X Międzynarodowa Konferencja Gas Infrastructure Europe (GIE) - GAZ-SYSTEM S.A. gości europejskich operatorów infrastruktury gazowej

GAZ-SYSTEM S.A. współorganizuje dziesiątą, jubileuszową Międzynarodową Konferencję Gas Infrastructure Europe (GIE). Konferencja GIE od lat jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w europejskim sektorze gazowniczym oraz pierwszym, tak dużym tego typu spotkaniem organizowanym w Polsce. Tegoroczna konferencja GIE zgromadziła ok. 350 uczestników, w tym przedstawicieli wszystkich europejskich operatorów gazowych systemów przesyłowych.
Pierwszą część konferencji zdominowała Energetyczna Mapa Drogowa do 2050 r., jako strategiczna odpowiedź Unii Europejskiej na wyzwania w zakresie zapotrzebowania na energię. Realizacja jej założeń została uznana przez uczestników konferencji za projekt wymagający porozumienia i współpracy wielu stron.
Jean-Claude Depail, Przewodniczący Gas Infrastructure Europe, zaznaczył, że rola gazu w przyszłości gospodarek państw Unii Europejskiej coraz bardziej będzie funkcją wzajemnych relacji pomiędzy decyzjami poszczególnych Państw Członkowskich co do kształtu ich przyszłego bilansu energetycznego. Gaz ziemny, szczególnie jako wsparcie dla odnawialnych źródeł energii (OZE), pozwoli sprawnie reagować na zmienność możliwości produkcyjnych opartych na tych źródłach. Podkreślił, że organizacja Gas Infrastructure Europe stara się wypracować odpowiedź operatorów na te wyzwania polityki energetycznej w Europie i promuje gaz ziemny jako paliwo przyszłości, komplementarne z innymi źródłami energii i niezbędne w realizacji ambitnych europejskich celów ochrony klimatu.
W trakcie swojego przemówienia do uczestników konferencji, Komisarz ds. Energii, Günther H. Oettinger, podkreślił, że państwa członkowskie, firmy gazownicze i europejscy konsumenci powinni mieć komfort podejmowania przyszłych decyzji zakupowych w oparciu o efektywne i zintegrowane sieci przesyłu energii. Padła również deklaracja, że odpowiedzialność europejskich operatorów przesyłowych za rozbudowę sieci, zostanie uwzględniona w najbliższej perspektywie finansowej i znajdzie wsparcie w instytucjach UE na właściwym poziomie.
Kolejnym ważnym tematem konferencji był rozwój nowych technologii i innowacji w sektorze gazu ziemnego. Prowadzenie wydobycia ze złóż niekonwencjonalnych jest w fazie przygotowawczej, jednak europejskie firmy przesyłowe już analizują rozbudowę systemów pod kątem zapewnienia odpowiednich zdolności przesyłowych.
Innowacyjny sposób myślenia i tworzenie rozwiązań dla wyzwań klimatycznych również będą promowane i wspierane przez Unię Europejską, tak by w perspektywie do 2050 r. służyły już konsumentom i klimatowi na skalę przemysłową.
Drugi dzień konferencji został poświęcony rozbudowie europejskich zdolności magazynowania gazu ziemnego. Podziemne magazyny gazu są kluczowe dla bezpieczeństwa rynków energetycznych, niezbędne dla optymalizacji pracy sieci każdego operatora przesyłowego oraz efektywne w handlu gazem.
Kolejny panel na temat nowych wyzwań na rosnącym rynku LNG był okazją do wymiany najlepszych praktyk operatorów terminali LNG.
Konferencję GIE zakończyła dyskusja na temat europejskich Kodeksów Sieci, które są istotnym narzędziem dla budowy jednolitego, wewnętrznego rynku gazu w UE. Dokumenty te będą podstawą praktycznej współpracy europejskich operatorów systemów przesyłowych, definiując między innymi zasady dotyczące alokacji przepustowości, bilansowania i współpracy systemów przesyłowych. Prace nad Kodeksami toczą się przy udziale uczestników rynku, Komisji Europejskiej oraz Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) i zmierzają w stronę zharmonizowanego europejskiego rynku gazu.
„Ambicją GAZ-SYSTEM S.A. jest odgrywać istotną rolę w rozwoju regionalnego rynku gazu ziemnego i pracować dla Europy likwidując wyspy energetyczne. Dlatego bierzemy aktywny udział w pracach Gas Infrastructure Europe, wymieniamy doświadczenia i wiedzę z naszymi europejskimi partnerami, a przy okazji takiej jak dzisiejsza konferencja wspólnie planujemy naszą pracę nad dalszą integracją sieci przesyłowych” - powiedział Jan Chadam, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.
***
Gas Infrastructure Europe (GIE) od 2002 roku reprezentuje wspólny głos operatorów infrastruktury gazowej w Europie i zajmuje się zagadnieniami związanymi z przesyłem, magazynowaniem gazu ziemnego oraz technologią LNG. GIE zrzesza 70 członków z 25 państw europejskich. Celem tej organizacji jest promocja stabilnych, niezawodnych i spójnych ram regulacyjnych, a także tworzenie sprzyjających warunków do rozwoju europejskiego rynku gazu. GAZ-SYSTEM S.A. należy do organizacji od 2005 r.
***
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski. Firma zarządza aktywami o wartości około 5 miliardów złotych. Na majątek ten składają się elementy systemu przesyłowego, w tym ponad 9,8 tysiąca kilometrów gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów i 970 punktów wyjścia. Firma zatrudnia ponad 2000 osób.Do 2014 r. GAZ-SYSTEM S.A. planuje wybudować ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn i Gustorzyn-Odolanów). Rozbudowa sieci gazociągów w Polsce może stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria LNG poprzez infrastrukturę przesyłową krajów Europy Środkowej. W 2011 roku GAZ-SYSTEM S.A. zakończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia oraz tłocznię w Goleniowie i Jarosławiu. Firma uruchomiła również nowe, polsko-czeskie połączenie umożliwiające przesył około 0,5 mld m³ gazu rocznie. GAZ-SYSTEM S.A. rozbudowywał także gazociągi na Dolnym Śląsku w celu umożliwienia odbioru większych ilości gazu z kierunku zachodniego. Przepustowość punktu Lasów na granicy polsko-niemieckiej wynosi obecnie 1,5 mld m³ rocznie (wcześniej było to 0,9 mld m³ rocznie). Inwestycje zrealizowane przez GAZ-SYSTEM S.A. w 2011 roku, wraz z możliwością korzystania z usługi wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim stworzyły techniczne możliwość importu do Polski ponad 3,3 mld m³ gazu rocznie z nowych źródeł (ok. 30% obecnie realizowanego importu). Kontakt:
GAZ-SYSTEM S.A.
Małgorzata Polkowska, Rzecznik Prasowy
Tel. (22) 22-01-546, 691-911-217