Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego

Morze Bałtyckie
Podstawowe parametry i opis inwestycji:
  • gazociąg wysokiego ciśnienia
  • średnica 900 mm
  • długość: ok.275 km
Rurociąg składa się z połączonych ze sobą (zespawanych) odcinków rur o długości 12,2 m, które zostały ułożone na dnie morza lub zakopane. Infrastruktura podmorska przechodzi w część lądową kilkaset metrów za plażą, klifem i pasem wydm. Połączenie części morskiej i lądowej gazociągu nazywamy „pierwszym suchym spawem” – jest to punkt graniczny pomiędzy tymi dwoma odcinkami. Wyjście gazociągu z morza na ląd zostało wykonane przewiertem pod dnem morza, plażą i wydmami. Jest to metoda mikrotunelowania, która oznacza, że gazociąg poprowadzono pod powierzchnią ziemi, w betonowej obudowie. Dzięki zastosowaniu takiej metody brzeg morski, a także pas wydm, nie zostały naruszone, a realizacja inwestycji nie spowodowała większych ograniczeń w korzystaniu z plaży.
 
Status inwestycji:
  • inwestycja zakończona

Przebieg i lokalizacja inwestycji:

Część podmorska zrealizowana na dnie Morza Bałtyckiego przechodzi przez obszary trzech państw: Danii, Polski i Szwecji. 
Mapa gazociągu Baltic Pipe na dnie Morza Bałtyckiego

Korzyści z realizacji inwestycji

Nowy gazociąg zapewnia możliwość odbioru zwiększonej ilości gazu pochodzącego z gazociągu podmorskiego Baltic Pipe i Terminalu LNG w Świnoujściu. Realizacja tej inwestycji spowoduje optymalizację przepustowości polskiego systemu przesyłowego i stanowi istotny element Korytarza gazowego Północ - Południe w Europie.

Ponadto realizacja Projektu Baltic Pipe, którego część stanowi ta inwestycja, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski. Budowa nowej infrastruktury przesyłowej wpłynie także na rozwój rynku gazu i jego konkurencyjność.

Dla gmin, na terenie których zrealizowano inwestycję, istotną korzyścią jest corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek.

Wykonawcy

Nadzory inwestorskie będą świadczone na podstawie umów ramowych, podpisanych z trzema firmami – Brunel Energy Europe BV, Nova People AS oraz Premier Technical Resources Ltd.

Wykonanie prac budowlanych i instalacyjnych zostało powierzone firmie Saipem Limited. 

Do sprawowania nadzoru środowiskowego w trakcie budowy został wybrany Ramboll Danmark A/S.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach progrmu Connecting Europe Facility (CEF).

Projekt wspólnego zainteresowania (PCI)

Komisja Europejska przyznała projektowi status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się w na stronie poświęconej projektom PCI.

GAZ-SYSTEM realizuje inwestycję w poszanowaniu praw wszystkich zainteresowanych stron. Zapraszamy do zgłaszania uwag i komentarzy oraz zadawania pytań dotyczących inwestycji za pomocą Formularza pytań i komentarzy dotyczących realizacji projektów o statusie PCI przez GAZ-SYSTEM.

Decyzje administracyjne

25 października 2019 r. minister klimatu i energii Danii wydał decyzję związaną z lokalizacją rurociągu podmorskiego w duńskich obszarach morskich. Wydane pozwolenie obejmuje oba odcinki podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. Pierwszy z nich biegnie od linii brzegowej Zatoki Faxe do granicy szwedzkiego obszaru morskiego, a drugi od szwedzkiego obszaru morskiego, przez wody duńskie wokół wyspy Bornholm, aż do granicy wód terytorialnych Polski. Łącznie gazociąg na obu odcinkach będzie miał długość ok. 133 kilometrów.

Z kolei 25 listopada 2019 r. Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Szczecinie wydał decyzję środowiskową dla gazociągu podmorskiego zlokalizowanego w polskiej części Morza Bałtyckiego. Miejsce wyjścia gazociągu na ląd zlokalizowane będzie w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica w gminie Rewal, w województwie zachodniopomorskim. Kolejna decyzja została wydana 9 stycznia 2020 r. przez Wojewodę zachodniopomorskiego i dotyczy lokalizacji polskiej części gazociągu podmorskiego.

W Polsce pozwolenie na budowę dla części pod­morskiej gazociągu Baltic Pipe zostało wydane przez wojewodę zachodniopomorskiego 22 kwietnia 2020 r. Z kolei w Danii pozwolenie dla GAZ-SYSTEM obejmujące dwa odcinki podmor­skie (jeden od wybrzeża do granicy szwedzkiego obszaru morskiego, a drugi od tego obszaru, przez wody duńskie koło wyspy Bornholm, do granicy polskiego obszaru morskiego) zos­tało wydane przez Ministra Klimatu i Energii 25 października 2019 r. Natomiast po­zwolenie na budowę gazociągu Baltic Pipe w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim zostało wydane w dniu 7 maja 2020 r. przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Innowacji w Szwecji.

Baltic Pipe zakończenie układania gazociągu podmorskiego