Warsztaty poświęcone nowemu projektowi IRiESP

Spotkanie zostało poświęcone omówieniu zmian zaproponowanych w nowych zapisach Instrukcji, a także dyskusji i wyjaśnianiu wątpliwości w zakresie obszarów funkcjonowania krajowego systemu przesyłowego i zasad współpracy operatora z użytkownikami sieci, które będą podlegać modyfikacji.
Z zaproszenia do udziału w warsztatach skorzystało blisko 130 uczestników rynku gazu, w tym Klienci GAZ-SYSTEM, przedstawiciele Ministerstwa Energii, Urzędu Regulacji Energetyki, Towarowej Giełdy Energii, Urzędu Dozoru Technicznego, a także pracownicy GAZ-SYSTEM.
W programie warsztatów uwzględniono zagadnienia dotyczące:
- procedury uruchamiania i rozliczania zapasów gazu ziemnego, w tym rozliczeń z tytułu uruchomienia zapasów utrzymywanych w magazynach zlokalizowanych na terenie Polski jak i poza jej granicami;
- nowych rozwiązań w zakresie rezerwacji przepustowości w tym prognoz przepustowości;
- obowiązków śróddziennych, zmian związanych z zakończeniem okresu przejściowego dla kodeksu bilansowania, a także działań bilansujących w obszarze gazu zaazotowanego;
- zmianach w nadzorze metrologicznym nad gazomierzami.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią prezentacji omawianych w trakcie warsztatów:
- Procedura uruchamiania i rozliczania zapasów gazu ziemnego
- Prognozy przepustowości
- Obowiązki śróddzienne związane z zakończeniem okresu przejściowego dla kodeksu bilansowania
- Zmiany w nadzorze metrologicznym nad gazomierzami
Przypominamy również o możliwości przekazywania 30 marca 2018 r. uwag do projektu zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej oraz Metod i założeń analizy zgodności planowanego do wprowadzenia obowiązku śróddziennego z art. 26 ust 2 NC BAL.
Dokumenty podlegające konsultacjom oraz formularze zgłaszania uwag znajdują się tutaj.


