Budowa gazociągu Zdzieszowice-Wrocław
Podstawowe parametry i opis inwestycji:
  • gazociąg wysokiego ciśnienia
  • średnica: 1000 mm
  • ciśnienie robocze: 8,4 MPa
  • długość: ok. 130 km

Status inwestycji:
  • budowa gazociągu zakończona
  • w grudniu 2017 r. zakończono fazę projektowania i uzyskano komplet decyzji pozwolenia na budowę.
  • w czerwcu 2020 r. nastąpił odbiór końcowy Odcinka I, a w grudniu 2020 r. Odcinka II.

Przebieg i lokalizacja inwestycji:
Gazociąg został podzielony na dwa odcinki:
  • Odcinek I Brzeg – Zębice – Kiełczów (od Skarbimierza do Kiełczowa) o długości 49 km – realizowany przez Oddział GAZ-SYSTEM we Wrocławiu.
  • Odcinek II Zdzieszowice – Brzeg (od Leśnicy do Skarbimierza) o długości 80 km – realizowany przez Oddział GAZ-SYSTEM w Świerklanach
Trasa gazociągu przebiega wzdłuż istniejącego gazociągu wysokiego ciśnienia przez województwa:
  • dolnośląskie - gminy: Długołęka, Czernica, Oława, miasto Oława.
  • opolskie - gminy: Skarbimierz, Olszanka, Lewin Brzeski, Dąbrowa, Opole, Prószków, Tarnów Opolski, Gogolin, Zdzieszowice i Leśnica.

Mapka gazociągu Zdzieszowice-Wrocław

Korzyści z realizacji inwestycji

Efektem realizowanej inwestycji będzie zwiększenie bezpieczeństwa przesyłu gazu w rejonie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, a w skali kraju zwiększenie zdolności przesyłowych i stopnia dywersyfikacji źródeł gazu.

Ponadto gazociąg Zdzieszowice – Wrocław stanowić będzie ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe.

Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych.

Wykonawcy

  • Wykonawcą Dokumentacji Projektowej i Nadzoru Autorskiego dla obu odcinków gazociągu Zdzieszowice – Wrocław była frima PGNiG „GAZOPROJEKT” S.A. z Wrocławia.
  • Odcinek I – Brzeg – Zębice – Kiełczów: 
    • Wykonawcą Robót Budowlanych była firma STALPROFIL S.A.
    • Wykonawcą Nadzoru Inwestorskiego było Konsorcjum firm: SGS Polska Sp. z o.o. i BBF Poznań Sp. z o.o.
  • Odcinek II – Zdzieszowice - Brzeg 
    • Wykonawcą Robót Budowlanych była firma IDS-BUD S.A.
    • Wykonawcą Nadzoru Inwestorskiego było Konsorcjum MGGP S.A. (lider) i J.S. Hamilton S.A.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Maksymalna kwota dofinansowania wynikająca z umowy wyniosła ponad 340 mln złotych.

Projekt wspólnego zainteresowania (PCI)

Komisja Europejska przyznała projektowi status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się w na stronie poświęconej projektom PCI.

GAZ-SYSTEM zrealizował inwestycję w poszanowaniu praw wszystkich zainteresowanych stron. Zapraszamy do zgłaszania uwag i komentarzy oraz zadawania pytań dotyczących inwestycji za pomocą Formularza pytań i komentarzy dotyczących realizacji projektów o statusie PCI przez GAZ-SYSTEM.

Decyzje administracyjne

Decyzja środowiskowa
1 lipca 2015 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu wydał decyzję numer WOOŚ.4210.16.2014.MH.114 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie gazociągu Zdzieszowice – Wrocław DN1000 MOP 8,4 MPa ok. 130 km wraz z obiektami towarzyszącymi i infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, obejmującą: Odcinek I – Brzeg- Zębice- Kiełczów o długości ok. 49 km, Odcinek II – Zdzieszowice – Brzeg o długości ok. 84 km”

11 sierpnia 2016 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję nr DOOŚoaII.4203.4.2015, w której odrzucił zarzuty strony postępowania odwołującej się od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu oraz jednocześnie uchylił w części i wprowadził nowe zapisy w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, nakładające na Inwestora dodatkowe ograniczenia.

W dniu 23 września 2016 GAZ-SYSTEM S.A. złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję GDOŚ. Rozprawa sądowa odbyła się 27 lutego 2017 r., podczas której WSA uchylił decyzję GDOŚ w części, która uchylała część zapisów i wprowadzała nowe zapisy do decyzji środowiskowej wydanej przez RDOŚ Opole.

03 sierpnia 2017 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję nr DOOŚoaII.4203.4.2015/2016, w której w zakresie sentencji podtrzymał ustalenia decyzji wydanej 11 sierpnia 2016 r. i uzupełnił decyzję w zakresie uzasadnienia

Decyzja o o ustaleniu lokalziacji
  • Odcinek I -  Brzeg – Zębice – Kiełczów
20 października 2015 r. Wojewoda Dolnośląski wydał Decyzję nr I-Pg-40/2015 o ustaleniu lokalizacji inwestycji towarzyszącej inwestycji w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu polegającą na budowie gazociągu wysokiego ciśnienia Zdzieszowice – Wrocław DN1000 MOP 8,4 MPa wraz z obiektami towarzyszącymi i infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, obejmującego: Odcinek I  Brzeg- Zębice- Kiełczów i Odcinek II  Zdzieszowice – Brzeg na terenie województwa dolnośląskiego.

26 lipca 2016 r. Minister Infrastruktury i Budownictwa wydał decyzję znak DLI.I.6620.46.2015.AN.11 NK: 110441/16 częściowo uchylającą decyzję Wojewody Dolnośląskiego nr I-Pg-40/2015 w części dotyczącej działek nr 4 i 5 AM-57 obręb 0003 Oława i przekazał sprawę w tym zakresie do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji, ponadto uchylił zapisy dotyczące terminu wydania nieruchomości lub opróżnienia lokali oraz zapis określający nieruchomości w stosunku do których Inwestor jest uprawniony do nieodpłatnego zajęcie na czas realizacji inwestycji i orzekł tym zakresie.


30 stycznia  2017 r. Wojewoda Dolnośląski wydał Decyzję nr I-Pg-1/17  o ustaleniu lokalizacji inwestycji towarzyszącej inwestycji w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu polegającą na budowie gazociągu wysokiego ciśnienia Zdzieszowice – Wrocław DN1000 MOP 8,4 MPa wraz z obiektami towarzyszącymi i infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, obejmującego: Odcinek I  Brzeg- Zębice- Kiełczów i Odcinek II  Zdzieszowice – Brzeg na terenie województwa dolnośląskiego dla działek nr 4 i 5 AM-57 obręb 0003 Oława.

  • Odcinek II – Zdzieszowice - Brzeg

22 października 2015 r. Wojewoda Opolski wydał Decyzję nr 1/2015 o ustaleniu lokalizacji inwestycji towarzyszącej inwestycji w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu polegającej na budowie gazociągu Zdzieszowice – Wrocław DN1000 MOP 8,4 MPa ok. 130 km wraz z obiektami towarzyszącymi i infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, obejmującą: Odcinek I – Brzeg- Zębice- Kiełczów o długości ok. 46 km, Odcinek II – Zdzieszowice – Brzeg o długości ok. 84 km, na terenie województwa opolskiego.

30 listopada 2016 r. Minister Infrastruktury i Budownictwa wydał decyzję znak DLI.I.6620.38.2015.AN.16 o ostateczności decyzji u ustaleniu lokalizacji wydanej przez Wojewodę Opolskiego w dniu 22.10.2015 r.

Decyzji o pozwoleniu na budowę 

  • Odcinek I – Brzeg – Zębice – Kiełczów

22 lutego 2017 r. Wojewoda Opolski wydał Decyzję nr 16/D/2017 o pozwoleniu na budowę  inwestycji w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu pn. „Budowa gazociągu Zdzieszowice – Wrocław DN1000 MOP 8,4 MPa ok. 130 km wraz z obiektami towarzyszącymi i infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, obejmującą: Odcinek I – Brzeg- Zębice- Kiełczów o długości ok. 46 km, Odcinek II – Zdzieszowice – Brzeg o długości ok. 84 km”, w części dotyczącej odcinka Brzeg – Zębice - Kiełczów.

24 maja 2017 r. Wojewoda Dolnośląski wydał Decyzję nr 9/17 o pozwoleniu na budowę  inwestycji w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu pn. „Budowa gazociągu Zdzieszowice – Wrocław DN1000 MOP 8,4 MPa ok. 130 km wraz z obiektami towarzyszącymi i infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, obejmującą: Odcinek I – Brzeg- Zębice- Kiełczów o długości ok. 46 km, Odcinek II – Zdzieszowice – Brzeg o długości ok. 84 km”, w części dotyczącej odcinka Brzeg – Zębice - Kiełczów.

  • Odcinek II – Zdzieszowice - Brzeg

13 stycznia 2017 r. Wojewoda Opolski wydał Decyzję nr 5/D/2017 o pozwoleniu na budowę  inwestycji w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu pn. „Budowa gazociągu Zdzieszowice – Wrocław DN1000 MOP 8,4 MPa ok. 130 km wraz z obiektami towarzyszącymi i infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, obejmującą: Odcinek I – Brzeg- Zębice- Kiełczów o długości ok. 46 km, Odcinek II – Zdzieszowice – Brzeg o długości ok. 84 km”, w części dotyczącej odcinka Zdzieszowice – Brzeg.

Odszkodowania

Tryb realizacji inwestycji w oparciu o specustawę gazową gwarantuje wypłatę od­szkodowań Właścicielom nieruchomości położonych na terenie na którym jest realizowana dana inwestycja.

Proces wypłaty odszkodowań odbywa się w trybie administracyjnym, pod nadzorem właściwego miejscowo Wojewody. Na jego zlecenie niezależny rzeczoznawca wykonuje operat szacunkowy, który jest postawą do ustalenia wysokości odszkodowania. Po zakończeniu budowy Wojewoda wydaje decyzję administracyjną określającą wysokość odszkodowania.

Więcej na temat odszkodowań i procesu budowy znajdziesz w zakładce Dla właścicieli gruntów.