĄCZNIK nr 1 - Formularz oferty Fazy I Zamówienia w sprawie zapewnienia realizacji inwestycji: Punkt Wejścia Morze Północne i Połączenia Międzysystemowego Baltic Pipe

ZAŁĄCZNIK nr 2 - Formularz ostatecznej oferty Fazy II: Punkt Wejścia Morze Północne i Połączenia Międzysystemowego Baltic Pipe


Załączniki duńskie:

ZAŁĄCZNIK NR 3.   -  ZASADY UCZESTNICTWA W DUŃSKIEJ CZĘŚCI PROCEDURY OS 2017
ZAŁĄCZNIK NR 3.A. - FORMULARZ REJESTRACYJNY
ZAŁĄCZNIK NR 3.B. - GWARANCJA
ZAŁĄCZNIK NR 3.C. - PROJEKT UMOWY PRZESYŁOWEJ W RAMACH OS 2017
ZAŁĄCZNIK NR 3.D. - STANDARDOWA UMOWA RAMOWA (ZAŁĄCZNIK NR 2 DO REGULAMINU PRZESYŁU GAZU)

ZAŁĄCZNIKI POLSKIE
ZAŁĄCZNIK NR 4.    - DODATKOWY REGULAMIN GAZ-SYSTEM S.A. DOT. OPEN SEASON 2017
ZAŁĄCZNIK NR 4.A. - INSTRUKCJA RUCHU I EKSPLOATACJI SIECI PRZESYŁOWEJ GAZ-SYSTEM
ZAŁĄCZNIK NR 4.B. - TARYFA GAZ-SYSTEM
ZAŁĄCZNIK NR 4.C. - FORMULARZ REJESTRACYJNY
ZAŁĄCZNIK NR 4.D. - SZABLON RAMOWEJ UMOWY PRZESYŁOWEJ
ZAŁĄCZNIK NR 4.E. - PROJEKT POLSKIEJ UMOWY PRZESYŁOWEJ W RAMACH OPEN SEASON 2017

Prezentacje ze spotkania informacyjnego Open Season (8.12.2016)

Lista Q&A dotyczących procedury Open Season dla projektu Baltic Pipe
 

Informacja o przełożeniu planowanego terminu uruchomienia procedury Open Season dla Projektu Baltic Pipe

Informujemy, że początkowo planowana data uruchomienia procedury Open Season 2017 została przełożona. Energinet.dk i GAZ-SYSTEM S.A.,  w oparciu o uwagi otrzymane podczas konsultacji rynkowych, pracują obecnie nad przygotowaniem ostatecznej wersji Regulaminu Open Season 2017. Obaj Operatorzy ogłoszą nową datę uruchomienia procedury  w osobnym komunikacie wraz z  opublikowaniem ostatecznej wersji wszystkich dokumentów w zakresie Open Season 2017.

UWAGA: Polskojęzyczna wersja dokumentów jest dostępna tylko w celach informacyjnych. W przypadku wszelkich nieścisłości pomiędzy dokumentami w wersji anglojęzycznej i polskojęzycznej, zapisy w wersji anglojęzycznej będą jedynymi wiążącymi prawnie.

Po zakończeniu etapu konsultacji, Energinet.dk oraz GAZ-SYSTEM S.A przeprowadzą ocenę oraz podsumują zebrane w trakcie konsultacji uwagi, i odpowiednio skorygują Regulamin Procedury Open Season. Ostateczna wersja Regulaminu Procedury Open Season będzie podlegać uzgodnieniu przez właściwie instytucje państwowe w obydwu państwach.

Głównym celem procedury Open Season jest przekazanie obydwu operatorom przez uczestników rynku  sygnału inwestycyjnego, który jest konieczny dla realizacji projektu Baltic Pipe. Cała procedura będzie trwać od grudnia 2016 – zaczynając się konsultacjami rynkowymi Regulaminu Open Season, do połowy 2017, kiedy powinno nastąpić podpisanie warunkowych umów przesyłowych.
 
W ramach konsultacji rynkowych, uczestnicy rynku mogą przesyłać pisemne uwagi i pytania dotyczące  procedury Open Season 2017 do Energinet.dk i/lub do GAZ-SYSTEM S.A.
Wszystkie pytania muszą być zadane w języku angielskim i wszystkie muszę zostać przesłane na obydwa lub jeden z poniższych adresów e-mail:

Energinet.dk: openseason2017@energinet.dk
GAZ-SYSTEM S.A.: openseason@gaz-system.pl 

Wszystkie pytania i odpowiedzi zostaną opublikowane w sekcji „Q&A” na tej stronie w formie anonimowej. Uczestnicy powinni się upewnić, że sformułowania zawarte w pytaniu nie pozwolą na identyfikację uczestnika, który to pytanie zadał.

Wszelka komunikacja odnośnie procedury Open Season 2017 z Energinet.dk i GAZ-SYSTEM S.A powinna być prowadzona w języku angielskim. Dodatkowo GAZ-SYSTEM S.A umożliwia komunikację dotyczącą Open Season 2017 w języku polskim

Informacje na temat projektu można znaleźć na stronach:

GAZ-SYSTEM S.A.: http://www.gaz-system.pl/nasze-inwestycje/integracja-z-europejski-systemem/baltyckibaltic-pipe/

Energinet.dk: http://energinet.dk/EN/ANLAEG-OG-PROJEKTER/Anlaegsprojekter-el/Gasledning-til-Polen-Baltic-Pipe-Feasibility-Studie/Sider/default.aspx

Kontakt GAZ-SYSTEM S.A
Adam Marzecki, adam.marzecki@gaz-system.pl, +48 22 220 17 07
Agnieszka Ozga, agnieszka.ozga@gaz-system.pl, +48 22 220 17 50

Kontakt Energinet.dk 
Christian Rutherford, cru@energinet.dk, +45 2333 8908
Julie Frost Szpilman, jfs@energinet.dk, +45 2333 8652

Załączony projekt Regulaminu Open Season 2017 wraz z załącznikami oraz pozostałe dokumenty mają jedynie charakter roboczy i podlegają konsultacjom oraz akceptacji właściwych instytucji państwowych. Zmiany w załączonych dokumentach roboczych zostaną wprowadzone w oparciu o informacje uzyskane podczas niniejszych konsultacji, dalszych prac nad projektami pomiędzy Energinet.dk i GAZ-SYSTEM S.A. oraz w wyniku konsultacji z właściwymi instytucjami państwowymi. Energinet.dk i GAZ-SYSTEM S.A. zobowiązują się z należytą starannością przeanalizować wszystkie informacje uzyskane podczas prowadzonych konsultacji, ale zastrzegają sobie prawo do uwzględnienia niektórych, a pominięcia innych informacji w przedmiotowych dokumentach, wedle swojego uznania.

