GAZ-SYSTEM S.A. uzyskał kredyt z EBI na budowę terminalu LNG w Świnoujściu

Finansowanie polegać będzie na zaciągnięciu przez GAZ-SYSTEM S.A. kredytu inwestycyjnego o maksymalnej wysokości 600 mln złotych, z możliwością jednorazowego zaciągnięcia całości kwoty, przy czym minimalna transza będzie mogła wynieść 60 mln zł. Kredyt będzie dostępny do grudnia 2014 roku. Maksymalny czas spłaty kredytu to 20 lat. Odsetki będą naliczane w okresach sześcio- lub dwunastomiesięcznych. Szczegółowe warunki finansowe będą ustalane w procedurze zapytania ofertowego przed każdą transzą.
Jest to już drugi kredyt inwestycyjny przyznany GAZ-SYSTEM S.A. przez EBI w tym roku na realizację kluczowych dla spółki inwestycji. Pierwsza umowa została podpisana 14 lipca br. na budowę gazociągów Rembelszczyzna-Gustorzyn oraz Szczecin-Gdańsk.
„Europejski Bank Inwestycyjny, ze względu na swoją misję, stwarza możliwość pozyskania najtańszego na rynku finansowania dłużnego na projekty ważne dla całej Europy. Kredyt inwestycyjny pozwoli naszej spółce sfinansować budowę pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej i regionie Morza Bałtyckiego terminalu LNG, który umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską z dowolnego kierunku na świecie. Projekt ten został uznany przez Rząd za strategiczny dla gospodarki i polityki energetycznej naszego kraju, dlatego jego ukończenie w terminie wymaga efektywnego systemu finansowania i skutecznej koordynacji. Polski Terminal LNG jest też elementem europejskiej infrastruktury przesyłowej w ramach gazowego korytarza Północ – Południe i w przyszłości pozwoli na dostęp do światowego rynku LNG państwom Europy Środkowej.” - powiedział Jan Chadam, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.
W pierwszym etapie eksploatacji terminal pozwoli na odbiór ok. 5 mld m³ gazu ziemnego rocznie, co stanowi ok. 35% krajowego zużycia gazu. W miarę wzrostu zapotrzebowania możliwe będzie zwiększenie zdolności odbioru terminalu nawet do 7,5 mld m³.
GAZ-SYSTEM S.A. jest koordynatorem całości inwestycji, a także odpowiada za wybudowanie i eksploatację gazociągu przesyłowego Świnoujście – Szczecin oraz Tłoczni Gazu w Goleniowie. Budowę terminalu realizuje spółka zależna GAZ-SYSTEM S.A. – Polskie LNG S.A. W inwestycję zaangażowane są także Urząd Morski w Szczecinie i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., które przygotowują infrastrukturę portową do przyjmowania tankowców o pojemności do 216 tys. m³. Termin zakończenia budowy i oddania do użytku planowany jest na 30 czerwca 2014 roku.
Koszt budowy terminalu LNG wyniesie 2,4 mld złotych (netto). Część środków na finansowanie inwestycji została już pozyskana z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 - w wysokości 456 mln złotych - oraz z European Energy Programme for Recovery - w kwocie ok. 220 mln zł (55 mln Euro).
Prezentacja
***
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem wartości ok. 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 15 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia. Spółka zatrudnia ponad 2000 osób.
GAZ-SYSTEM S.A. wybuduje do 2014 r. ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin–Gdańsk, Włocławek–Gdynia, Rembelszczyzna–Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów) oraz na Dolnym Śląsku (Polkowice-Żary, Jeleniów-Dziwiszów). Rozbudowa sieci gazociągów w Polsce może stanowić ważny element gazowego Korytarza Północ – Południe łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria LNG oraz gazociągiem Nabucco za pomocą wewnętrznej infrastruktury przesyłowej krajów Europy Środkowej.
GAZ-SYSTEM S.A. rozbudowuje również gazociągi na Dolnym Śląsku, które pozwolą na odbiór zwiększonych ilości gazu z kierunku zachodniego. Po rozbudowie systemu, zakończonej na początku 2012 roku, przez punkt w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej będzie można przetransportować do 1,5 mld m sześc. gazu rocznie (obecna przepustowość wynosi 0,9 mld m sześc. gazu rocznie).
W 2011 roku GAZ-SYSTEM S.A. ukończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia, Tłoczni gazu w Goleniowie oraz Tłoczni Gazu w Jarosławiu. Spółka uruchomiła także nowe połączenie międzysystemowe Polska–Czechy, które pozwoli na przesył ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie.
Inwestycje zrealizowane przez GAZ-SYSTEM S.A. w 2011 roku wraz z możliwością korzystania z usługi wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim stworzyły techniczne możliwości importu do Polski ponad 3,3 mld m sześc. gazu rocznie z nowych źródeł (około 30% obecnie realizowanego importu).
Wiele z realizowanych przez GAZ-SYSTEM S.A. projektów strategicznych uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej na łączną kwotę ok. 1,7 mld złotych. Spółka jest beneficjentem następujących programów unijnych: EEPR (European Energy Programme for Recovery), TEN-E (Trans-European Networks – Energy), Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna wartość programu inwestycyjnego do 2014 roku szacowana jest na 8 mld złotych.
Kontakt:
Małgorzata Polkowska
Rzecznik prasowy GAZ-SYSTEM S.A.
tel. (22) 22-01-755, 691-911-217
e-mail: pr@gaz-system.pl
www.gaz-system.pl

Prezentacja multimedialna Jana Chadama Prezesa Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

Podpisanie umowy na kredyt inwestycyjny. Od lewej: Adam Bryszewski Dyrektor Pionu Finansowego GAZ-SYSTEM S.A., Jan Chadam Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A., Kim Keilgaard Dyrektor Departamentu Operacji Pożyczkowych w Polsce, EBI.
Jan Chadam Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A. i Kim Keilgaard Dyrektor Departamentu Operacji Pożyczkowych w Polsce, EBI.