Pierwszy w Polsce przewiert w technologii Direct Pipe

Direct Pipe jest najbardziej zaawansowanym rodzajem metody bezwykopowej, stosowanej przy budowie gazociągów, która pozwala na poprowadzenie trasy gazociągu pod ciekami wodnymi, w terenach o trudnej topografii, objętych ochroną przyrodniczą czy charakteryzujących się niekorzystnymi warunkami geologicznymi. Direct Pipe jest bezpiecznym rozwiązaniem, zmniejszającym do minimum ryzyka związane z przejściem bezwykopowym.
"Wyjątkowość tej metody polega na połączeniu technologii HDD i mikrotunelowania i powoduje, że ograniczenia, które tkwią w obu tych technologiach w dużej mierze przestają być czynnikami utrudniającymi budowę gazociągów. Direct Pipe pozwala realizować przejścia bezwykopowe w zakresie dużych średnic i długości. Bardzo istotny jest również fakt, że efekty uzyskujemy za rozsądną cenę, wyższą o około 20% od kosztów przejścia wykonanego tradycyjną technologią HDD" – mówi Roland Kośka, kierownik Działu Przygotowania i Monitoringu w Pionie Inwestycji GAZ-SYSTEM.
Dzięki zastosowaniu technologii Direct Pipe GAZ-SYSTEM uzyskał pełną kontrolę nad procesem realizacji przejścia bez ryzyka utracenia odwierconego otworu przed jego orurowaniem, a także większą przewidywalność czasu trwania robót oraz kosztów wykonania przejścia. Zlikwidowane zostały ryzyka zanieczyszczenia wód i cieków płuczką pochodzenia wiertniczego, a przede wszystkim zapewniono bezpieczne dla otoczenia i środowiska prowadzenie robót.
Informacje techniczne:
Do technicznych możliwości tej metody należy zaliczyć:
- brak ryzyka perforacji nadkładu ciśnieniem płuczki, co pozwala wytyczać znacznie płytsze trajektorie (drogi, które przebywa poruszająca się głowica) planowanych przejść i w efekcie skraca przewierty,
- krótsze odcinki wejścia i wyjścia, strefa odcinka poziomego jest w większości trajektorii przewiertu, dzięki czemu trajektoria przewiertu jest łatwa do skontrolowania i utrzymania zgodnie z projektem,
- nie występuje ryzyko przekroczenia pasa montażowego gazociągu w miejscu wyjścia przewiertu,
- pospawana lira gazociągu do zabudowy nie musi być przygotowywana w jednym odcinku,
- możliwość lokalizowania przejść w miejscach niewykonalnych dla innych technologii,
- możliwość zwiercenia skał i utworów geologicznych bez względu na ich właściwości,
- wiercenie otworu na wymiar średnicy gazociągu do zainstalowania, co zmniejsza ilość zwierconej skały, a przez to i urobku do przerobienia i jego utylizacji.
Zobacz, co o przewiercie Direct Pipe mówią inżynierowie.