Ponieważ Energinet.dk i GAZ-SYSTEM S.A. zobowiązane są do publikacji pytań i odpowiedzi otrzymanych bądź udzielonych podczas niniejszych konsultacji, prosimy strony udzielające takich informacji o wskazanie wszelkich elementów udostępnionych informacji, które wymagają od Energinet.dk i GAZ-SYSTEM S.A. zachowania poufności i które nie powinny zostać podane do wiadomości publicznej w odniesieniu do konsultacji.

Konsultacje rynkowe treści porozumienia międzyoperatorskiego dla połączenia Polska – Ukraina

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz PJSC „UKRTRANSGAZ" zamierzają zawrzeć aktualizację porozumienia międzyoperatorskiego dotyczącą połączenia międzysystemowego funkcjonującego w oparciu o stacje w Drozdowiczach i Hermanowicach.

Zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/703 z dnia 30 kwietnia 2015 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący zasad interoperacyjności i wymiany danych, operatorzy zachęcają wszystkich uczestników rynku do zapoznania się z treścią projektu umowy, w zakresie:

1) zasad procesu sprawdzania zgodności nominacji,

2) zasad alokacji ilości gazu,

3) procedury komunikacji w przypadku zdarzeń wyjątkowych.

Ewentualne uwagi prosimy zgłaszać w terminie od 1 stycznia 2017 roku do dnia 1 marca 2017 r., przesyłając wypełniony formularz, którego wzór znajduje się poniżej, na adres e-mailowy: instrukcja@gaz-system.pl

Formularz zgłaszania uwag do projektu umowy

Po zakończeniu procesu konsultacji rynkowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz PJSC „UKRTRANSGAZ” przeanalizują zebrane uwagi i jeśli będzie to konieczne dokonają zmian w treści umowy dotyczącej połączenia międzysystemowego.

Konsultacje przeprowadzone w 2016 roku:

Konsultacje w sprawie nowego projektu IRIESP SGT

Konsultacje w sprawie projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Sieci  Przesyłowej Gazu na lata 2018-2027

Informujemy, że zgodnie z postanowieniami zapisów art. 16 Ustawy Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997r. (Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348 z późniejszymi zmianami) i zgodnie z rozdziałem 4 Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej GAZ–SYSTEM S.A. przystąpił do opracowania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe. Projekt Planu Rozwoju obejmuje sieci własne GAZ-SYSTEM S.A.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnych i potencjalnych użytkowników systemu przesyłowego do zapoznania się z projektem Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju.

Ewentualne uwagi należy zgłaszać w ciągu 21 dni tj. do dnia 29.12.2016 r. przesyłając wypełniony formularz, którego wzór znajduje się poniżej, na adres e-mailowy: planrozwoju@gaz-system.pl

Kolejnym etapem opracowywania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju będzie przeanalizowanie Państwa uwag, sugestii i oczekiwań oraz przedstawienie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju do uzgodnienia.

Wiążąca Procedura Open Season dla Punktu Wejścia/Wyjścia Polska - Słowacja

Promotorzy Projektu Połączenia Gazowego Polska - Słowacja, tj. operatorzy polskiego i słowackiego systemu przesyłowego - Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A oraz EUSTREAM - uruchomili wiążącą Procedurę Open Season dla Punktu Wejścia/Wyjścia Polska - Słowacja. 

Uczestnicy rynku mogą składać wiążące oferty na zdolności przesyłowe w Punkcie Wejścia/Wyjścia Polska - Słowacja najpóźniej do dnia 9 września 2016 r., do godziny 16:00 (CEST)

Procedura Open Season jest prowadzona w oparciu o Dyrektywę 2009/73/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 lipca 2009 roku dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającą Dyrektywę 2003/55/WE, Rozporządzenie (WE) nr 715/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 lipca 2009 roku w sprawie warunków dostępu do sieci przesyłowych gazu ziemnego i uchylające rozporządzenie nr 1775/2005/WE, obowiązujące ustawodawstwo krajowe w Polsce i na Słowacji oraz Wytyczne ERGEG dotyczące dobrych praktyk w zakresie Procedury Open Season z dnia 21 maja 2007 r., ref: C06-GWG-29-05c.  Po stronie polskiej, Procedura Open Season opiera się również na postanowieniach punktu 7.1.13 IRiESP GAZ-SYSTEM. 

Powyższe przepisy zapewniają przejrzystość i równe traktowanie wszystkich Uczestników Procedury.

Szczegółowy opis Połączenia Gazowego Polska - Słowacja jest dostępny tutaj. 

Lista dokumentów:

Decyzja Urzędu Regulacji Energetyki Nr DRR.WIR.7129.2.1.2016.ŁWę z dnia 26 sierpnia 2016 r. zatwierdzająca Zasady Alokacji Przepustowości

Regulamin Wiążącej Procedury Open Season dla Punktu Wejścia/Wyjścia Polska - Słowacja

Załącznik nr 1: Zasady alokacji dla Punktu Wejścia/Wyjścia Polska-Słowacja w ramach Procedury Open Season

Załącznik nr 2: Wiążąca oferta

Załącznik nr 3: Operational Order EUSTREAM (określająca warunki handlowe) (EN)

Załącznik nr 4: IRiESP GAZ-SYSTEM

Załącznik nr 5: Wzór Kontraktu Przesyłowego EUSTREAM (EN)

Załącznik nr 6: Wzór Kontraktu Przesyłowego GAZ-SYSTEM

Załącznik nr 7: Taryfa EUSTREAM (EN)

Załącznik nr 8: Taryfa GAZ-SYSTEM

Załącznik nr 9: Regulamin Platformy GSA

Załącznik nr 10: Projekt Pełnomocnictwa do rejestracji na Platformie GSA dla EUSTREAM (EN)

Załącznik nr 11: Projekt pełnomocnictwa do rejestracji na platformie GSA dla GAZ-SYSTEM

Załącznik nr 12: Wzór ramowej umowy przesyłowej GAZ-SYSTEM

UWAGA:
Polska wersja językowa powyższych dokumentów jest dostępna wyłącznie w celach informacyjnych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek rozbieżności pomiędzy dokumentami w polskiej i angielskiej wersji językowej, za wiążące prawnie uznane będą postanowienia wersji angielskiej.

