Budowa gazociągu Strachocina-Pogórska Wola
Podstawowe parametry i opis inwestycji:
  • gazociąg wysokiego ciśnienia
  • średnica: 1000 mm
  • ciśnienie robocze: 8,4 MPa
  • długość: ok. 97 km

Status inwestycji:
  • gazociąg wybudowany,
  • budowę zakończono 2021 r.

Przebieg i lokalizacja inwestycji:
Gazociąg zlokalizowany jest w województwach: podkarpackim i małopolskim. Jego trasa przebiega przez gminy: Sanok, Zarszyn, Haczów, Krosno, Korczyna, Krościenko Wyżne, Wojaszówka, Frysztak, Kołaczyce, Brzostek, Jodłowa, Pilzno, Skrzyszów.
Mapka gazociągu Strachocina-Pogórska Wola

Korzyści z realizacji inwestycji

Gazociąg Strachocina – Pogórska Wola stanowi ważny etap wdrożenia na terenie Polski koncepcji środkowoeuropejskiego Korytarza gazowego Północ-Południe, który umożliwi dwukierunkowy przesył gazu na osi północ – południe. Jest elementem koncepcji południowej nitki korytarza, która stanowi jego przedłużenie w kierunku wschodnim.

Gazociągu umożliwi przesył gazu na Podkarpacie oraz  Słowację z wykorzystaniem planowanego połączenia międzysystemowego Polska – Słowacja, a także przesył gazu w kierunku Ukrainy. Połączenie pozwala także na przesył gazu z importu z Hermanowic do Pogórskiej Woli oraz dalej w kierunku Śląska, jak również przesył gazu z Podziemnego Magazynu Gazu Strachocina do systemu przesyłowego bezpośrednio w kierunku zachodnim. Wpłynie to na znaczne zmniejszenie kosztów pracy systemu przesyłowego przez skrócenie trasy przesyłu gazu z importu.

Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych.

Wykonawcy

  • Wykonawcami Dokumentacji Projektowej były firmy: ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. oraz ARCADIS Sp. z o.o.
  • Wykonawcą Robót Budowlanych było konsorcjum firm, którego liderem jest NDI Energy Sp. z o.o.
  • Wykonawcą Nadzoru Inwsestorskiego była frima: MGGP S.A.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Maksymalna kwota dofinansowania wynikaąaca z umowy wyniosła prawie 237 mln złotych.

Projekt wspólnego zainteresowania (PCI)

Komisja Europejska przyznała projektowi status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się w na stronie poświęconej projektom PCI.

Decyzje administracyjne

Konsultacje środowiskowe
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie podał do publicznej wiadomości informacje o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia DN 1000, MOP 8,4 MPa relacji Strachocina- Pogórska Wola” 

Decyzja środowiskowa
5 lipca 2016 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji polegającej na budowie gazociągu Strachocina-Pogórska Wola wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi (znak decyzji WOOŚ.4203.12.2015.AH.127).

9 września 2016 r. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji polegającej na budowie gazociągu Strachocina-Pogórska Wola wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi uzyskała klauzulę ostateczności.

Decyzja o ustaleniu lokalizacji
Dla gazociągu relacji Strachocina-Pogórska Wola, Wojewoda Małopolski (18.08.2016 r.) i Wojewoda Podkarpacki (28.09.2016 r.) wydali decyzje lokalizacyjne.

Decyzja o pozwoleniu na budowę
19.10.2016 r. Wojewoda Małopolski wydał decyzję o pozwoleniu na budowę dla odcinka gazociągu przebiegającego przez teren województwa małopolskiego.

Wojewoda Podkarpacki wydał dwie decyzje o pozwoleniu na budowę - odrębnie dla etapu I i etapu II inwestycji. Obie decyzje zostały wydane z dniem 08.12.2016 r.

Odszkodowania

Tryb realizacji inwestycji w oparciu o specustawę gazową gwarantował wypłatę od­szkodowań Właścicielom nieruchomości położonych na terenie na którym jest realizowana dana inwestycja.

Proces wypłaty odszkodowań odbywał się w trybie administracyjnym, pod nadzorem właściwego miejscowo Wojewody. Na jego zlecenie niezależny rzeczoznawca wykonał operat szacunkowy, który jest postawą do ustalenia wysokości odszkodowania. 

Więcej na temat odszkodowań, procesu budowy znajdziesz w zakładce Dla właścicieli gruntów.