Baltic Pipe: Uruchomienie wiążącej Procedury Open Season

Regulamin procedury Open Season dla projektu Baltic Pipe wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami jest dostępny pod poniższymi adresami internetowymi:
Cele procedury Open Season
Energinet i GAZ-SYSTEM zapraszają wszystkich uczestników rynku do wzięcia udziału w procedurze Open Season 2017, która umożliwia składanie wiążących ofert na nowe zdolności przesyłowe w ramach planowanego projektu Baltic Pipe.
Celem niniejszej procedury jest określenie, czy istnieje wystarczające zapotrzebowanie rynkowe na utworzenie infrastruktury gazociągów kopalnianych i przesyłowych umożliwiającej przesył gazu z Norwegii do Polski przez Danię lub z Polski do Danii.
Studium wykonalności dotyczące punktu połączenia międzysystemowego Baltic Pipe Polska – Dania dowodzi, że projekt jest możliwy do wykonania i mógłby przynieść korzyści społeczne i gospodarcze zarówno Danii jak i Polsce pod warunkiem pojawienia się zapotrzebowania rynkowego. Studium wykonalności było współfinansowane przez Komisję Europejską w ramach Programu CEF (Connecting Europe Facility, Program „Łącząc Europę”
W związku z powyższym Energinet.dk i GAZ-SYSTEM S.A. postanowili przeprowadzić procedurę Open Season 2017 celem ustalenia i potwierdzenia długoterminowego zapotrzebowania uczestników rynku.
Dwie fazy Open Season 2017
Open Season 2017 będzie prowadzony w dwóch Fazach: Faza 1 i Faza 2.
Faza 1 procedury Open Season 2017 rozpoczęła się w dniu 6 czerwca 2017 r. i z chwilą publikacji Regulaminu Open Season 2017 i innych dokumentów związanych z Procedurą. Zgodnie z harmonogramem Fazy 1 uczestnicy rynku będą mieli możliwość złożenia Zamówienia w sprawie zapewnienia realizacji inwestycji do 25 lipca 2017 r.
Jeżeli uczestnicy rynku złożą w ramach Fazy 1 oferty na wystarczającą przepustowość, operatorzy systemów przesyłowych przystąpią do realizacji projektu Baltic Pipe w ramach Szybkiej Ścieżki Projektu w celu rozpoczęcia świadczenia usługi przesyłu gazu od dnia 1 października 2022 r.
Przewidywana data rozpoczęcia Fazy 2 procedury Open Season to 5 września 2017 r. W Fazie 2 uczestnicy rynku będą mogli złożyć ostateczną ofertę dotyczącą alokacji zdolności przesyłowych.
*Nota prawna: Ogólny harmonogram OS 2017 może ulec zmianie. Zmiany mogą nastąpić w szczególności, jeżeli całkowita Przepustowość OS 2017 wnioskowana w Ofertach w Fazie 1 będzie niewystarczająca do realizacji Szybkiej Ścieżki Projektu, co będzie oznaczać konieczność wprowadzenia zmian do założeń projektu Baltic Pipe.
Zaproszenie do udziału w Spotkaniach informacyjnych
Energinet i GAZ-SYSTEM S.A. pragną zaprosić wszystkich uczestników rynku do wzięcia udziału w jednym z dwóch planowanych spotkań informacyjnych.
Pierwsze ze spotkań odbędzie się w Stavanger w Norwegii 20 czerwca 2017 r. Bardziej szczegółowe informacje odnośnie tego spotkania zostaną przekazane w późniejszym terminie. Drugie spotkanie odbędzie się w biurze Energinet w Ballerup 21 czerwca 2017 r. o godz. 10:30 CET ( po południu odbędzie się forum zleceniodawców usługi przesyłania dla Energinet).
W czasie spotkań informacyjnych będzie prezentowany projekt Baltic Pipe i zasady uczestnictwa w procedurze Open Season 2017.
W celu wzięcia udziału należy zarejestrować się wysyłając zgłoszenie na poniższe adresy e-mail:
- Energinet: openseason2017@energinet.dk
- GAZ-SYSTEM: openseason@gaz-system.pl
Informacje dotyczące projektu Baltic Pipe
Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on, po raz pierwszy w historii, przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Projekt ma na celu ustanowienie połączenia międzysystemowego łączącego dwa rynki krajowe poprzez wykorzystanie dwukierunkowego gazociągu morskiego i rozbudowę lokalnej sieci przesyłowej pod kątem zapewnienia pełnej funkcjonalności nowego gazociągu w celu zabezpieczenia przesyłu gazu z Norwegii do Danii i Polski. Taki wariant był przedmiotem analizy w ramach studium wykonalności.
