Infrastruktura tłoczni gazu
Poniżej zamieszczamy informację o dostępnej zdolności przesyłowej w poszczególnych punktach wejścia i wyjścia z systemu gazociągów tranzytowych (SGT).

Informujemy, że informacje o dostępnej zdolności przesyłowej zamieszczone w plikach poniżej, mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 i nast. Kodeksu Cywilnego.

Zasady uzyskania praw dostępu do zdolności przesyłowej określone będą w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Systemu Gazociągów Tranzytowych (IRiESP SGT)

Dane bieżące:

Dostępna zdolność przesyłowa dobowa

punkty wejścia/wyjścia

Prognoza zdolności przesyłowej ciągłej

punkty wejścia/wyjścia

Długoterminowa prognoza zdolności przesyłowej ciągłej

punkty wejścia/wyjścia

Prognoza zdolności przesyłowej przerywanej

punkty wejścia/wyjścia

Długoterminowa prognoza zdolności przesyłowej przerywanej

punkty wejścia/wyjścia

Nominacje i renominacje dobowe

nominacje

 renominacje

Faktyczna ilość przesłanego paliwa gazowego

punkty wejścia/wyjścia

Zdolność wynikająca z procedury Nadsubskrypcji [kWh/h]

Metodologia wyznaczania zdolności przesyłowej

Poniżej zamieszczamy informację o zasadach określania dostępnej zdolności przesyłowej w strefach wejścia i wyjścia z systemu przesyłowego.

W SWI stosuje się definicje zgodnie z:
Zasady ogólne:

Wyznaczanie zdolności technicznych wykonywane jest w oparciu o model matematyczny i odwzorowanie sieci przesyłowej przy wykorzystaniu narzędzi do obliczeń hydraulicznych - SIMONE. Obliczenia wykonywane są przy wykorzystaniu zdefiniowanych przez producenta algorytmów.

W analizach, jako obciążenia poszczególnych punktów uwzględniane są:
  • zawarte Umowy Przesyłowe (dalej UP) i dokonany Przydział Przepustowości/Przydział Zdolności (PP/PZ)
  • Międzyoperatorskie Umowy Przesyłowe (dalej MUP) i dokonany Przydział Przepustowości (PP).
  • zatwierdzone prognozy przydziału przepustowości oraz zawarte Umowy o przyłączenie o ile nie upłynął przewidywany w nich termin zawarcia umowy, na podstawie której miało nastąpić dostarczanie paliwa gazowego.
W analizach hydraulicznych, dla przyjętego obciążenia sieci, Operator Systemu Przesyłowego (dalej OSP) analizuje pracę systemu biorąc pod uwagę: integralność i wymagania eksploatacyjne sieci przesyłowej. W ten sposób uwzględniając zdolności na punktach wejścia, dostępne parametry pracy tłoczni oraz systemu przesyłowego OSP określa zdolności, jakie może zaoferować na zasadach ciągłych w poszczególnych punktach wyjścia przy spełnieniu warunku ciśnienia minimalnego określanego dla danego punktu wyjścia.
  1. Zdolność techniczna oznacza maksymalną zdolność ciągłą, jaką OSP może zaoferować użytkownikom sieci, biorąc pod uwagę integralność i wymagania eksploatacyjne sieci przesyłowej.
    1. Zdolność techniczna w poszczególnych fizycznych punktach wyjścia lub w poszczególnych fizycznych punktach wejścia należących do danego punktu właściwego może nie być równa zdolności technicznej danego puntu właściwego.
    2. Zmiana zakontraktowanych ilości w jednym z punktów właściwych może mieć wpływ na zdolność techniczną pozostałych punktów właściwych.
    3. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Energii w przypadku zmiany dotychczasowych warunków lub parametrów technicznych pracy urządzeń instalacji lub sieci dla wnioskodawcy zaliczanego do grupy A i B podgrupy II konieczne jest określenie punktu wejścia do systemu, w którym przekazywane będzie paliwo do przesyłania. Zdolność techniczna (czy też dostępna zdolność) mooże być zweryfikowane po określeniu punktu wejścia do systemu.
  2. Zdolność zakontraktowana oznacza zdolność, jaką OSP przydzielił użytkownikowi sieci wynikająca z umowy przesyłowej i PP/PZ oraz PZ. Przydzielona (czyt. zakontraktowana) zdolność, w rozumieniu definicji (715/2009 art. 2, pkt. 19) nie uwzględnia podpisanych umów o przyłączenie.
  3. Dostępna zdolność oznacza część zdolności technicznej, która nie została przydzielona i w danym momencie jest nadal dostępna w ramach systemu. Dostępna zdolność w poszczególnych fizycznych punktach wyjścia lub w poszczególnych fizycznych punktach wejścia należących do danego punktu właściwego, ograniczona jest parametrami układu technologiczno – pomiarowego stacji. Należy również uwzględnić lokalne ograniczenia elementów liniowych (małe średnice gazociągów przyłączeniowych). Dostępna zdolność w poszczególnych fizycznych punktach wyjścia lub w poszczególnych fizycznych punktach wejścia należących do danego punktu właściwego może nie być równa dostępnej zdolności danego punktu właściwego.

Dane archiwalne

Roczny zrealizowany przepływ na punktach wejścia/wyjścia: Miesięczne wskaźniki maksymalnego i minimalnego wykorzystania zdolności przesyłowej: Faktyczna ilość przesłanego paliwa gazowego w latach od 1 listopada 2010r. do 31 grudnia 2014r.: