Niewiążąca Faza Procedury Open Season dla połączenia międzysystemowego Polska - Litwa

W trakcie Niewiążącej Fazy Procedury Open Season, operatorzy oszacują zapotrzebowania uczestników rynku na przepustowość ciągłą w punkcie Wejścia/Wyjścia dwukierunkowego, międzysystemowego połączenia Polska - Litwa.
Na podstawie wyników Niewiążącej Fazy Procedury Open Season zostaną podjęte decyzje dotyczące rozpoczęcia Wiążącej Fazy Procedury Open Season, w trakcie której zostaną zebrane potwierdzone zamówienia na rezerwację przepustowości.
Głównym celem Procedury Open Season dla połączenia międzysystemowego Polska-Litwa jest określenie zainteresowania rynku, potwierdzonego długoterminową rezerwacją przepustowości gazociągu oraz określenie optymalnego sposobu finansowania projektu.
Dokumentacja dotycząca Niewiążącej Fazy Procedury Open Season jest dostępna pod poniższymi linkami:
Strona internetowa GAZ-SYSTEM S.A.:
http://www.gaz-system.pl/strefa-klienta/konsultacje-z-rynkiem/aktualne-konsultacje/open-season-gipl/
Strona internetowa AB AMBER GRID:
https://www.ambergrid.lt/en/transportation-services/capacity-information/osp
W trakcie Niewiążącej Fazy Procedury Open Season, uczestnicy rynku proszeni są
o przekazanie Wniosku o zdolności przesyłowe zgodnie z zasadami Regulaminu Niewiążącej Fazy Procedury Open Season w punkcie Wejścia/Wyścia Polska-Litwa najpóźniej do 14.08.2015, do godz. 16:00 (CET).
Dodatkowe informacje:
Od początku współpracy pomiędzy polskim a litewskim operatorem systemu przesyłowego w obszarze wspólnego rozwoju projektu GIPL, podjęto szereg istotnych decyzji i działań.
W 2013 roku Komisja Europejska zadecydowała o przyznaniu Promotorom projektu GIPL dofinansowania w wysokości 50% na opracowanie dokumentacji oddziaływania połączenia Polska - Litwa na środowisko w ramach programu Transeuropejskich Sieci Energetycznych (TEN-E). W sierpniu 2014 roku Europejska Agencja ds. Współpracy Regulatorów Rynku Energii (ACER) wydała decyzję o transgranicznej alokacji kosztów projektu GIPL. W tym samym miesiącu, AB Amber Grid i GAZ-SYSTEM S.A. złożyły wniosek do UE o dofinansowanie projektu GIPL z instrumentu “Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF).
W dniu 13 maja 2015 roku, spółki AB Amber Grid oraz GAZ-SYSTEM S.A. podpisały umowę trójstronną z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci (Innovation Network Executive Agency - INEA) w sprawie pomocy finansowej UE dla działania pod nazwą „Prace przygotowawcze do realizacji gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa do uzyskania pozwolenia na budowę“. Na podstawie umowy projekt GIPL otrzymał wsparcie finansowe UE w kwocie 10,6 mln EUR, w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF).
Zarówno Polska, jak i Litwa zaangażowane są w prowadzenie na terenie swoich krajów prac przygotowawczych niezbędnych do dalszej realizacji projektu GIPL. Obecnie na terenie Litwy finalizowane są działania dotyczące opracowania dokumentacji oddziaływania inwestycji na środowisko. W obu krajach prowadzone są prace projektowe, które w przypadku Polski rozpoczęły w czerwcu 2015 roku, a w przypadku Litwy w lipcu 2015 roku.
***
Połączenie międzysystemowe Polska-Litwa (GIPL) jest istotnym elementem w procesie integracji europejskiego rynku przesyłu gazu oraz budowania wydajnego
i konkurencyjnego rynku gazu w południowo-wschodniej Europie, poprzez eliminację tak zwanej „wyspy energetycznej”, czyli regionu niepołączonego z europejskim rynkiem energii (kraje bałtyckie).
Realizacja projektu GIPL ma kluczowe znaczenie dla uruchomienia dwukierunkowej, ciągłej przepustowości między polskim i litewskim systemem przesyłowym gazu ziemnego.
***
AB Amber Grid pełni funkcję operatora systemu przesyłowego na terytorium Litwy
i odpowiada za przesył gazu ziemnego (transport gazu ziemnego siecią gazociągów wysokiego ciśnienia) do użytkowników systemu oraz za utrzymanie i rozwój systemu przesyłowego.
System gazociągów obsługiwany przez AB Amber Grid składa się z gazociągów wysokiego ciśnienia (o łącznej długości 2000 km), 2 tłoczni, 2 transgranicznych stacji pomiarowych, 67 krajowych punktów wyjścia, instalacji ochrony katodowej (ochrony gazociągu przed korozją), jak również systemów transmisji danych i systemów telekomunikacyjnych. Klientami spółki AB Amber Grid są duże przedsiębiorstwa (elektrownie, miejskie systemy ciepłownicze oraz firmy przemysłowe), firmy średniej wielkości działające na Litwie oraz dostawcy gazu. AB Amber Grid odpowiada za tranzyt gazu ziemnego do Obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Pracownicy AB amber Grid posiadają bogate doświadczenie w eksploatacji i konserwacji gazociągów, jak również niezbędne umiejętności i kwalifikacje w zakresie zarządzania.
Od kwietnia 2015 roku, AB Amber Grid posiada bezterminową koncesję na przesył gazu
i jest certyfikowanym Operatorem Gazociągów Przesyłowych. Wraz z innymi operatorami przesyłu gazu należącymi do grupy wschodnich krajów bałtyckich tj. Łotwą, Estonią i Finlandią, bada możliwości rozwoju rynku regionalnego. W tym celu AB Amber Grid powołał zespół projektowy East Baltic TSO. W fazie opracowania jest również badanie dotyczące alternatywnych sposobów rozwoju rynku regionalnego.
***
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W latach 2009 - 2015 GAZ-SYSTEM S.A. realizował plan inwestycyjny polegający na budowie ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstały w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Rozbudowa sieci gazociągów może stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe integrującego rynki gazu ziemnego w krajach Europy Środkowej. Projekty zrealizowane przez GAZ-SYSTEM S.A. oraz usługa wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim pozwoliły na istotne poprawienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, poprzez zwiększenie technicznych możliwości importowych z kierunku innego niż wschodni do 90% realizowanego importu (do 2011 r. było to 9%).
Firma zarządza majątkiem o wartości ponad 8 mld PLN, na który składa się ponad
10 300 km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 57 węzłów oraz blisko 100 punktów wyjścia. GAZ-SYSTEM S.A. zatrudnia ponad 2500 pracowników.
GAZ-SYSTEM S.A. jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.
***
Kontakt:
Jolita Butkienė, Senior Officer of Strategic Planning and External Relations Division
AB Amber Grid
Tel. (+370 5) 232 77 37, mob. (+370) 685 43610
e-mail: j.butkiene@ambergrid.lt
Małgorzata Polkowska, Rzecznik Prasowy
GAZ-SYSTEM S.A.
Tel. (+48 22) 220 17 55, mob. (+48) 691 911 217
e-mail: pr@gaz-system.pl