Naziemny element infrastruktury przesyłowej
Zgodnie z Instrukcją Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (IRiESP KSP) w sytuacji, gdy gaz dostarczany jest do:
  • punktu wejścia na połączeniu ze złożami krajowymi paliwa gazowego, odazotowniami lub mieszalniami gazu ziemnego,
  • punktu wyjścia do systemu Operatora Systemu Współpracującego (OSW) lub bezpośrednio do Odbiorcy końcowego w ramach więcej niż jednej umowy przesyłowej.
Dany podmiot eksploatujący instalację przyłączoną/OSW/Odbiorca końcowy ma obowiązek dokonywać alokacji ilości paliwa gazowego przesłanego w danym punkcie wejścia/wyjścia dla poszczególnych Zleceniodawców Usług Przesyłania (ZUP) aktywnych w tym punkcie.
 
Alokacje operatywne i rozliczeniowe należy przekazywać do GAZ-SYSTEM za pośrednictwem SWI.

Obowiązek wykonania alokacji

Alokacje dla punktów wejścia
Zgodnie z Instrukcją Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (IRiESP):

  1. podmiot eksploatujący instalację przyłączoną w punkcie wejścia do systemu przesyłowego, będącym odpowiednio:
    • źródłem (PWEŹDO - Punkty Wejścia do systemu przesyłowego na połączeniach ze złożami krajowymi paliwa gazowego),
    • odazotownią (PWEOA - Punkty Wejścia do systemu przesyłowego na połączeniach z odazotowniami gazu ziemnego),
    • mieszalnią (PWEM - Punkty Wejścia do systemu przesyłowego na połączeniach z mieszalniami gazu ziemnego)
  2. oraz operator systemu dystrybucyjnego będący operatorem punktu wejścia z systemu dystrybucyjnego zobowiązany są dokonywać alokacji paliwa gazowego na podstawie całkowitych ilości pomiaru dla danego punktu.
 

Alokacje dla punktów wyjścia
Zgodnie z IRiESP w sytuacji, gdy gaz dostarczany jest do punktu wyjścia do systemu OSW (Operatora Systemu Współpracującego) lub bezpośrednio do Odbiorcy końcowego w ramach więcej niż jednej umowy przesyłowej, dany OSW/Odbiorca końcowy ma obowiązek dokonywać alokacji ilości paliwa gazowego przesłanego w danym punkcie wyjścia dla poszczególnych ZUP (Zleceniodawców Usług Przesyłania) aktywnych w tym punkcie.Dla punktów wyjścia do systemu dystrybucyjnego, alokacji dokonuje OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego).

Operatywne ilości paliwa gazowego przesłanego w trakcie każdej doby gazowej w punkcie wejścia z instalacji przyłączonej, w punkcie wejścia z systemu dystrybucyjnego, w punkcie wyjścia do systemu OSW lub bezpośrednio do Odbiorcy końcowego udostępniane są podmiotowi eksploatującemu instalację przyłączoną/OSW/ Odbiorcy poprzez System Wymiany Informacji (SWI).

Rozliczeniowe ilości paliwa gazowego (pomiary rozliczeniowe) przesłanego w poszczególnych dobach miesiąca gazowego w punkcie wejścia z instalacji przyłączonej, w punkcie wejścia z systemu dystrybucyjnego, w punkcie wyjścia do systemu OSW lub bezpośrednio do Odbiorcy końcowego uzgadniane są pomiędzy tym podmiotem eksploatującym instalację przyłączoną/OSW/ Odbiorcą a służbami pomiarowymi GAZ-SYSTEM S.A. za pośrednictwem protokołów rozliczeniowych i udostępniane podmiotowi eksploatującemu instalację przyłączoną/OSW/ Odbiorcy poprzez System Wymiany Informacji (SWI).

Kody niezbędne do wykonania alokacji (do zastosowania w plikach):

  1. Kod nadawcy alokacji:
    • kod EIC typu X (w przypadku braku kodu, można go uzyskać składając wniosek do Lokalnego Biura Kodów EIC prowadzonego przez GAZ-SYSTEM)
    • czteroliterowy kod ZUP podmiotu eksploatującego instalację przyłączoną/OSW/Odbiorcy końcowego nadany przez OSP (np. WXYZ)
  2. Kod odbiorcy alokacji (GAZ-SYSTEM S.A.): GSPL
  3. Numery umów przesyłowych poszczególnych ZUP aktywnych w danym punkcie wejścia/wyjścia (4-cyfrowe, np. 1234)
  4. Kody ZUP poszczególnych ZUP aktywnych w danym punkcie wejścia/wyjścia (4-literowe, np. ABCD)

Alokacje operatywne

OSW i Odbiorca mają obowiązek przekazywać do Operatora Systemu Przesyłowego alokacje operatywne i rozliczeniowe.