Zasady alokacji w punkcie połączenia międzysystemowego Mallnow

Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/73 z dnia 30 kwietnia 2015 r. ustanawiające kodeks sieci dotyczący zasad interoperacyjności i wymiany danych (dalej: „INT NC”) stosuje się od
1 maja 2016 r.

INT NC został opracowany w latach 2012 – 2015  na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 715/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie warunków dostępu do sieci przesyłowych gazu ziemnego i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1775/2005, w szczególności jego art. 6 ust. 11.
Zgodnie z art. 9 INT NC, operatorzy sąsiadujących systemów przesyłowych ustalają zasady zapewniające spójność między alokowanymi ilościami po obu stronach punktu połączenia międzysystemowego.

Podstawową zasadą alokacji przewidzianą w art. 9 ust. 2 INT NC jest wykorzystanie konta operatorskiego (OBA), co oznacza, że alokowane ilości paliwa gazowego wprowadzone przez ZUP w punktach wejścia na połączeniu z innymi systemami przesyłowymi lub odbierane przez ZUP w punktach wyjścia na połączeniu z innymi systemami przesyłowymi odpowiadają ilościom paliwa gazowego określonym w zatwierdzonych dla tych punktów nominacjach.

Jednakże na podstawie art. 9 ust 4 INT NC, operatorzy sąsiadujących systemów przesyłowych mogą uzgodnić utrzymanie lub wdrożenie zasady alokacji innej niż konto operatorskie pod warunkiem publikacji tej zasady i zwrócenia się do użytkowników sieci o przedstawienie uwag na temat proponowanej zasady alokacji w terminie co najmniej dwóch miesięcy od publikacji zasady alokacji.

W związku z powyższym, na podstawie postanowień 9 ust 4 INT NC, operatorzy systemów przesyłowych Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. (GAZ-SYSTEM S.A.) oraz GASCADE Gastransport GmbH (GASCADE) poddają pod konsultacje utrzymanie obecnie obowiązującej zasady alokacji w punkcie Mallnow kierunek z Polski do Niemiec:

Obecnie obowiązująca zasada alokacji w punkcie Mallnow kierunek Polska – Niemcy jest oparta na mechanizmie tzw. „ZUP domykającego”. Oznacza to, że istniejący „ZUP domykający”, przejmuje różnicę pomiędzy sumą nominacji a ilością zmierzoną w punkcie w danej dobie gazowej (dla tego ZUP, oprócz ilości określonych w ostatniej zatwierdzonej dla danej doby nominacji, są odpowiednio dodawane lub odejmowane różnice pomiędzy sumą nominacji w punkcie a całkowitą ilością paliwa gazowego zmierzoną w danej dobie). Dla pozostałych ZUP alokowane ilości odpowiadają zatwierdzonym nominacjom.

Rola „ZUP domykającego” jest obecnie pełniona przez jednego z ZUP aktywnych w punkcie Mallnow, kierunek Polska – Niemcy. Ponadto zasada alokacji wykorzystująca mechanizm „ZUP domykającego” jest stosowana od momentu uruchomienia punktu Mallnow i z punktu widzenia GAZ-SYSTEM S.A. oraz GASCADE, stanowi skuteczną alternatywę do mechanizmu konta operatorskiego (OBA).

W przypadku, gdy obecny „ZUP domykający” nie będzie mógł już pełnić tej roli oraz żaden z pozostałych ZUP nie podejmie się dobrowolnie pełnienia tej roli, operatorzy będą stosować w punkcie Mallnow zasadę konta operatorskiego (OBA) GAZ-SYSTEM S.A. oraz GASCADE podkreślają, że mechanizm „ZUP domykającego” ma zastosowanie w punkcie Mallnow tylko dla kierunku Polska – Niemcy. Dla kierunku Niemcy - Polska, obowiązuje zasada alokacji z wykorzystaniem  konta operatorskiego (OBA).

Ponadto mechanizm ten nie ma wpływu na pozostałych ZUP aktywnych w punkcie Mallnow.

Zgodnie z postanowieniami art. 9 ust. 4, prosimy zainteresowanych uczestników rynku o przekazanie opinii do dnia 29 kwietnia 2016 r. na adresy instrukcja@gaz-system.pl oraz operations@gascade.de

Konsultacje rynkowe Regulaminu Wiążącej Procedury Open Season dla Punktu Wejścia/Wyjścia Polska – Słowacja

W trakcie konsultacji rynkowych, uczestnicy rynku proszeni są o przedłożenie swoich uwag do treści Regulaminu Wiążącej Procedury Open Season dla Punktu Wejścia/Wyjścia Polska – Słowacja najpóźniej do dnia 7 lipca 2016 r., do godz. 16:00 (CEST) na adres GAZ-SYSTEM S.A. podany w Regulaminie oraz e-mailem na adres openseason@gaz-system.pl.

W sierpniu 2016 r. obaj operatorzy planują uruchomienie Wiążącej Procedury Open Season dla Punktu Wejścia/Wyjścia Polska – Słowacja. Warunkiem uczestnictwa w procedurze będzie w procedurze Open Season będzie posiadanie ramowej umowy przesyłowej z GAZ-SYSTEM S.A. oraz rejestracja na platformie GAZ-SYSTEM Aukcje.

Po zakończeniu konsultacji rynkowych, Regulamin Wiążącej Procedury Open Season dla Punktu Wejścia/Wyjścia Polska – Słowacja będzie przedłożony do zatwierdzenia przez właściwe organy ds. energetyki w Polsce.

Opis projektu

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. wraz ze słowackim operatorem systemu przesyłowego, eustream, a.s., analizują możliwość budowy nowego, dwukierunkowego gazociągu przesyłowego łączącego systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Słowacji.

Analizowany dwukierunkowy gazociąg połączy systemy przesyłowe obu krajów od tłoczni gazu w miejscowości Veľké Kapušany w Słowacji do tłoczni gazu w miejscowości Strachocina w Polsce.

