Punkty zbiorcze

Budowa nowych odcinków gazociągów przesyłowych by przyłączyć biometanownie jest kosztowna, czasochłonna i nie zawsze możliwa. Dlatego w odpowiedzi na zainteresowanie wytwórców GAZ-SYSTEM zlecił prace nad opracowaniem alternatywnej metody dostarczania biometanu do sieci przesyłowej. Rozwiązaniem tym są punkty zbiorcze, czyli miejsca umożliwiające dostarczenie tego paliwa do systemu przesyłowego transportem kołowym w formie sprężonego gazu ziemnego (CNG). Jest to sposób niewymagający pośrednictwa gazociągu, jak ma to miejsce zazwyczaj.

Takie rozwiązanie ułatwi właścicielom biometanowni proces inwestycyjny i pozwoli wyeliminować ograniczenia wynikające ze znacznych odległości między nimi, a istniejącą siecią gazową. Punkty zbiorcze pozwolą na dostęp do sieci przesyłowej wielu podmiotom, co ograniczy jednostkowe koszty poszczególnych biometanowni. Rozwiązania tego typu są planowane w Irlandii – Central Grid Injection (GasNetworks Ireland) - i na Łotwie – Biomethane Injection Points (ConexusBalticGrid).


GAZ-SYSTEM pracując nad koncepcją punktów zbiorczych sugerował się wieloma kryteriami wyboru ich potencjalnych lokalizacji, mając na uwadze potencjał substratów, dostępny teren i okoliczną infrastrukturę (m.in. drogi, media) oraz uwzględniając Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego wraz z wydanymi pozwoleniami na budowę, decyzje środowiskowe, czy inne uwarunkowania mogące mieć wpływ na potencjał biznesowy przedsięwzięcia w danej lokalizacji.


Punkty zbiorcze mogą być alternatywą oraz uzupełnieniem dla tradycyjnych przyłączeń biometanowni do sieci przesyłowej, które pozwolą przede wszystkim mniejszym podmiotom na udział w transformacji energetycznej Polski. Pozwolą lokalnym biznesom rozszerzyć zasięg swojej działalności i wzmocnić konkurencję na rynku biopaliw wobec większych producentów. 

Proponowane lokalizacje punktów zbiorczych