Infrastruktura IT w procesie realizacji inwestycji (8/12)

Photo of the article Wśród systemów wspierających aktualnie działania inwestycyjne w GAZ-SYSTEM S.A. centralne miejsce zajmuje SAP a szczególnie jego moduły PM i MM. Moduły zostały opracowywane przez zespoły złożone z informatyków, przedstawicieli służb inwestycyjnych i remontowych spółki, przedstawicieli kontrolingu, rachunkowości, a także służb zakupowych. To w ramach tego systemu realizowane są zarówno procesy planowania inwestycyjnego, jak i nadzorowana jest realizacja prowadzonych prac. Dane dotyczące wszelkich zadań inwestycyjnych w spółce są wprowadzane do systemu SAP w układzie zgodnym z obowiązującą metodologią prowadzenia projektów GazStep, a następnie są włączane do planu inwestycyjnego. Kolejnym krokiem jest realizacja zadań określonych w ramach wprowadzonych do systemu harmonogramów.

W systemie SAP inicjowane są również procesy udzielenia zamówień, które następnie realizowane są w systemie MarketPlanet. Po wybraniu dostawcy i podpisaniu umowy realizacja procesu znów wraca do systemu SAP gdzie rejestrowana jest umowa i tworzone są dokumenty związane z realizacją tej umowy. Takie rozwiązanie pozwala spółce na zachowanie pełnej kontroli nad procesami wydatkowania środków finansowych.

„Celem wdrożenia systemu SAP było z jednej strony ujednolicenie procesów w spółce, ale przede wszystkim zebranie w jednym repozytorium wszelkich danych dotyczących realizacji tych procesów co jest warunkiem skutecznego zarządzania.” – mówi Grzegorz Stępniak, Dyrektor Pionu Informatyki.

Za implementację systemu SAP ERP GAZ-SYSTEM S.A. otrzymał srebrną nagrodę w kategorii "Duże wdrożenia" w konkursie SAP Quality Awards 2012 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Projekt został zrealizowany we współpracy z firmą S&T Services Polska Sp. z o.o.

Wdrożenie systemu SAP ERP w firmie GAZ-SYSTEM S.A. było jednym z największych i najbardziej kompleksowych projektów ERP zrealizowanych w naszym kraju w ostatnich latach. Przyznając nagrodę, jury SAP Quality Awards podkreśliło "bardzo jasne wyznaczenie celów biznesowych projektu, ściśle zharmonizowanych z długofalową strategią GAZ-SYSTEM S.A., a także doskonałe procedury projektowe, wprowadzenie procesów zarządzania zmianą, przekazywania wiedzy z pomocą narzędzi e-learningowych oraz spójnego systemu zapewniania jakości".

Zwrócono również uwagę na doskonałą współpracę między GAZ-SYSTEM S.A. i parterem wdrożeniowym, firmą S&T Services Polska. Podkreślono także fakt, że wdrożone rozwiązania SAP stanowią bazę, która wspiera dalszy rozwój firmy, pozwala na lepsze zarządzanie inwestycjami, optymalizację wykorzystania zasobów przedsiębiorstwa i ujednolicenie informacji zarządczych w rozproszonych terytorialnych jednostkach GAZ-SYSTEM S.A.

Komentarz eksperta - Celestyna Piech, Starszy Menedżer w Zespole Doradztwa Biznesowego PwC, ekspert w zakresie wdrożeń systemów informatycznych

Systemy klasy ERP to narzędzia wspierające kompleksowe zarządzanie przedsiębiorstwem. Wdrożenie oprogramowania ERP przynosi szereg korzyści firmie i jest w dzisiejszych warunkach rynkowych narzędziem pozwalającym na zwiększenie konkurencyjności firmy.

System ERP pozwala na zintegrowanie i automatyzację procesów wewnętrznych firmy takich jak księgowość, kontroling, zarządzanie aktywami firmy, magazynami, procesami produkcji, sprzedażą czy zasobami ludzkimi i dzięki temu dostarcza jednolitą i wiarygodną informacje zarządczą dla kierownictwa. Poza wsparciem zarządzania, systemy ERP przynoszą przede wszystkim korzyści w obszarze procesów i danych – pozwalają na standaryzacje procesów, a co za tym idzie - wzrost ich efektywności, kontrolę zasobów, poprawę jakości danych i informacji. To przekłada się wprost na elastyczność i szybkość działania firmy i reagowania na zmieniające się warunki.

Decyzja o wdrożeniu ERP jest zawsze słuszna, jednak końcowy sukces zależy od celów, jakie sobie postawi przedsiębiorstwo i sposobu, w jaki przeprowadzi wdrożenie. Dzisiaj wśród firm obserwuje się wyraźną tendencję do standaryzacji procesów i maksymalnego wykorzystania standardowych funkcjonalności systemu, inaczej mówiąc do ograniczenia do minimum zmian programistycznych wprowadzanych do systemu. Wymaga to dużo ciężkiej pracy w trakcie wdrożenia po stronie zarządzania zmianą, jednak przynosi bardzo wymierne korzyści zarówno biznesowe – procesy są optymalne i wydajne, jak i informatyczne – system jest tańszy w utrzymaniu i rozwoju.

Jeśli projekt implementacji ERP przeprowadzi się wg powyższych zasad i dobrze dobierze się do tego partnera wdrożeniowego, to korzyści zdefiniowane, jako „możliwe do osiągnięcia” staną się po projekcie „realne i mierzalne”.

Newsletter powstaje przy współpracy z PwC
Redakcja:
GAZ-SYSTEM S. A.
Zespół ds. Komunikacji
Małgorzata Polkowska - Rzecznik Prasowy
tel. +48 22 220 15 46; tel. kom. + 48 691 911 217
e-mail: pr@gaz-system.pl
Aneta Szczepańska – Koordynator ds. PR
tel. +48 22 220 18 79; tel. kom. + 48 607 630 514
e-mail: pr@gaz-system.pl