W ramach tego studium przeprowadzono badanie rynku służące ocenie ogólnego zainteresowania uczestników rynku projektem Baltic Pipe. Wyniki badania były pozytywne i wskazywały na istnienie niewiążącego zapotrzebowania w odniesieniu do tego konkretnego Projektu przekraczającego 10 mld m3 gazu rocznie. Kolejnym etapem jest zaproszenie obecnych i potencjalnych dostawców usług przesyłowych do wzięcia udziału w procedurze Open Season w celu uzyskania potwierdzenia długookresowych deklaracji inwestycyjnych.
Głównymi celami projektu Baltic Pipe są wzmocnienie dywersyfikacji dostaw gazu, integracja rynku, konwergencja cenowa i bezpieczeństwo dostaw przede wszystkim w Polsce i Danii, a w dalszej kolejności w Szwecji, Europie Środkowo-Wschodniej i w krajach bałtyckich, a poza tym:
- integracja rynków gazu – duńsko-szwedzkiego i polskiego poprzez konkurowanie z różnymi źródłami dostaw i dwustronną wymianę handlową oraz uwzględnienie połączeń międzysystemowych, których zlokalizowanie jest planowane w państwach Europy Środkowo-Wschodniej (połączenia międzysystemowe takie jak Polska-Czechy, Polska-Słowacja, Polska-Ukraina) i w krajach bałtyckich (połączenie Polska-Litwa) w perspektywie długookresowej.
- wzmocnienie regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu dzięki dywersyfikacji źródeł dostaw gazu (umożliwienie dostępu do nowych źródeł dostaw gazu);
- wzrost konkurencji na regionalnych rynkach gazu i ułatwienie konwergencji cenowej pomiędzy poszczególnymi rynkami, możliwość wejścia na rynek nowych uczestników i potencjalny wzrost zapotrzebowania na gaz w regionach objętych oddziaływaniem projektu;
- stworzenie warunków do znacznego spadku opłat przesyłowych w systemie duńskim dzięki dodatkowym wolumenom gazu z Norwegii do Danii (przesyłanym z wykorzystaniem Baltic Pipe), co przyniesie korzyści duńskim konsumentom i przedsiębiorstwom;
- poprawa niezawodności technologicznej w zakresie dostaw gazu do odbiorców dzięki dywersyfikacji kierunków importu;
- połączenie Baltic Pipe z terminalem LNG w Świnoujściu, które może w przyszłości zagwarantować krajom skandynawskim dostęp do globalnego rynku skroplonego gazu ziemnego (LNG).
Więcej informacji na temat projektu:
***
Energinet to duński operator systemu przesyłowego energii elektrycznej i gazu. Głównym zadaniem spółki jest utrzymanie ogólnego krótko- i długoterminowego bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i gazu. Ponadto niektóre z zadań realizowanych przez Energinet polegają na rozbudowie głównej duńskiej infrastruktury przesyłowej energii elektrycznej i gazu ziemnego wraz ze stworzeniem obiektywnych i przejrzystych warunków dla konkurencji na rynkach energetycznych, a także wryfikacja prawidłowego funkcjonowania tej konkurencji. Spółka jest zorganizowana w formie niezależnego przedsiębiorstwa publicznego w wyłącznym posiadaniu państwa duńskiego reprezentowanego przez duńskie Ministerstwo Energii i Klimatu.
***
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie gazociągami przesyłowymi w Polsce. GAZ-SYSTEM S.A. jest właścicielem spółki Polskie LNG S.A., która została powołana do budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu. W ramach programu inwestycyjnego 2015 - 2025 GAZ-SYSTEM S.A. planuje wybudować ponad 2000 km gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń międzysystemowych z Litwą, Słowacją i Czechami, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i będzie stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego. W latach 2009 - 2015 GAZ-SYSTEM S.A. zrealizował plan inwestycyjny polegający na budowie ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Inwestycje zrealizowane przez spółkę oraz usługa fizycznego i wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim pozwoliły na znaczne zwiększenie technicznych możliwości importowych z kierunku innego niż wschodni.
***
Osoby do kontaktu:
Tomasz Pietrasieński
Rzecznik prasowy GAZ-SYSTEM
Tel. +48 22 220 18 12, kom. +48 885 888 849
e-mail: pr@gaz-system.pl
e-mail: tomasz.pietrasienski@gaz-system.pl
Jeppe Danø
Rzecznik prasowy Energinet
Tel. +45 2333 8805
e-mail: jda@energinet.dk
