Odszkodowania

Ręce wyciągnięte w geście porozumienia GAZ-SYSTEM
Wypłata odszkodowań obejmie właścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych lub osoby, którym przysługuje ograniczone prawo rzeczowe do nieruchomości, przez które przebiegać będzie gazociąg oraz te które znajdą się w pasie montażowym gazociągu.

Podstawę prawną przyznawania odszkodowań w przypadku inwestycji realizowanych w trybie specustawy gazowej reguluje Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 roku o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (t.j. Dz.U. 2021 poz. 1836). 

Etapy ustalania i wypłaty odszkodowań

  1. Przedstawiciel inwestora, przed przystąpieniem do prac sporządza protokół wejściowy tzw. "0". W protokole tym zawarte są informacje o znajdujących się na terenie danej działki uprawach, drzewach, krzewach oraz innych elementach zagospodarowania.
  2. W momencie zakończenia prac na danej działce sporządzony zostanie tzw. protokół końcowy, określający stan nieruchomości po przeprowadzeniu wszystkich robót.
  3. GAZ-SYSTEM po zakończeniu budowy przekazuje właściwemu wojewodzie protokoły z opisu nieruchomości wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania odszkodowawczego. Wysokość odszkodowania zostanie ustalona na podstawie operatów szacunkowych oraz innych dokumentów zgromadzonych w ramach postępowania odszkodowawczego. Operaty szacunkowe są sporządzane przez niezależnych rzeczoznawców majątkowych powoływanych przez wojewodę.
  4. Na zakończenie postępowania odszkodowawczego Wojewoda wyda decyzję określająca wysokość odszkodowania. GAZ-SYSTEM będzie zobowiązany do zapłaty odszkodowania właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości w terminie 14 dni od dnia w którym przedmiotowa decyzja stanie się ostateczna.

Wysokość odszkodowania

Wysokość odszkodowania zostanie ustalona po zakończeniu inwestycji, na podstawie operatów szacunkowych sporządzonych przez rzeczoznawców majątkowych, powołanych przez Wojewodę po zakończeniu inwestycji. Odszkodowanie będzie obejmowało:

  • rekompensatę za szkody fizyczne, tj. m.in.:
    • utracone uprawy, brak możliwości prowadzenia upraw w pasie zajętym przez wykonawcę robót,
    • obniżenie plonowania w kolejnych latach po zakończeniu inwestycji,
    • zwrot części podatku od nieruchomości oraz zwrot dopłat obszarowych i z tytułu prowadzenia programów rolno-środowiskowych,
    • w przypadku dzierżawy (gruntów ANR, gminnych lub Skarbu Państwa) – zwrot czynszu dzierżawnego za okres zajęcia nieruchomości.
  • rekompensatę za szkody prawne, tj. m.in.:
    • wartość ograniczenia w sposobie korzystania z nieruchomości w strefie kontrolowanej,
    • zmniejszenie wartości nieruchomości będące wynikiem posadowienia gazociągu,
    • rekompensata za ograniczenia powstałe w wyniku oznakowania gazociągu. 

Dodatkowe informacje

Wojewoda określi odszkodowanie za szkody powstałe w pasie montażowym. Szkody, które powstaną na terenie nieruchomości, poza pasem montażowym gazociągu zobowiązany jest zrekompensować wykonawca robót budowlanych. 

W nielicznych przypadkach, kiedy wybudowane zostaną naziemne obiekty przesyłowe, na podstawie decyzji o ustaleniu lokalizacji nastąpi wywłaszczenie za odszkodowaniem a część nieruchomości, na której powstanie dany obiekt stanie się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa.