Infrastruktura naziemna tłoczni

GAZ-SYSTEM stosuje oraz bierze udział w tworzeniu regulacji i procedur, które mają na celu zabezpieczenie dostaw gazu w Polsce oraz na terenie Unii Europejskiej. Zapewnienie bezpieczeństwa w tym obszarze jest priorytetowym zadaniem Spółki zarówno w codziennej eksploatacji, jak i w potencjalnych sytuacjach kryzysowych.

Procedura postępowania na wypadek wystąpienia zaburzeń w dostarczaniu gazu

Procedura postępowania na wypadek wystąpienia zaburzeń w dostarczaniu gazu ziemnego, a w szczególności nieprzewidzianego wzrostu zużycia gazu ziemnego przez odbiorców, wystąpienia zakłóceń w dostawach gazu ziemnego, wystąpienia sytuacji awaryjnej w instalacji odbiorcy lub dostawcy.

Wzór Procedury zawiera wskazówki (zapisy oznaczone kolorem niebieskim), dotyczące wymaganych w poszczególnych częściach dokumentu informacji. Prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami. W dokumencie ostatecznym informacje te powinny być usunięte.

Plan ograniczeń w poborze gazu ziemnego

Plan wprowadzania ograniczeń, obowiązujący od dnia 11 grudnia 2023 r. do dnia zatwierdzenia przez Prezesa URE aktualizacji tego planu:
Ankieta odbiorcy końcowego:
Poniżej zamieszczamy odesłania do Rozporządzeń Rady Ministrów wraz z aktami zmieniającymi w sprawie wprowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ograniczeń w poborze gazu ziemnego dla niektórych odbiorców:
Poniżej znajdują się zaktualizowane struktury plików obowiązujące od 15 listopada 2021 r. dla planów wprowadzania ograniczeń przygotowanych według Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lutego 2021 r.:

Kopię zatwierdzonego planu wprowadzania ograniczeń opracowanego przez OSD oraz pliki INF, PO, SD i OD z informacjami z zakresu planu ograniczeń należy przesyłać na adres: bilansowanie.kdg@gaz-system.pl 

Kalendarz stopni zasilania.

ENTSOG SoS

W 2010 roku Unia Europejska przyjęła rozporządzenie nr 994/2010 w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu. 25 października 2017 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w tym obszarze Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2017/1938 z dnia 25 października 2017 r. dotyczące środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego i uchylające rozporządzenie (UE) nr 994/2010 (Rozporządzenie SoS). Nowe przepisy zapewniają koordynację regionalną i wspólne podejście przy wyborze środków bezpieczeństwa dostaw wśród państw członkowskich UE.

W rozporządzeniu określono również rolę ENTSOG w zapewnianiu bezpieczeństwa dostaw gazu. W szczególności ENTSOG przeprowadza symulację dostaw gazu i jest odpowiedzialny za przygotowanie scenariuszy zakłóceń infrastruktury.

Rozporządzenie po raz pierwszy wprowadziło też zasadę solidarności. Państwa członkowskie będą musiały pomóc swoim sąsiadom w przypadku poważnego kryzysu dostaw gazu, aby uniknąć jakiejkolwiek możliwości zakłóceń dla europejskich gospodarstw domowych.

ENTSOG (European Network of Transmission System Operators for Gas). Jest to założona w 2009 roku organizacja, której celem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju wewnętrznego rynku gazu ziemnego w UE, opracowaniem i implementacją kodeksów sieci w obszarach zdefiniowanych przez rozporządzenie 715/2009, regionalnych planów inwestycyjnych oraz corocznych letnich i zimowych prognoz dostaw. Wydaje również zalecenia w sprawie koordynacji współpracy technicznej między operatorami systemów przesyłowych z UE oraz krajów trzecich.

Więcej o roli ENTSOG w rozporządzeniu SoS można znaleźć na stronie https://www.entsog.eu/security-supply

Procedura uruchamiania i rozliczania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego

Podstawę prawną dla procedury uruchamiania i rozliczania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego stanowią:

 

Warunki uruchomienia dostaw z zapasów obowiązkowych:

  1. Zagrożenie bezpieczeństwa dostaw (Ustawa o Zapasach):
    • wystąpienie zakłóceń w dostawach gazu ziemnego,
    • nieprzewidziany wzrostu jego zużycia,
    • gwałtowne, nieprzewidziane uszkodzenie lub zniszczenie urządzeń, instalacji lub sieci.
  2. Stan kryzysowy nadzwyczajny (wg Rozporządzenia SoS).
    • Uruchomienie nierynkowego środka po stronie podaży.
    • Powiadomienie Komisji Europejskiej.
  3. Zgoda ministra właściwego ds. energii.
  4. Polecenie uruchomienia zapasu wydane przez GAZ-SYSTEM.