Całkowita długość połączenia wyniesie 158 km z czego 58 km będzie zbudowane w Polsce, a 100 km w Słowacji. Budowa połączenia obejmuje także niezbędną rozbudowę wewnętrznej sieci przesyłowej w południowo-wschodniej Polsce, tj. budowę gazociągów Pogórska Wola – Tworzeń, Tworóg – Tworzeń, a także Strachocina – Pogórska Wola.

Wykaz dokumentów

Regulamin Wiążącej Procedury Open Season dla punktu wejścia/wyjścia Polska – Słowacja (przedmiot konsultacji)

Załączniki do Regulaminu:

Załącznik nr 1: Wiążąca oferta

Załącznik nr 2: Operational Order EUSTREAM (określająca warunki handlowe) (EN)

Załącznik nr 3: IRiESP GAZ-SYSTEM

Załącznik nr 4: Wzór Kontraktu Przesyłowego EUSTREAM (EN)

Załącznik nr 5: Wzór Kontraktu Przesyłowego GAZ-SYSTEM

Załącznik nr 6: Taryfa EUSTREAM (EN)

Załącznik nr 7: Taryfa GAZ-SYSTEM

Załącznik nr 8: Regulamin Platformy GSA

Załącznik nr 9: Projekt Pełnomocnictwa do rejestracji na Platformie GSA dla EUSTREAM (EN)

Załącznik nr 10: Projekt pełnomocnictwa do rejestracji na platformie GSA dla GAZ-SYSTEM

Projekt formularza do zgłaszania uwag

  1. Formularz konsultacyjny

Konsultacje aktualizacji sprawozdania dotyczącego środków tymczasowych stosowanych przez GAZ-SYSTEM S.A. zgodnie z BAL NC

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach projektu aktualizacji sprawozdania dotyczącego środków tymczasowych stosowanych w obszarach bilansowania zarządzanych przez GAZ-SYSTEM S.A. na podstawie
art. 45 Rozporządzenia Komisji (UE) NR 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (BAL NC).

BAL NC zawiera wytyczne odnośnie zasad bilansowania systemu oraz rozliczania ze Zleceniodawcą Usługi Przesyłania (ZUP) z tytułu indywidualnego niezbilansowania. Operatorzy systemów przesyłowych w Unii Europejskiej, w tym również GAZ-SYSTEM S.A., są zobligowani stosować zasady BAL NC
od  1 października 2015 r.

Celem nadrzędnym wprowadzenia regulacji BAL NC jest przyśpieszenie rozwoju krótkoterminowych rynków hurtowych paliwa gazowego oraz ściślejsza integracja unijnego rynku gazu poprzez zapewnienie spójności zasad bilansowania systemów przesyłowych w obrębie państw UE.
W przypadku braku dostatecznej płynności hurtowego rynku gazu ziemnego dla transakcji krótkoterminowych, a tym samym ograniczonej możliwości bilansowania systemu przesyłowego zgodnie z  BAL NC, operator systemu przesyłowego ma możliwość wdrożenia tzw. środków tymczasowych, czyli dopuszczalnych i przejściowych odstępstw od zasad BAL NC, których katalog został określony w art. 47 – 50 rozporządzenia. Wdrożenie środków tymczasowych wymaga przygotowania dokumentu (sprawozdania) potwierdzającego zasadność wprowadzenia proponowanych środków tymczasowych.

W dniu 10 czerwca 2015 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzję o zatwierdzeniu Sprawozdania dotyczącego planowanych do wprowadzenia przez GAZ-SYSTEM S.A. środków tymczasowych w związku z wejściem w życie BAL NC. Zatwierdzone sprawozdanie przewiduje stosowanie następujących środków tymczasowych:

1) tolerancja niezbilansowania, w odniesieniu do obszaru bilansowania obejmującego krajowy system przesyłowy gazu wysokometanowego,

2) tymczasowa opłata za niezbilansowanie, w odniesieniu do obszaru bilansowania SGT i obszaru bilansowania obejmującego krajowy system przesyłowy gazu zaazotowanego,

3) platforma rynku bilansującego, w odniesieniu do wszystkich obszarów bilansowania.

Środki tymczasowe zatwierdzone do stosowania przez Prezesa URE decyzją z 10 czerwca 2015 r. obowiązują w okresie od godziny 6:00 dnia 1 października 2015 r. do godziny 6:00 dnia 1 października 2016 r.

GAZ-SYSTEM S.A. dokonał oceny skutków funkcjonowania poszczególnych środków tymczasowych, a także uwarunkowań ich stosowania, oraz zgodnie z Art. 46 ust. 3 BAL NC, GAZ-SYSTEM S.A. opracował aktualizację sprawozdania. Przewidziano w nim kontynuację stosowania środków tymczasowych w obszarach bilansowania, dla których GAZ-SYSTEM S.A. pełni funkcję operatora systemu przesyłowego.

Po przeprowadzonych konsultacjach aktualizacja sprawozdania zostanie przekazana do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki  w celu jego zatwierdzenia.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z projektem sprawozdania. Ewentualne uwagi należy zgłaszać do 12 lipca 2016 r., przesyłając wypełniony formularz, którego wzór znajduje się poniżej, na adres e-mailowy: instrukcja@gaz-system.pl.

Do pobrania:

Aktualizacja sprawozdania dotyczącego środków tymczasowych wprowadzonych na podstawie Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych

Formularz zgłaszania uwag

Konsultacje aktualizacji Planu Rozwoju na lata 2017-2026 dla polskiego odcinka systemu gazociągów tranzytowych

Informujemy, że zgodnie z postanowieniami zapisów art. 16 ust. 3 i ust. 15 Ustawy Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348 z późniejszymi zmianami) GAZ–SYSTEM S.A. przystąpił do opracowania aktualizacji części B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju na lata 2017-2026 w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe dla systemu gazociągów tranzytowych (SGT).

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnych i potencjalnych użytkowników systemu przesyłowego do zapoznania się z projektem aktualizacji powyższego Planu Rozwoju. Ewentualne uwagi należy zgłaszać do 2 września br. przesyłając wypełniony formularz na adres e-mailowy: planrozwoju@gaz-system.pl

Kolejnym etapem aktualizacji części B Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju będzie przeanalizowanie Państwa uwag, sugestii i oczekiwań oraz przedstawienie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki projektu aktualizacji Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju na lata 2017-2026  dla systemu gazociągów tranzytowych (SGT) do uzgodnienia.

Do pobrania:

 

Konsultacje przeprowadzone w 2015 roku:

Badanie zapotrzebowania rynku na przepustowość na granicy polsko-niemieckiej

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, GAZ-SYSTEM S.A. postanowił o przeprowadzeniu badania skierowanego do uczestników rynku gazu ziemnego w Polsce, które ma na celu oszacowanie zainteresowania potencjalną rozbudową systemu przesyłowego.

Podstawą do przeprowadzenia badania rynku dotyczącego rozwoju systemu przesyłowego, są zapisy Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (punkt 2.2.1.12 oraz 4.1.3), zgodnie z którymi operator systemu przesyłowego ma obowiązek planowania rozwoju sieci w oparciu o badanie zapotrzebowania w drodze konsultacji z uczestnikami rynku.

Powyższa analiza ma na celu zapoznanie się z oczekiwaniem rynku dotyczącym rozbudowy punktów łączących polski system przesyłowy z systemem niemieckim w obu kierunkach przesyłu gazu.

W ramach prowadzonego badania uczestnicy rynku proszeni są o złożenie niewiążących zgłoszeń ze wskazaniem potencjalnego zapotrzebowania na usługę przesyłania paliwa gazowego w perspektywie 20 lat począwszy od 2017 roku w obu kierunkach przesyłu gazu, tj. z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski. Złożone wnioski będą stanowiły podstawę do przeprowadzenia analiz możliwych kierunków rozwoju polskiego systemu przesyłowego na granicy z Niemcami.

Na podstawie wyników analizy zostaną podjęte decyzję dotyczące ewentualnej rozbudowy systemu, a w późniejszym czasie, w przypadku podjęcia decyzji o takiej rozbudowie, nastąpi właściwy przydział przepustowości w trakcie wiążącej fazy alokacji przepustowości.

GAZ-SYSTEM S.A. oczekuje na przesłanie kwestionariuszy do dnia 9 października
2015 r., do godziny 16.00 (CEST)
. Po zakończeniu procedury, Spółka opublikuje podsumowanie wyników.

Równocześnie GAZ-SYSTEM S.A. informuje, iż badanie jest prowadzone niezależnie od procedury www.more-capacity.eu organizowanej przez operatorów niemieckich, których celem jest oszacowanie zapotrzebowania na wykorzystanie połączeń transgranicznych na obszarze GASPOOL. W celu uzyskania wiarygodnych wyników uczestnicy rynku powinni wziąć udział w obydwu procedurach.

Dokumenty do pobrania:

Regulamin procedury badania rynku w zakresie długoterminowego zapotrzebowania na przepustowość oraz rozbudowę połączeń transgranicznych pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Niemiec

Kwestionariusz zapotrzebowania na przepustowość

BAL NC

24 kwietnia 2015 r. zostały zakończone konsultacje społeczne planowanego do wdrożenia mechanizmu zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących  Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. (zgodnie z regulacjami zawartymi BAL NC).

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Komisji (UE) NR 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (BAL NC), , Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zaprosił wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach dokumentu dotyczącego wdrożenia mechanizmu zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących prowadzonych przez GAZ-SYSTEM S.A.

Uwagi należało zgłosić do dnia 24 kwietnia 2015 r. przesyłając wypełniony formularz na adres e-mail: instrukcja@gaz-system.pl


W konsultacjach społecznych  mechanizmu zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących  Operatora, swoje uwagi zgłosiło 5 podmiotów.

Odpowiedzi na uwagi Uczestników Systemu znajdują się tutaj

Obecnie  dokument dotyczący mechanizmu zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących  Operatora podlega ostatecznym uzgodnieniom z Urzędem Regulacji Energetyki.
 

Konsultacje w sprawie projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej Gazu na lata 2016-2025

Informujemy, że zgodnie z postanowieniami zapisów art. 16 Ustawy Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348 z późniejszymi zmianami) i zgodnie rozdziałem 4 Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej GAZ–SYSTEM S.A. przystąpił do opracowania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe.

Projekt Planu Rozwoju obejmuje sieci własne GAZ-SYSTEM S.A. oraz System Gazociągów Tranzytowych.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnych i potencjalnych użytkowników systemu przesyłowego do zapoznania się z projektem Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju.

Ewentualne uwagi należy zgłaszać w ciągu 21 dni przesyłając wypełniony formularz  na adres e-mail: planrozwoju@gaz-system.pl

Kolejnym etapem opracowywania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju będzie przeanalizowanie Państwa uwag, sugestii i oczekiwań oraz przedstawienie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju do uzgodnienia.

Niewiążąca Faza Procedury Open Season w punkcie Wejścia/ Wyjścia Polska - Litwa

Promotorzy projektu połączenia międzysystemowego Polska-Litwa, polski operator systemu przesyłowego GAZ-SYSTEM S.A. oraz litewski operator systemu przesyłowego AB Amber Grid, podjęli decyzję o uruchomieniu Niewiążącej Fazy Procedury Open Season. 

W trakcie Niewiążącej Fazy Procedury Open Season, operatorzy polskiego oraz litewskiego systemu przesyłowego oszacują zapotrzebowanie uczestników rynku na przepustowość ciągłą w punkcie Wejścia/Wyjścia dwukierunkowego, międzysystemowego połączenia Polska-Litwa.

Na podstawie wyników Niewiążącej Fazy Procedury Open Season zostaną podjęte decyzje dotyczące rozpoczęcia Wiążącej Fazy Procedury Open Season, podczas której zbierane będą wiążące zamówienia na rezerwację przepustowości.


Głównym celem Procedury Open Season dla połączenia międzysystemowego Polska-Litwa jest określenie zainteresowania rynku, potwierdzonego długoterminową rezerwacją przepustowości gazociągu oraz określenie optymalnego sposobu finansowania projektu.

W trakcie Niewiążącej Fazy Procedury Open Season, uczestnicy rynku proszeni są o przesłanie Wniosku o zdolności przesyłowe  zgodnie z zasadami Regulaminu Niewiążącej Fazy Procedury Open Season dla punktu Wejścia/Wyjścia Polska-Litwa najpóźniej do 31.08.2015, do godz. 16:00 (CET).

