GAZ-SYSTEM S.A. operatorem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego

Photo of the article 17 listopada 2010 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzję w sprawie wyznaczenia spółki GAZ-SYSTEM S.A. na niezależnego operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego na okres do 31 grudnia 2025 r. GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką Skarbu Państwa i operatorem krajowego systemu gazociągów przesyłowych o długości prawie 10 tys. km.
"Jesteśmy dobrze przygotowani, żeby sprawować funkcję operatora na polskim odcinku gazociągu jamalskiego, bo podobne zasady związane z obowiązkami informacyjnymi i zapewnieniem swobodnego dostępu zainteresowanych firm do infrastruktury przesyłowej, wynikające z prawa unijnego oraz krajowego, wdrożyliśmy i stosujemy dla blisko 10 tys. km krajowych gazociągów przesyłowych” – powiedział Jan Chadam, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.
„Dzisiejsza decyzja Prezesa URE pozwoli nam pełnić funkcję operatora na odcinku gazociągu tranzytowego w Polsce na podstawie umowy, którą wcześniej podpisaliśmy z jego właścicielem. Rozpoczynamy teraz prace nad przygotowaniem praktycznych procedur (m.in. kodeksu sieci) umożliwiających realizację umowy i gwarantujących swobodny dostęp do wolnych mocy przesyłowych w gazociągu jamalskim.” – dodał Jan Chadam. 
25 października 2010 r. GAZ-SYSTEM S.A. oraz EuRoPol Gaz s.a. (właściciel polskiej części gazociągu jamalskiego) podpisały umowę o powierzeniu funkcji operatora na polskim odcinku Systemu Gazociągów Tranzytowych (SGT) Jamał - Europa. Umowa została zawarta do końca 2019 roku i ustala zasady pełnienia przez GAZ-SYSTEM S.A. funkcji operatora gazociągu jamalskiego na terenie Polski oraz na poziomie korporacyjnym definiuje wzajemne relacje pomiędzy operatorem gazociągu a jego właścicielem. Dokument określa zarówno obowiązki GAZ-SYSTEM S.A. jako operatora polskiego odcinka gazociągu tranzytowego, jak również obowiązki EuRoPol Gaz s.a. jako właściciela tej infrastruktury.
Zgodnie z postanowieniami umowy do obowiązków spółki GAZ-SYSTEM S.A. będzie należało sterowanie pracą gazociągu jamalskiego na terenie Polski oraz współpraca z operatorami systemów przesyłowych krajów ościennych bezpośrednio połączonych z gazociągiem tranzytowym (Bieltransgaz na Białorusi oraz Wingas w Niemczech). Operator zapewni również bezpieczeństwo funkcjonowania gazociągu  poprzez zarządzanie i nadzór nad pracami eksploatacyjnymi i remontowymi. Obowiązkiem GAZ-SYSTEM S.A. będzie także dostarczanie użytkownikom systemu informacji o warunkach świadczenia usług i wolnych mocach przesyłowych w gazociągu jamalskim. Informacje te będą publikowane na stronie internetowej operatora. Nowe umowy na przesył gazu, w ramach udostępnionych wolnych przepustowości, będzie zawierał i realizował GAZ-SYSTEM S.A.
Na początku przyszłego roku GAZ-SYSTEM S.A. rozpocznie publikowanie wymaganych prawem informacji o planowanych remontach na polskim odcinku gazociągu jamalskiego, punktach łączących z systemem przesyłowym innego operatora oraz informacji o jakości gazu.
Najpóźniej w I kwartale 2011 roku GAZ-SYSTEM S.A. rozpocznie publikowanie informacji o technicznej, zakontraktowanej i dostępnej zdolności przesyłowej dla właściwych punktów wejścia i wyjścia oraz wskaźnika maksymalnego i minimalnego miesięcznego wykorzystania zdolności przesyłowej. Zakres oraz sposób publikacji tych informacji będzie zatwierdzony przez Prezesa URE.
Zostanie przygotowana także Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej zawierająca między innymi  zasady świadczenia usług przesyłania z wykorzystaniem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, w tym również  zasady zawierania  umów przesyłowych oraz sposób rozliczania się za usługi świadczone przez operatora. Instrukcja będzie zawierała pełny katalog usług świadczonych przez operatora na polskim odcinku gazociągu jamalskiego, niedyskryminacyjne mechanizmy alokacji dostępnej zdolności przesyłowej, zasady zarządzania ograniczeniami w przesyle oraz zasady bilansowania i opłaty za niezbilansowanie. Instrukcja będzie zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki po przeprowadzeniu procesu konsultacji dokumentu z uczestnikami rynku. Przygotowanie, konsultowanie i złożenie dokumentu do zatwierdzenia przez Prezesa URE nastąpi najpóźniej w II kwartale 2011 r.
Po zatwierdzeniu Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej przez Prezesa URE, GAZ-SYSTEM S.A. rozpocznie oferowanie na niedyskryminacyjnych zasadach niezakontraktowanej przepustowości w polskim odcinku gazociągu jamalskiego. 
***
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem wartości ponad 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia. Spółka zatrudnia ponad 2000 osób.
GAZ-SYSTEM S.A. jest właścicielem spółki Polskie LNG S.A., która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.

Kontakt:
Małgorzata Polkowska
Rzecznik prasowy GAZ-SYSTEM S.A.
tel. (22) 22-01-755, 691-911-217
e-mail: pr@gaz-system.pl


Konferencja prasowa Urzędu Regulacji Energetyki w dniu 18 listopada 2010 r., od lewej: Pan Marek Woszczyk- wiceprezes URE, Pan Jan Chadam - prezes zarządu GAZ-SYSTEM S.A.