Dokument i pieczątka
Podmiot ubiegający się o zawarcie umowy przesyłowej SGT (Wnioskodawca) jest zobowiązany przedstawić, razem z wnioskiem o zawarcie umowy przesyłowej SGT, skany oryginałów dokumentów i zaświadczeń lub kserokopii poświadczonych za zgodność z oryginałem przez osoby upoważnione do reprezentacji podmiotu lub radcę prawnego lub adwokata:
  1. dokumenty potwierdzające formę prawną prowadzonej działalności, w tym w szczególności zaświadczenie o wpisie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) lub wydruk komputerowy informacji o wpisie do KRS, a w przypadku Wnioskodawcy nieposiadającego siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – aktualny, wydany nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą złożenia wniosku o zawarcie umowy przesyłowej, odpis z właściwego rejestru przedsiębiorców uzyskany na zasadach określonych w przepisach kraju siedziby Wnioskodawcy,
  2. pełnomocnictwo lub inne dokumenty potwierdzające prawo osób reprezentujących Wnioskodawcę do zaciągania w jego imieniu zobowiązań, jeżeli prawo to nie wynika z treści dokumentu, o którym mowa w pkt 1,
  3. dokument poświadczający nadanie numeru identyfikacji podatkowej dla celów podatku od towarów i usług dla Wnioskodawcy mającego siedzibę na terenie państw Unii Europejskiej, jeżeli informacja ta nie wynika z treści dokumentu, o którym mowa w pkt 1 ,
  4. Wnioskodawca posiadający siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przedkłada dodatkowo zaświadczenie o nadaniu numeru statystycznego REGON, jeżeli informacja ta nie wynika z treści dokumentu, o którym mowa w pkt. 1,
  5. pełnomocnictwo dla osób upoważnionych do reprezentowania Wnioskodawcy w toku procedury zawierania przydziału przepustowości lub przydziału zdolności poprzez SWI,
  6. Wnioskodawca zamierzający uczestniczyć w procedurze przydziału dostępnej przepustowości w trybie aukcji, przedkłada pełnomocnictwo dla osób, które będą reprezentować Wnioskodawcę w toku aukcji na Platformie Aukcyjnej, zgodnie z formularzem opublikowanym na stronie internetowej OSGT,
  7. Wnioskodawca wykonujący działalność na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przedkłada promesę koncesji, odpis koncesji, decyzji o wyznaczeniu operatorem lub oświadczenie podpisane przez osoby uprawnione do reprezentacji Wnioskodawcy, iż działalność wykonywana przez Wnioskodawcę nie wymaga koncesji przewidzianej ustawą Prawo energetyczne, z zastrzeżeniem, że OSGT poinformuje Prezesa URE o złożeniu takiego oświadczenia przez Wnioskodawcę.
Wnioskodawca nieposiadający siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z wnioskiem o zawarcie umowy przesyłowej poza wyżej wymienionymi dokumentami, przedstawia również tłumaczenie przysięgłe na język polski dokumentów, które nie są sporządzone w języku polskim.

Kolejnym warunkiem formalnym dla zawarcia umowy przesyłowej jest posiadanie przez Wnioskodawcę kodu EIC. Jeśli Wnioskodawca nie posiada kodu EIC, to w celu jego nadania zalecamy kontakt z Lokalnym Biurem Kodów EIC. Zawarcie Umowy przesyłowej, w tym międzyoperatorskiej umowy przesyłowej (MUP), może nastąpić wyłącznie z podmiotem, którego kod EIC jest zarejestrowany w CEREMP.

Proces zawarcia umowy przesyłowej

Proces zawarcia umowy przesyłowej SGT jest uregulowany w rozdziale 7 IRiESP SGT, a przeprowadzony jest zgodnie z poniższym schematem:
  1. Wnioskodawca rejestruje konto w Systemie Wymiany Informacji (SWI) oraz doręcza do GAZ-SYSTEM oryginały pełnomocnictw do rejestracji oraz do dokonywania czynności w SWI.
  2. Złożenie wniosku o zawarcie umowy przesyłowej wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami w SWI.
  3. Analiza formalno-prawna wniosku przez GAZ-SYSTEM (w terminie do 14 dni licząc od daty złożenia wniosku w SWI).
  4. W rezultacie powyższej analizy GAZ-SYSTEM przekazuje Wnioskodawcy informację o przyjęciu wniosku, odrzuceniu albo wzywa Wnioskodawcę do jego uzupełnienia
    1. Jeśli wnioskodawca nie uzupełni wniosku w terminie 14 dni od wezwania do uzupełnienia, to wniosek pozostaje bez rozpatrzenia
    2. Wnioskodawca uzupełnił wniosek, ale wciąż są błędy formalne. GAZ-SYSTEM ponownie wzywa do uzupełnienia wniosku
  5. W przypadku odrzucenia albo odmowy zawarcia umowy przesyłowej, GAZ-SYSTEM informuje o tym Prezesa URE.
  6. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, GAZ-SYSTEM w terminie nie później niż 3 dni roboczych od daty zakończenia jego rozpatrywania, przekazuje Wnioskodawcy projekt umowy przesyłowej, przygotowany zgodnie z obowiązującym wzorcem. 
  7. Wnioskodawca w terminie 30 dni przekazuje do GAZ-SYSTEM podpisany projekt umowy  przesyłowej wraz z kompletem oryginałów załączników albo przekazuje uwagi do otrzymanego projektu umowy przesyłowej.
    1. W przypadku przekazania uwag przez Wnioskodawcę, GAZ-SYSTEM, w terminie 14 dni przekaże stanowisko w sprawie zgłoszonych uwag.
    2.  Jeśli Wnioskodawca popełnił błędy formalne (np. nie przekazał kompletu wymaganych załączników), to GAZ-SYSTEM wzywa Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
    3. Jeśli Wnioskodawca nie prześle dokumentów w wymaganym terminie, wniosek uznany jest za wycofany.
  8. GAZ-SYSTEM przesyła Wnioskodawcy zawartą umowę przesyłową w terminie 12 dni, od dnia doręczenia umowy podpisanej przez Wnioskodawcę, o ile umowa przesyłowa została podpisana przez osoby upoważnione do reprezentowania Wnioskodawcy oraz zostały przesłane wszystkie załączniki do umowy przesyłowej.
Po zawarciu umowy przesyłowej wnioskodawca uzyskuje status Zleceniodawcy Usługi Przesyłania (ZUP). Na podstawie umowy przesyłowej ZUP może wnioskować o przydział przepustowości (PP) oraz o przydział zdolności (PZ).

Komórką odpowiedzialną w GAZ-SYSTEM za proces zawierania oraz realizacji umów przesyłowych SGT jest:
Dział Umów Przesyłowych.
E-mail: dzialumowprzesylowych@gaz-system.pl
Tel.: +48 22 220 15 92