Operatorzy gazowi publikują środkowoeuropejski plan inwestycyjny (CEE GRIP)

Photo of the article GAZ-SYSTEM wraz z Operatorami Systemów Przesyłowych z regionu Europy Środkowo Wschodniej mają przyjemność opublikować Regionalny Plan Inwestycyjny 2019 (CEE GRIP), który przedstawia perspektywę rozwoju podaży, popytu i zdolności przesyłowych w regionie CEE w nadchodzącym dziesięcioleciu.
Regionalne plany inwestycyjne są przygotowane w celu promowania współpracy regionalnej zgodnie z zapisami art. 7 dyrektywy 2009/73/WE i art. 12 rozporządzenia 715/2009/WE. Celem CEE GRIP 2019 jest uzupełnienie wcześniej opublikowanego dziesięcioletniego planu rozwoju sieci na poziomie wspólnotowym 2018 (TYNDP 2018), przygotowanego przez Europejską Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu (ENTSOG). CEE GRIP 2019 dostarcza dodatkowe informacje na poziomie regionalnym, ze szczególnym uwzględnieniem perspektyw rozwoju regionalnej infrastruktury gazowej i identyfikacji przyszłych potrzeb inwestycyjnych.
CEE GRIP 2019 uzupełnia TYNDP 2018, przekazując szczegółowe informacje w ujęciu regionalnym na temat scenariuszy i bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, a także integracji rynków. W CEE GRIP 2019 szczególny nacisk położono na:
· przyszły rozwój infrastruktury gazu ziemnego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej,
· szczegółowe analizy możliwości rozwoju infrastruktury pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i integracji rynkowej,
· opracowanie regionalnego podejścia do scenariuszy dostaw gazu i zapotrzebowania na paliwo gazowe,
· analizę współczynnika N-1 dla regionu CEE w perspektywie najbliższych 10 lat.
Ponadto, w obecnej edycji CEE GRIP bliżej przyjrzano się roli, jaką odgrywa gaz ziemny w Europie Środkowo-Wschodniej w ramach działań na rzecz transformacji w kierunku niskoemisyjnej gospodarki i realizacji celów klimatycznych i energetycznych Unii Europejskiej w perspektywie długoterminowej. Biorąc pod uwagę zależność regionu Europy Środkowo-Wschodniej od wysokoemisyjnych paliw, niezwykle ważne jest pełne wykorzystanie potencjału infrastruktury i zasobów dostępnych w UE oraz realizacja europejskich celów klimatyczno-energetycznych w sposób efektywny i przystępny cenowo. W tym celu w planie dokonano oceny, w jaki sposób gaz ziemny może przyczynić się do redukcji emisji i zniwelowania problemów związanych z jakością powietrza w regionie w oparciu o wybrane studia przypadków.
W odniesieniu do planowanych zadań inwestycyjnych GAZ-SYSTEM, które zostały uwzględnione w CEE GRIP 2019, w tym w szczególności do połączeń międzysystemowych z Ukrainą oraz Czechami informujemy, że na moment przygotowania raportu nie podjęta była decyzja inwestycyjna o kontynuacji prac w zakresie ww. projektów i trwały rozmowy z operatorami z tych krajów. Jednak w dniu publikacji niniejszego raportu należy mieć na uwadze, że:
·  realizacja połączenia z Czechami jest obecnie przedmiotem procedury incremental 2019,
·  podjęta została kierunkowa decyzja o braku budowy nowego połączenia z systemem ukraińskim.
GAZ-SYSTEM wraz z pozostałymi OSP zaangażowanymi w opracowanie raportu zapraszają wszystkie zainteresowane strony do udziału w konsultacjach dotyczących CEE GRIP 2019. Uwagi do raportu powinny być przekazane w języku angielskim w terminie do 24 marca 2020 roku na adres mailowy <b>sylvia.angyalova@eustream.sk</b>.
CEE GRIP 2019 jest dostępny na stronie internetowej GAZ-SYSTEM.
W opracowanie CEE GRIP 2019 zaangażowanych było 17 OSP pochodzących z 10 państw członkowskich, tj. Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii