Gazociąg łączący gazociąg podmorski z Krajowym Systemem Przesyłowym

Budowa gazociągu
Podstawowe parametry i opis inwestycji:
  • gazociąg wysokiego ciśnienia
  • średnica:  900 i 1000 mm
  • ciśnienie robocze: 8,4 MPa
  • długość: ok 41 km

Status inwestycji:
  • inwestycja zakończona

Przebieg i lokalizacja inwestycji:
Gazociąg został wybudowany na terenie województwa zachodniopomorskiego. Trasa projektowanego gazociągu łączącego gazociąg podmorski z Krajowym Systemem Przesyłowym odcinek Niechorze-Płoty będzie przebiega następująco:
  • odcinek gazociągu od pierwszej spoiny łączącej gazociąg podmorski z gazociągiem lądowym do Zespołu Zaworowego zlokalizowanego w m. Niechorze wraz z zespołem zaworowym (długość ok. 90 m),
  • odcinek gazociągu DN 900 od Zespołu Zaporowego zlokalizowanego w m. Niechorze do Terminala Odbiorczego zlokalizowanego w m. Konarzewo – gm. Rewal, Karnice (długość ok. 4,5 km),
  • Terminal Odbiorczy w m. Konarzewo,
  • odcinek gazociągu DN 1000 od Terminalu Odbiorczego do Węzła Przesyłu Gazu Płoty – gm. Karnice, Trzebiatów, Gryfice, Płoty (długość ok. 36,5 km) wraz z przebudową WPG Płoty.
Mapka gazociąg łączący Baltic Pipe

Korzyści z realizacji inwestycji

Budowa gazociągu łączącego gazociąg podmorski poprzez terminal odbiorczy z Krajowym Systemem Przesyłowym zapewnia możliwość odbioru gazu z Norwegii oraz uzyskanie technicznej możliwości dwukierunkowego przesyłu gazu: z Norwegii do Polski w ilości 10 mld m3/rok i z Polski do Danii w ilości 3 mld m3/rok. Realizacja tej inwestycji przyczyniła się do optymalizacji przepustowości polskiego systemu przesyłowego i stanowi istotny element Korytarza gazowego Północ – Południe w Europie.

Ponadto realizacja Projektu Baltic Pipe, którego część stanowi ta inwestycja, wzmocniła bezpieczeństwo energetyczne Polski. Budowa nowej infrastruktury przesyłowej wpłynęła także na rozwój rynku gazu i jego konkurencyjność.

Dla gmin, na terenie których zrealizowano inwestycję, istotną korzyścią jest corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach progrmu Connecting Europe Facility (CEF).

Projekt wspólnego zainteresowania (PCI)

Komisja Europejska przyznała projektowi status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się w na stronie poświęconej projektom PCI.

Decyzje administracyjne

Konsultacje środowiskowe
8 lutego 2019 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie poinformował o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. "Inwestycja stanowiąca infrastrukturę niezbędną do obsługi międzynarodowego Gazociągu Bałtyckiego (Baltic Pipe) stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Królestwa Danii - część lądowa.

6 marca 2019 Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie podał do publicznej wiadomości informację o przystąpieniu do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pn. "Inwestycja stanowiąca infrastrukturę niezbędną do obsługi międzynarodowego Gazociągu Bałtyckiego (Baltic Pipe) stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Królestwa Danii - część lądowa w ramach postepowania zmierzającego do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla ww. przedsięwzięcia.

Decyzja środowiskowa
17 maja 2019 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie  wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizowanego przez GAZ-SYSTEM przedsięwzięcia pn. „Inwestycja stanowiąca infrastrukturę niezbędną do obsługi międzynarodowego Gazociągu Bałtyckiego (Baltic Pipe) stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Królestwa Danii – część lądowa”.

Decyzja o ustaleniu lokalizacji
21 czerwca 2019 r. Wojewoda Zachodniopomorski podpisał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla „Budowy infrastruktury niezbędnej dla obsługi międzynarodowego Gazociągu Bałtyckiego (Baltic Pipe) stanowiącego połączenie systemów przesyłowych RP i Królestwa Danii”. Inwestycja ta będzie polegać na zaprojektowaniu, budowie i eksploatacji gazociągu DN1000 od Węzła Płoty do Tłoczni Goleniów wraz z rozbudową Węzła Płoty.

