Konsultacje rynkowe Regulaminu Open Season 2017 dla projektu Baltic Pipe

Photo of the article Promotorzy projektu Baltic Pipe, tj. operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego – Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz Energinet.dk uruchomili konsultacje rynkowe dla Regulaminu Open Season 2017.
Procedura Open Season ma na celu umożliwienie uczestnikom rynku przedstawienie właściwym operatorom sieci przesyłowych pozytywnych sygnałów inwestycyjnych, niezbędnych do realizacji Projektu Baltic Pipe, zapewniając przejrzystość i równe traktowanie wszystkich uczestników. Procedura rozpocznie się w grudniu 2016 r., począwszy od konsultacji rynkowych Regulaminu, i potrwa do drugiej połowy 2017 r., kończąc się zawarciem umów przesyłowych, które będą podlegały warunkom zawieszającym.
GAZ-SYSTEM S.A. oraz Energinet.dk zapraszają wszystkich zainteresowanych uczestników rynku do udziału w konsultacjach rynkowych Regulaminu Open Season 2017. Konsultacje będą trwały od 6 grudnia 2016 r. do 6 stycznia 2017 r., do godziny 16:00 (CET).
Podczas konsultacji rynkowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz Energinet.dk zbiorą pytania przesłane przez uczestników rynku dotyczące Regulaminu Open Season 2017 oraz odpowiedzą na te pytania w formie ogólnej i anonimowej, w sekcji „Pytań i odpowiedzi”  na stronie internetowej.
Po zakończeniu konsultacji, Energinet.dk oraz GAZ-SYSTEM S.A przeprowadzą ocenę oraz podsumują zebrane w trakcie konsultacji uwagi, i jeśli będzie konieczne, skorygują Regulamin Open Season 2017. Ponadto, GAZ-SYSTEM S.A. oraz Energinet.dk poinformują polski i duński Urząd Regulacji Energetyki o wynikach konsultacji rynkowych oraz wystąpią o zatwierdzenie ostatecznej wersji Regulaminu Open Season 2017 (w zależności od wymagań).
Dokumenty dotyczące procedury Open Season 2017 są dostępne na poniższych stronach internetowych: 
GAZ-SYSTEM S.A.: http://www.gaz-system.pl/strefa-klienta/konsultacje-z-rynkiem/aktualne-konsultacje/open-season-baltic-pipe/  
Energinet.dk : http://energinet.dk/EN/GAS/Det-danske-gasmarked/Sider/Open-Season.aspx

Wprowadzenie
W 2016 r. polski operator systemu przesyłowego, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz duński operator systemu przesyłowego, Energinet.dk, rozpoczęli badanie możliwości ustanowienia połączenia międzysystemowego pomiędzy dwoma rynkami krajowymi za pomocą dwukierunkowego gazociągu podmorskiego i rozbudowy krajowych sieci przesyłowych dla zapewnienia pełnej funkcjonalności nowego gazociągu, w celu zabezpieczenia przesyłu gazu z Norwegii do Dani i Polski.  Taka możliwość została przeanalizowana w ramach studium wykonalności. Prace nad studium wykonalności projektu Baltic Pipe  są w końcowej fazie opracowania i zostaną zakończone do końca 2016 roku, przed uruchomieniem procedury Open Season.
W ramach studium wykonalności przeprowadzono badanie rynku, służące ocenie ogólnego zainteresowania osób trzecich Projektem Baltic Pipe. Wynik tego badania był pozytywny, gdyż wskazywał na niewiążące zapotrzebowanie na rynku związane z projektem Baltic Pipe. W związku z powyższym, następnym etapem jest zaproszenie obecnych i potencjalnych zleceniodawców usług przesyłowych do udziału w procedurze Open Season w celu uzyskania potwierdzenia długoterminowych sygnałów inwestycyjnych.  

Główne cele Projektu Baltic Pipe to dalsze wzmocnienie dywersyfikacji dostaw gazu, integracja rynku, konwergencja cen oraz  bezpieczeństwo dostaw przede wszystkim w Polsce i w Danii a następnie w Szwecji, w Europie Środkowo-Wschodniej (EŚW) oraz regionie Państw Bałtyckich:
• integracja rynków gazu – duńsko-szwedzkiego i polskiego poprzez konkurencję między różnymi źródłami dostaw i dwustronną wymianę handlową, w dalszej perspektywie również z uwzględnieniem planowanych połączeń międzysystemowych z krajami Europy Środkowo - Wschodniej (poprzez połączenia międzysystemowe Polska -Czechy, Polska -Słowacja, Polska -Ukraina) oraz Państwami Bałtyckimi (poprzez połączenie Polska -Litwa);

• wzmocnienie regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu dzięki dywersyfikacji źródeł (umożliwienie dostępu do nowych źródeł dostaw gazu);

• wzrost konkurencji na regionalnych rynkach gazu oraz ułatwienie konwergencji cen pomiędzy poszczególnymi rynkami, możliwość wejścia nowych uczestników na rynek i potencjalnego wzrostu zapotrzebowania na gaz w regionach objętych oddziaływaniem projektu;

• poprawa niezawodności technicznej dostaw gazu dla odbiorców, dzięki dywersyfikacji kierunków dostaw gazu z importu;

• połączenie Baltic Pipe z terminalem LNG w Świnoujściu, które może w przyszłości zagwarantować krajom skandynawskim dostęp do globalnego rynku skroplonego gazu ziemnego (LNG).
 
Więcej informacji na temat projektu:

GAZ-SYSTEM S.A.: http://www.gaz-system.pl/nasze-inwestycje/integracja-z-europejski-systemem/baltyckibaltic-pipe/

Energinet.dk: http://energinet.dk/EN/ANLAEG-OG-PROJEKTER/Anlaegsprojekter-el/Gasledning-til-Polen-Baltic-Pipe-Feasibility-Studie/Sider/default.aspx

 ***
Energinet.dk to duński OSP, operator systemu przesyłowego energii elektrycznej i gazu. Naszym głównym zadaniem jest utrzymanie ogólnego krótko- i długoterminowego bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i gazu. Ponadto, niektóre z naszych zadań polegają na rozbudowie głównej duńskiej infrastruktury przesyłowej energii elektrycznej i gazu wraz z tworzeniem obiektywnych i przejrzystych warunków dla konkurencji na rynkach energii, a także weryfikacja prawidłowego funkcjonowania tej konkurencji. Spółka jest zorganizowana w formie niezależnego przedsiębiorstwa publicznego w wyłącznym posiadaniu państwa duńskiego reprezentowanego przez Ministerstwo Energii, Infrastruktury Technicznej i Klimatu Danii
***
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. GAZ-SYSTEM S.A. jest też właścicielem spółki Polskie LNG S.A., która została powołana do budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu. W ramach programu inwestycyjnego 2015 - 2025 GAZ-SYSTEM S.A. planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń międzysystemowych z Litwą, Słowacją i Czechami, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i będzie stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego. W latach 2009 - 2015 GAZ-SYSTEM S.A. zrealizował plan inwestycyjny polegający na budowie ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Inwestycje zrealizowane przez spółkę oraz usługa fizycznego i wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim pozwoliły na znaczne zwiększenie technicznych możliwości importowych z kierunku innego niż wschodni.
***
Kontakt:

Tomasz Pietrasieński
Rzecznik Prasowy GAZ-SYSTEM S.A.
Tel. +48 22 220 18 12, kom. +48 885 888 849
e-mail: pr@gaz-system.pl

Anne Maarbjerg Rasmussen
Rzecznik Prasowy Energinet.dk
Tel: +45 5167 7905
e-mail: aer@energinet.dk