Alokacje operatywne wykonywane są 3 (trzy) razy w trakcie doby gazowej:
  • za pierwsze 4 (cztery) godziny doby gazowej (od 6:00 do 10:00) – podmioty eksploatujące instalację przyłączoną, OSW i Odbiorcy przekazują alokacje operatywne za pierwsze 4h doby gazowej do Operatora Systemu Przesyłowego do godziny 12:00 bieżącej doby gazowej (D);
  • za pierwsze 8 (osiem) godzin doby gazowej (od 6:00 do 14:00) – podmioty eksploatujące instalację przyłączoną, OSW i Odbiorcy przekazują alokacje operatywne za pierwsze 8h doby gazowej do Operatora Systemu Przesyłowego do godziny 16:00 bieżącej doby gazowej (D);
  • za całą dobę gazową (24h) – podmioty eksploatujące instalację przyłączoną, OSW i Odbiorcy przekazują do Operatora Systemu Przesyłowego alokacje operatywne za całą dobę gazową (D) do godziny 10:00 następnej doby gazowej (D+1).

Podstawą do wykonania alokacji operatywnych są dobowe pomiary operatywne opublikowane w SWI w zakładce Pomiary oraz widoczne w formularzu Alokacja operatywna.

Alokacje operatywne należy przesyłać za pośrednictwem SWI. Służy do tego formularz zamieszczony w zakładce Lista alokacji operatywnych (zakładka: Obsługa umów > Alokacje Odbiorców/OSW/OSD). Po kliknięciu przycisku Dodaj pojawi się formularz Alokacja operatywna. Należy wybrać ID punktu, dla którego będzie wykonywana alokacja oraz odpowiedni Typ publikacji:

  • I-sze 4h doby (godz. 6:00-10:00)
  • I-sze 8h doby (godz. 6:00-14:00).
  • za całą dobę gazową (24h)

Na Liście alokacji operatywnych znajduje się wykaz wszystkich wykonanych alokacji operatywnych wraz z aktualnymi statusami. Status Przyjęta świadczy o przyjęciu alokacji.

Od dnia 1 października 2019 r. alokacje można przekazywać również w formacie Edig@s (komunikat MARSIT) za pomocą protokołu AS4.

Harmonogram wykonywania alokacji operatywnych

Alokacje rozliczeniowe

OSW i Odbiorca mają obowiązek przekazywać do Operatora Systemu Przesyłowego alokacje operatywne i rozliczeniowe.

Alokacje rozliczeniowe wykonywane są do 7 (siódmego) dnia roboczego następującego po miesiącu, którego dotyczy alokacja.

Podstawą do wykonania alokacji rozliczeniowych są rozliczeniowe dane pomiarowe uzgadniane pomiędzy podmiotem eksploatującym instalację przyłączoną/OSW/Odbiorcą a służbami pomiarowymi GAZ-SYSTEM w formie protokołów rozliczeniowych oraz dane rozliczeniowe opublikowane w SWI w zakładce Pomiary oraz w formularzu Alokacja rozliczeniowa.

Alokacje rozliczeniowe należy przesyłać za pośrednictwem SWI. Służy do tego formularz zamieszczony w zakładce Lista alokacji rozliczeniowych (zakładka: Obsługa umów > Alokacje Odbiorców/OSW/OSD). Po kliknięciu przycisku Dodaj pojawi się formularz Alokacja rozliczeniowa. Należy wybrać ID punktu, dla którego będzie wykonywana alokacja.

Na Liście alokacji rozliczeniowych znajduje się wykaz wszystkich wykonanych alokacji rozliczeniowych wraz z aktualnymi statusami. Status Przyjęta świadczy o przyjęciu alokacji.

Od dnia 1 października 2019 r. alokacje można przekazywać również w formacie Edig@s (komunikat MARSIT) za pomocą protokołu AS4 (więcej w zakładce "Wymiana danych").