Od czerwca do września 2019 r. trwał etap pozyskania decyzji lokalizacyjnych, których ostateczne wydano trzy – odrębnie dla odcinków: Niechorze – Płoty, Płoty – Goleniów i ZZU Wilczkowo. Wszystkie trzy decyzje są ostateczne.

Decyzja o pozwoleniu na budowę
04.02.2020 roku Wojewoda Zachodniopomorski wydał dwie decyzje o pozwoleniu na budowę dla gazociągu łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym obejmujące zakres:

10.03.2020 r. Wojewoda Zachodniopomorski wydał kolejną decyzję o pozwoleniu na budowę dla gazociągu łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym obejmującą zakres:

19.03.2020 r. i 20.03.2020 r. Wojewoda Zachodniopomorski wydał dwie ostatnie decyzje o pozwoleniu na budowę dla gazociągu łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym obejmującące zakres:

Konsultacje społeczne

W 2018 r. i 2019 r. GAZ-SYSTEM przeprowadził cykl spotkań konsultacyjnych w gminach, na terenie których projektowane były gazociągi stanowiące połączenie gazociągu podmorskiego z Krajowym Systemem Przesyłowym. Spotkania miały charakter otwarty i skierowane były do wszystkich zainteresowanych stron. W trakcie spotkań interesariusze mogli przekazywać Inwestorowi uwagi i wnioski dotyczące inwestycji na etapie projektowania, także przed złożeniem wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.

Odszkodowania

Tryb realizacji inwestycji w oparciu o specustawę gazową gwarantuje wypłatę od­szkodowań Właścicielom nieruchomości położonych na terenie na którym jest realizowana dana inwestycja.

Proces wypłaty odszkodowań odbywa się w trybie administracyjnym, pod nadzorem właściwego miejscowo Wojewody. Na jego zlecenie niezależny rzeczoznawca wykonuje operat szacunkowy, który jest postawą do ustalenia wysokości odszkodowania. Po zakończeniu budowy Wojewoda wydaje decyzję administracyjną określającą wysokość odszkodowania.

Więcej na temat odszkodowań, procesu budowy znajdziesz w zakładce Dla właścicieli gruntów.

Kontakty do Wykonawców i Inwestora

Wykonawca Dokumentacji Projektowej:
Konsorcjum PGNiG Gazoprojekt S.A. i ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o.
ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o.
ul. Osmańska 12
02–823 Warszawa
tel. +48 22 430 26 00
e-mail: info.waw@ilf.com

PGNiG GAZOPROJEKT S.A.
ul. Strzegomska 55a
53-611 Wrocław
tel. (71) 785 11 00
e-mail: sekretariat@gazoprojekt.pl

Wykonawca Nadzoru Inwestorskiego:
SGS Polska Sp. z o.o.
ul. Ignacego Daszyńskiego 7
72-320 Trzebiatów
tel. +48 691767469

Kierownik Kontraktu:
Andrzej Kończak
tel. 609 601 517

Wykonawca Robót Budowlanych:
Konsorcjum firm UAB MT Group (Lider) i PPS Pipeline Systems GmbH.
UAB MT Group | PPS Pipeline Systems GmbH
Kareiviu 6
LT-09117 Wilno
Litwa

PPS Pipeline Systems GmbH
Marszalkowska 126/134
00-008 Warschau
Polen

Biuro budowy:
Prusinowo 1,
72-300 Prusinowo Gmina Gryfice

Ekspert ds. nieruchomości:
Wojciech Skulski
tel. 601 480 631
Dorota Jędrzejczyk
tel. 605 298 808

Ekspert ds. nieruchomości i komunikacji
Julia Kufel
tel. 721 121 812, 733 197  251

Inwestor:
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Oddział w Poznaniu
ul. Grobla 15
61-859 Poznań
tel. +48 61 854 45 03
e-mail: komunikacja.poznan@gaz-system.pl