Zintegrowany system przesyłowy w Europie

Zobacz film na temat dorocznej konferencji GIE
Rozbudowując połączenia polskiego systemu z sąsiednimi rynkami Operator Systemu Przesyłowego w Polsce GAZ-SYSTEM S.A. widzi dla siebie rolę integratora sieci przesyłowej gazu ziemnego w regionie. Dlatego działa na rzecz budowy Korytarza Gazowego Północ-Południe, który docelowo miałby być zasilany gazem z dwóch nowo powstałych terminali LNG, które powstaną - na północy w polskim Świnoujściu do 2014 r. i na południu w chorwackim Krk. W ramach Korytarza gaz będzie przesyłany z północy na południe lub w odwrotnym kierunku poprzez lokalną sieć przesyłową w Polsce, Czechach i Słowacji, połączone interkonektorami poprzez granice. Komisarz Oettinger ocenił, że budowa gazowego korytarza Północ – Południe potrwa od 5 do 8 lat.
Gaz jest ważnym paliwem dla europejskiego bilansu energetycznego w naszej średnio- i długookresowej strategii, bo jest elastyczny. Potrzebujemy czasu, potrzebujemy pieniędzy, ale mamy klarowną strategię dla realizacji jednolitego rynku energii w Europie. – powiedział Komisarz.
Zobacz mapę rozbudowy polskiego systemu przesyłowego
Podczas konferencji padła również deklaracja, że odpowiedzialność europejskich operatorów przesyłowych za rozbudowę sieci, zostanie uwzględniona w najbliższej perspektywie finansowej i znajdzie wsparcie w instytucjach UE na właściwym poziomie.
Powstanie Korytarza Gazowego Północ-Południe stworzy dla regionu nowe możliwości zakupu i transportu tańszego gazu na rynkach spotowych i pozwoli korzystać z elastyczności globalnego rynku LNG. Co ważne dla Polski, będziemy mogli również eksportować nadwyżki gazu do innych krajów i odwrotnie – sprowadzać tańszy surowiec na nasz rynek. W dłuższej perspektywie zwiększy to konkurencyjność rynku gazu i znacznie wzmocni pozycję shipperów w ich rozmowach z dostawcami. – ocenił Jan Chadam, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.
Zobacz animację korytarza Północ-Południe
Zobacz film Zintegrowany system przesyłowy
***
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski. Firma zarządza aktywami o wartości około 5 miliardów złotych. Na majątek ten składają się elementy systemu przesyłowego, w tym ponad 9,8 tysiąca kilometrów gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów i 970 punktów wyjścia. Firma zatrudnia ponad 2000 osób.
Do 2014 r. GAZ-SYSTEM S.A. planuje wybudować ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn i Gustorzyn-Odolanów). Rozbudowa sieci gazociągów w Polsce może stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria LNG poprzez infrastrukturę przesyłową krajów Europy Środkowej.
W 2011 roku GAZ-SYSTEM S.A. zakończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia oraz tłocznię w Goleniowie i Jarosławiu. Firma uruchomiła również nowe, polsko-czeskie połączenie umożliwiające przesył około 0,5 mld m³ gazu rocznie. GAZ-SYSTEM S.A. rozbudowywał także gazociągi na Dolnym Śląsku w celu umożliwienia odbioru większych ilości gazu z kierunku zachodniego. Przepustowość punktu Lasów na granicy polsko-niemieckiej wynosi obecnie 1,5 mld m³ rocznie (wcześniej było to 0,9 mld m³ rocznie).
Inwestycje zrealizowane przez GAZ-SYSTEM S.A. w 2011 roku, wraz z możliwością korzystania z usługi wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim stworzyły techniczne możliwość importu do Polski ponad 3,3 mld m³ gazu rocznie z nowych źródeł (ok. 30% obecnie realizowanego importu).
Kontakt:
GAZ-SYSTEM S.A.
Małgorzata Polkowska, Rzecznik Prasowy
Tel. (22) 22-01-546, 691-911-217