Uzupełniony Wniosek o zdolności przesyłowe, którego wzór jest dostępny poniżej, wraz z niezbędnymi załącznikami powinien zostać przesłany na adres e-mail: openseason@gaz-system.pl oraz openseason@ambergrid.lt


Do pobrania
Regulamin Niewiążącej Fazy Procedury Open Season w punkcie Wejścia/Wyścia Polska-Litwa

Wniosek o zdolności przesyłowe

Opis Projektu

Konsultacje w sprawie nowego projektu IRIESP

GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach projektu zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej GAZ-SYSTEM S.A.

Proponowane zmiany wynikają z konieczności dostosowania IRiESP do zmieniających się wymogów prawa (implementacja zapisów Rozporządzenia Komisji (UE) NR 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych oraz Rozporządzenia Komisji (UE) NR 984/2013 z dnia 14 października 2013 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 715/2009) oraz z zebranych doświadczeń w trakcie stosowania obecnie obowiązującej IRiESP, a także sugestii przekazywanych przez użytkowników systemu przesyłowego.

Po otrzymaniu uwag od użytkowników systemu projekt będzie przedstawiony do zatwierdzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z projektem IRiESP. Ewentualne uwagi należy zgłaszać do dnia 10 sierpnia 2015 r. przesyłając wypełniony formularz, którego wzór znajduje się poniżej, na adres e-mailowy: instrukcja@gaz-system.pl

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami:

Projekt Zmian do Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej GAZ-SYSTEM S.A. - wersja jednolita

Projekt Zmian do Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej GAZ-SYSTEM S.A. - tryb edycji zmian

Formularz zgłoszenia uwag ogólnych do projektu IRiESP

Formularz zgłoszenia uwag szczegółowych do projektu IRiESP

Konsultacje w sprawie nowego projektu IRIESP SGT

GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach projektu zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa.

Proponowane zmiany wynikają z konieczności dostosowania IRiESP SGT do zmieniających się wymogów prawa (implementacja zapisów Rozporządzenia Komisji (UE) NR 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych oraz Rozporządzenia Komisji (UE) NR 984/2013 z dnia 14 października 2013 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 715/2009).

Po otrzymaniu uwag od użytkowników systemu projekt będzie przedstawiony do zatwierdzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z projektem IRiESP SGT. Ewentualne uwagi należy zgłaszać do dnia 7 września 2015 r. przesyłając wypełniony formularz, którego wzór znajduje się poniżej, na adres e-mailowy: instrukcja@gaz-system.pl.

Do pobrania:

Projekt Zmian do IRiESP SGT - wersja jednolita
Projekt Zmian do IRiESP SGT - tryb rejestracji zmian
Formularz zgłoszenia uwag ogólnych do projektu IRiESP SGT
Formularz zgłoszenia uwag szczegółowych do projektu IRiESP SGT

Konsultacje przeprowadzone w 2014 roku:

Konsultacje rynkowe regulaminu przeprowadzenia aukcji produktu powiązanego w międzysystemowym punkcie Mallnow

W dniach 10-24 stycznia 2014 roku Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. przeprowadził konsultacje z uczestnikami rynku, w zakresie regulaminu przeprowadzenia aukcji pilotażowej Produktu Powiązanego w Międzysystemowym Punkcie Mallnow.

Było to związane z prowadzonymi pracami w zakresie rozbudowy stacji pomiarowej Mallnow, która została uzgodniona pomiędzy GAZ-SYSTEM S.A. oraz GASCADE Gastransport GmbH pod koniec 2012 r. Planowane ukończenie rozbudowy stacji, a tym samym możliwość zaoferowania przepustowości na zasadach ciągłych, ma nastąpić począwszy od 1 kwietnia 2014 r.

Przepustowość zostanie udostępniona jako powiązana i opierać się będzie na postanowieniach na zasadach wynikających z Kodeksu Sieciowego w zakresie mechanizmów alokacji przepustowości. „Kodeks sieci CAM” (European Capacity Allocation Mechanisms Network Code (NC CAM)), zgodnie z został przyjęty Rozporządzeniem Komisji (UE) Nr 984/2013 z dnia 14 października 2013 r. ustanawiającym kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 715/2009 (Dz. U. UE nr L 273/5) ( „Kodeks sieci CAM”).

W ramach aukcji pilotażowej, zaplanowanej na 24 lutego 2014 r., przepustowość powiązana  zostanie udostępniona dla następujących okresów:


◾kwartał kwiecień 2014 – czerwiec 2014:  2 917 792 kWh/h (282 677 m3/h wg normy GOST),
◾kwartał lipiec 2014 – wrzesień 2014: 2 917 792 kWh/h (282 677 m3/h wg normy GOST).

Przeprowadzenie aukcji odbędzie się w oparciu o platformę aukcyjną PRISMA Primary.

W związku z powyższym, GAZ-SYSTEM S.A. opublikował w celu konsultacji  „Regulamin przeprowadzenia aukcji produktu powiązanego w międzysystemowym punkcie Mallnow”. Regulamin został poddany ostatecznemu uzgodnieniu z Urzędem Regulacji Energetyki.

Lista dokumentów, które były dostępne do pobrania:
 Regulamin GAZ-SYSTEM. przeprowadzenia aukcji produktu powiązanego w międzysystemowym punkcie Mallnow (PL)

• Formularz konsultacyjny

Uwagi należało zgłaszać przesyłając wypełniony Formularz konsultacyjny. Termin zgłaszania uwag  minął 24 stycznia 2014 r., godz. 16.00 CET.

Ostatecznie przyjęty Regulamin przeprowadzenia aukcji produktu powiązanego w międzysystemowym punkcie Mallnow jest dostępny tutaj.

BAL NC

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Komisji (UE) NR 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (BAL NC), zgodnie z art. 46 tego rozporządzenia Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach projektu sprawozdania dotyczącego środków przejściowych proponowanych do wdrożenia w systemie przesyłowym zarządzanym przez GAZ-SYSTEM S.A.

