Studium wykonalności połączenia gazowego Polska-Litwa (GIPL)

Studium wykonalności powinno być gotowe w pierwszym kwartale 2013 roku i będzie podstawą do dalszych prac nad implementacją projektu.
Prace analityczne (analiza ekonomiczna i studium wykonalności) nad połączeniem gazowym Polska-Litwa są współfinansowane przez Komisję Europejską w ramach Programu Transeuropejskiej Sieci Energetycznej (TEN-E).
W ubiegłym roku obie spółki wykonały analizę biznesową projektu i według wstępnych szacunków gazociąg łączący Polskę i Litwę miałby 562 km długości, przy minimalnej przepustowości umożliwiającej przesyłanie
do krajów bałtyckich do 2,3 miliarda m sześc. gazu ziemnego rocznie, a przy dodatkowych inwestycjach do 4,5 miliarda m sześc. rocznie.
Zarządy GAZ-SYSTEM S.A. i Lietuvos Dujos zdecydowały o kontynuowaniu prac nad tym strategicznym połączeniem. Jesteśmy przekonani, że to połączenie ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego i integracji rynku Państw Bałtyckich. W porównaniu z innymi projektami dywersyfikacyjnymi w regionie, to połączenie sieciowe niesie ze sobą wiele korzyści, tworząc dostęp do rynku UE oraz globalnego rynku LNG, a wyposażone dodatkowo w opcję zwrotnego przepływu (reverse flow) ma olbrzymią zaletę z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw. – powiedział, Joachim Hockertz Wiceprezes Dyrektor Generalny ds. Handlu AB Lietuvos Dujos
Korzyści jakie przyniesie budowa połączenia GIPL to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa i dywersyfikacja dostaw gazu w regionie Państw Bałtyckich. My myślimy o tej inwestycji także w kontekście włączenia Litwy w gazowy Korytarz Północ-Południe. Te wartości mogą być dla rynku i konsumentów państw bałtyckich bardzo cenne. GAZ-SYSTEM przewiduje, że istotna część inwestycji powinna zostać sfinansowana z funduszy UE, ponieważ projekt ten jest priorytetowy w obszarze eliminowania wysp energetycznych w Europie. – powiedział Jan Chadam Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.
Połączenie Polska-Litwa jest elementem tzw. Energy Market Interconnection Plan (BEMIP). BEMIP jest jednym z priorytetów rozwoju infrastruktury energetycznej wskazanych przez Unię Europejską w czasie Drugiego Strategicznego Przeglądu Energetycznego (SER2). Jego celem jest integracja rynków gazu i energii w regionie Morza Bałtyckiego, a także zmiana stanu izolacji krajów bałtyckich od europejskiego rynku energii.
Więcej informacji na temat projektu oraz wstępny opis GIPL zawarto w broszurze.
***
AB Lietuvos Dujos jest zaangażowana przede wszystkim w następujące obszary działalności: import gazu ziemnego i jego sprzedaż odbiorcom indywidualnym, usługi przesyłowe i dystrybucyjne, zrównoważony
i ekonomicznie uzasadniony rozwój infrastruktury zaopatrzenia w gaz ziemny.
Firma kontroluje majątek o wartości ponad 2,5 miliarda litów. AB Lietuvos Dujos jest operatorem 1,9 tysiąca kilometrów gazociągów przesyłowych, 8,1 tysiąca kilometrów gazociągów dystrybucyjnych, 65 gazowych stacji pomiarowo-regulacyjnych, 3 gazowych stacji pomiarowych oraz 2 tłoczni. Firma dostarcza gaz ziemny do ogrzewania i produkcji energii elektrycznej, zaopatrując przedsiębiorstwa i instytucje, a także mieszkańców. Około 40% gazu zużywanego na Litwie pochodzi z dostaw realizowanych przez AB Lietuvos Dujos. Firma pośredniczy w tranzycie gazu z Federacji Rosyjskiej do Obwodu Kaliningradzkiego. Średnie zatrudnienie w firmie wynosi 1700 osób, a liczba klientów przekracza 550 tysięcy. W ostatniej dekadzie AB Lietuvos Dujos zainwestowała ponad miliard litów w litewską infrastrukturę gazową.
AB Lietuvos Dujos prowadzi działalność zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu, kładąc nacisk na ochronę środowiska, poszanowanie praw klientów i pracowników firmy, promowanie rozwoju gospodarczego oraz aktywny udział w życiu społecznym. Firma uczestniczy w wielu dobrowolnych przedsięwzięciach inicjowanych często przez jej pracowników oraz wspiera społeczne inicjatywy kulturalne.
AB Lietuvos Dujos jest jednym z największych płatników podatków na Litwie.
***
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski. Firma zarządza aktywami o wartości około 5 miliardów złotych. Na majątek ten składają się elementy systemu przesyłowego, w tym ponad 9,7 tysiąca kilometrów gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów i 970 punktów wyjścia. Firma zatrudnia ponad 2000 osób. GAZ-SYSTEM S.A. jest też właścicielem spółki Polskie LNG S.A. powołanej w celu budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.
Do 2014 r. GAZ-SYSTEM S.A. buduje ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn i Gustorzyn-Odolanów). Rozbudowa sieci gazociągów w Polsce może stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria LNG poprzez infrastrukturę przesyłową krajów Europy Środkowej.
W 2011 roku GAZ-SYSTEM S.A. zakończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia oraz tłocznię w Goleniowie i Jarosławiu. Firma uruchomiła również nowe polsko-czeskie połączenie umożliwiające przesył około 0,5 mld m3 gazu rocznie. GAZ-SYSTEM S.A. rozbudowywał także gazociągi na Dolnym Śląsku w celu umożliwienia odbioru większych ilości gazu z kierunku zachodniego. Przepustowość punktu Lasów na granicy polsko-niemieckiej wynosi obecnie 1,5 mld m3 rocznie (wcześniej było to 0,9 mld m3 rocznie).
Inwestycje zrealizowane przez GAZ-SYSTEM S.A. w 2011 roku, wraz z możliwością korzystania z usługi wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim stworzyły techniczne możliwość importu do Polski ponad 3,3 mld m3 gazu rocznie z nowych źródeł (ok. 30% obecnie realizowanego importu).
***
Kontakt:
Sigita Petrikonyte – Jurkuniene, Rzecznik prasowy
AB Lietuvos Dujos
tel. (+370 5) 236 02 58, tel. kom. (+370) 699 07870
e-mail: spj@lietuvosdujos.lt
Małgorzata Polkowska, Rzecznik prasowy
GAZ-SYSTEM S.A.
tel. (0048 22) 220 17 55, tel. kom. (0048) 691 911 217
e-mail: pr@gaz-system.pl