BAL NC zawiera wytyczne odnośnie zasad bilansowania systemu oraz rozliczania z ZUP z tytułu indywidualnego niezbilansowania. Operatorzy systemów przesyłowych w Unii Europejskiej, w tym również GAZ-SYSTEM S.A., są zobligowani dostosować zasady bilansowania stosowane w ich systemach przesyłowych zgodnie z wytycznymi BAL NC do dnia 1 października 2015 r.
Celem nadrzędnym wprowadzenia ww. regulacji jest przyśpieszenie rozwoju krótkoterminowych rynków hurtowych paliwa gazowego oraz ściślejsza integracja unijnego rynku gazu poprzez zapewnienie spójności zasad bilansowania systemów przesyłowych w obrębie państw UE.

W przypadku braku dostatecznej płynności hurtowego rynku gazu ziemnego dla transakcji krótkoterminowych, a tym samym ograniczonej możliwości bilansowania systemu przesyłowego zgodnie BAL NC, operator systemu przesyłowego ma możliwość wdrożenia tzw. środków tymczasowych, czyli dopuszczalnych i przejściowych odstępstw od zasad BAL NC, których katalog został określony w art. 47 – 50 rozporządzenia. Wdrożenie środków tymczasowych wymaga przygotowania dokumentu (sprawozdania) potwierdzającego zasadność wprowadzenia proponowanych środków tymczasowych. Proponowane w sprawozdaniu rozwiązania powinny zostać poddane konsultacjom, w których uczestniczyć mogą zainteresowane strony.
Po przeprowadzonych konsultacjach sprawozdanie zostanie przekazane do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w terminie do dnia 16 października 2014 r.  w celu jego zatwierdzenia. Prezes URE, w ciągu sześciu miesięcy od otrzymania kompletnego sprawozdania, ma obowiązek podjąć decyzję w zakresie proponowanych środków tymczasowych i przekazać decyzję do Agencji oraz Komisji Europejskiej.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z projektem sprawozdania. Ewentualne uwagi należy zgłaszać do dnia 9 października 2014 r., przesyłając wypełniony formularz, którego wzór znajduje się poniżej, na adres e-mailowy: instrukcja@gaz-system.pl.

Do pobrania:

Projekt sprawozdania

Formularz uwag

Konsultacje przeprowadzone w 2013 roku:

Konsultacje w sprawie projektu Planu Rozwoju na lata 2014-2023

Zgodnie z postanowieniami zapisów art. 16 Ustawy Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997r. (Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348 z późniejszymi zmianami) i zgodnie rozdziałem 4 Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej  GAZ–SYSTEM S.A. przystąpił do opracowania Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe na lata 2014-2023.


W ramach dotychczas przeprowadzonych prac zebrane zostały wstępne informacje o planach rozwoju systemów współpracujących, a także dane o planowanym w perspektywie długoterminowej, zapotrzebowaniu na gaz przez kluczowych odbiorców.
Na podstawie zebranych danych i przeprowadzonych analiz opracowany został wstępny projekt Planu Rozwoju na lata 2014-2023, którego wyciąg został udostępniony w celu konsultacji.

Plan Rozwoju w perspektywie do 2023 roku uwzględnia oczekiwania uczestników rynku gazu oraz użytkowników systemu przesyłowego w zakresie ilości przesyłanego gazu i preferowanych kierunków dostaw do systemu przesyłowego.
Działania ujęte w Planie Rozwoju powinny zapewnić długoterminową zdolność systemu gazowego do zaspokajania uzasadnionych potrzeb w zakresie przesyłania paliw gazowych w obrocie krajowym i transgranicznym.

Uwagi na można było zgłaszać do dnia 22 lipca 2013 r.


Kolejnym etapem opracowywania Planu Rozwoju na lata 2014-2023 będzie przedstawienie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki projektu tego planu do uzgodnienia.

Do pobrania:
Wyciąg ze wstępnego projektu Planu Rozwoju na lata 2014-2023

Produkt powiązany w punkcie Lasów

3 czerwca 2013 r. Operatorzy Systemów Przesyłowych (OSP) polski GAZ-SYSTEM S.A. i niemiecki ONTRAS - VNG Gastransport GmbH po raz pierwszy zaoferowali przepustowość powiązaną w Międzysystemowym Punkcie Lasów. Usługa będzie udostępniona, jako projekt pilotażowy na pierwszej europejskiej platformie alokacji PRISMA. Obaj Operatorzy zaoferowali przepustowość powiązaną na trzy kwartały roku gazowego 2013/2014 na podstawie opracowywanego Kodeksu Sieciowego w zakresie mechanizmów alokacji przepustowości (European Capacity Allocation Mechanisms Network Code (NC CAM)).

Cele programu pilotażowego
Głównym celem aukcji produktu powiązanego w punkcie Lasów  było zdobycie doświadczenia w zakresie oferowania produktu powiązanego na podstawie regulacji europejskich takich jak NC CAM przed ich oficjalnym wejściem w życie. Ułatwi to realizację celów w zakresie integracji europejskiego rynku gazu.

Produkty:
Podczas fazy pilotażowej, oferowane były następujące produkty:

  • kwartał II 2013/2014 [styczeń 2014 – marzec 2014] - 57 980 kWh/h (5 200 nm3/h),
  • kwartał III 2013/2014 [kwiecień 2014 – czerwiec 2014] - 57 980 kWh/h (5 200 nm3/h),
  • kwartał IV 2013/2014 [lipiec 2014 – wrzesień 2014] - 57 980 kWh/h (5 200 nm3/h).

Uczestnicy rynku  mogli rejestrować się na platformie PRISMA w kwietniu i maju 2013 r. Proces rejestracji i aukcje przepustowości przeprowadzane były za pomocą platformy PRISMA.
Niezbędne dokumenty:

GAZ-SYSTEM:

ONTRAS:

Pytania dotyczące projektu oferowanej przepustowości oraz warunków umowy  można było kierować na adresy: capacity@ontras.com lub pr@gaz-system.pl.

Perspektywy rozwoju:
ONTRAS i GAZ-SYSTEM S.A. zamierzają wspólnie oferować produkty powiązane poza produktem pilotażowym. Intencją operatorów jest zaoferowanie produktów rocznych, miesięcznych i dobowych przed terminem wskazanym w NC CAN. Wykonalność wdrożenia tych produktów zależy od możliwości technicznych.

Dotychczasowe działania:
W 2011 r. Operatorzy Systemów Przesyłowych (OSP) polski GAZ-SYSTEM S.A. i niemiecki ONTRAS - VNG Gastransport GmbH rozpoczęli wspólny projekt zaoferowania przepustowości powiązanej w Międzysystemowym Punkcie Lasów. W sierpniu 2012 r. obaj operatorzy uzgodnili z polskim Urzędem Regulacji Energetyki (URE) oraz niemieckim Bundesnetzagentur (BNetzA) uruchomienie pilotażowego projektu w zakresie udostępnienia przepustowości powiązanej w połowie 2013 r. Celem było zaoferowanie przepustowości powiązanej pomiędzy Polską a Niemcami przed terminem wskazanym w NC CAM.

Rozwój produktu pilotażowego obejmował konsultacje z rynkiem i warsztaty dla uczestników rynku w celu zapewnienia najbardziej optymalnych rozwiązań dla zainteresowanych podmiotów.

Uzgodnione z użytkownikami sieci warunki umowne zostały skonsultowane i zatwierdzone przez krajowe organy regulacyjne (URE i BNetzA) na początku 2013 r. W tym samym czasie przeprowadzono prace techniczne nad wdrożeniem usługi powiązanej i dyskusje na temat przyszłego zakresu współpracy.

Konsultacje przeprowadzone w 2012 roku:

Punkty międzysystemowe

W dniach 16 sierpnia do 7 września 2012 r. GAZ-SYSTEM S.A. przeprowadził procedurę badania rynku w zakresie zwiększenia przepustowości dla punktów międzysystemowych.

Celem  procedury było ustalenie zapotrzebowanie rynku na zwiększenie przepustowości w następujących punktach:

  • System Gazociągów Tranzytowych Mallnow rewers (ID 87002) - oczekiwania rynku w zakresie zapewnienia możliwości przesyłania paliwa gazowego z kierunku Niemiec (fizyczna usługa przesyłania zwrotnego). Usługa przesyłania w kierunku wstecznym jest obecnie świadczona na zasadach przerywanych, na 4 poziomie pewności dostaw gazu zgodnie z pkt. 9.2 Taryfy SGT. Techniczna zdolność przesyłowa w rewersie wirtualnym na Mallnow równa jest sumie technicznej zdolności przesyłowej punktów odbioru do polskiego systemu.
  • Tietierowka (ID 572405), przesył fizyczny w kierunku BY–PL przez punkt wejścia Tieterowka (ID 572405) do punktu wyjścia Grabówka (ID 588010).
  • Lasów Rewers (ID 202411) oczekiwania rynku w zakresie zapewnienia możliwości przesyłania paliwa gazowego w kierunku Niemiec (fizyczna usługa przesyłania zwrotnego). Usługa przesyłania zwrotnego jest obecnie świadczona z IV poziomem pewności dostaw zgodnie z aktualną Taryfą GAZ-SYSTEM S.A. dla usług przesyłania paliwa gazowego.

Wyniki procedury są analizowane przez GAZ-SYSTEM S.A. i będą przedmiotem kolejnych decyzji korporacyjny

Konsultacje przeprowadzone w 2011 roku:

Procedury udostępniania dodatkowej przepustowości w punkcie wejścia Lasów

W dniach 15 czerwca - 18 lipca 2011 r.  GAZ-SYSTEM S.A.  przeprowadził procedurę badania rynku w zakresie udostępniania dodatkowej przepustowości w punkcie wejścia Lasów oraz Procedurę Badania Rynku w zakresie dalszego zwiększenia przepustowości w punkcie wejścia Lasów.

Skrócenie okresu „Procedury udostępniania dodatkowej przepustowości w punkcie wejścia Lasów” do roku 2014 r. zostało dokonane w trakcie uzgodnień z Urzędem Regulacji Energetyki, podobnie jak zmniejszenie oferowanej przepustowości w 2014 roku o 10% tj. 46 800 m3/h. Pozostała przepustowość w latach 2014 i 2015 roku, zostanie zaoferowana w późniejszym czasie.

Powyższe ustalenia nie wpływają w żaden sposób na postanowienia Procedury Badania Rynku w zakresie dalszego zwiększenia przepustowości w punkcie wejścia Lasów. Procedura dotyczy okresu 2016-2025 (zakłada się, iż dalsze zwiększenie przepustowości punktu Lasów może mieć miejsce najwcześniej od 2016 r. – wymaga to decyzji inwestycyjnych zarówno po polskiej jak i po niemieckiej stronie).

Wyniki procedury zostały przeanalizowane przez GAZ-SYSTEM S.A. i na tej podstawie zostały podpisane umowy na udostępnienie przepustowości w punkcie wejścia Lasów.

Konsultacje przeprowadzone w 2009 roku:

Połączenia gazowe Polska-Dania/Polska-Litwa

W czerwcu 2009 r. GAZ-SYSTEM S.A. przeprowadził procedurę Open Season, która  miała na celu zbadanie zainteresowania uczestników rynku przesyłem gazu nowymi planowanymi połączeniami (Polska - Dania oraz Polska - Litwa).

W I fazie procedury Open Season, nie zostały złożone niewiążące zamówienia na przesył gazu planowanymi dwukierunkowymi połączeniami międzysystemowymi pomiędzy Polską a Danią oraz pomiędzy Polską a Litwą.

GAZ-SYSTEM S.A. rozbudowuje infrastrukturę przesyłową biorąc po uwagę zapotrzebowanie uczestników rynku - firm, które chcą przesyłać zakupiony przez siebie gaz. W związku z faktem, iż w wymaganym terminie nie zostały złożone zamówienia na przesył gazu planowanymi połączeniami, II faza procedury Open Season nie została rozpoczęta, a sama procedura Open Season została zakończona na pierwszym etapie, bez podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Procedura udostępniania przepustowości w rejonie Podbeskidzia

W 2008 r. GAZ-SYSTEM S.A. w porozumieniu z czeskim operatorem RWE Transgas Net, s.r.o. przeprowadził procedurę udostępniania przepustowości w rejonie Podbeskidzia.

Wyniki procedury zostały przeanalizowane przez GAZ-SYSTEM S.A. i były przedmiotem kolejnych decyzji korporacyjnych. Według zgłoszonego zapotrzebowania zbudowane zostało nowe połączenie międzysystemowe Polska-Czechy, oddane do użytkowania w 2011 r. Podpisano również umowy na udostępnienie przepustowości w punkcie Cieszyn.