Analizy biznesowe dla planowanego gazociągu Polska – Litwa uzyskały wsparcie finansowe Komisji Europejskiej.

Głównym celem dofinansowanego projektu jest przeprowadzenie analizy technicznej, ekonomicznej, finansowej i środowiskowej dla planowanego połączenia Polska – Litwa. Połączenie międzysystemowe można będzie zasilać z nowych przewidywanych źródeł takich jak polski terminal LNG w Świnoujściu, Gazociąg Bałtycki i połączenie systemowe Poska-Czechy. W pierwszym etapie projektu zostanie wykonana analiza ekonomiczna, która będzie podstawą do podjęcia decyzji o sporządzeniu w ramach II etapu studium wykonalności.
I etap obejmuje zebranie informacji, które pozwolą ocenić, czy realizacja przedsięwzięcia jest uzasadniona pod względem ekonomicznym. Informacje, będą skupiały się na obszarach takich jak: struktura i kluczowi uczestnicy regionalnych rynków gazu obszaru Morza Bałtyckiego, krajowe strategie rozwoju energii, bezpieczeństwo dostaw gazu oraz prognoza popytu i podaży dla gazu. Zebrane zostaną także dane dotyczące wydobycia, poszukiwania oraz magazynowania gazu w regionie i oszacowane zostaną ceny energii na rynkach regionalnych i światowych. Powyższe działania pozwolą uzyskać szczegółową wiedzę o możliwościach i perspektywach budowy połączenia gazowego Polska-Litwa i dostarczą jasnych wniosków i zaleceń na przyszłość. Orientacyjną datą zakończenia etapu I jest lipiec 2011 r.
Etap II zakłada przygotowanie studium wykonalności, w ramach którego zostanie przeprowadzona analiza co najmniej trzech scenariuszy realizacyjnych. Kwestie opisane w studium wykonalności będą dotyczyć: założeń ekonomicznych, określenia kosztów projektu, analizy ekonomicznej, opisu technicznego z uwzględnieniem wariantów przebiegu gazociągu, oceny oddziaływania na środowisko oraz harmonogramu realizacji poszczególnych etapów projektu. Orientacyjną datą zakończenia etapu II jest lipiec 2012 r.
Wyniki studium wykonalności będą podstawą do przygotowania otwartej dla wszystkich uczestników rynku procedury badania zapotrzebowania na przesył gazu analizowanym gazociągiem Polska – Litwa (procedura open season).
Połączenie Polska–Litwa może być jednym z elementów strategii zintegrowania rynków energetycznych krajów położonych w rejonie Morza Bałtyckiego poprzez utworzenie międzynarodowych połączeń energetycznych tzw. Baltic Energy Market Interconnection Plan (BEMIP). BEMIP jest jednym z priorytetów rozwoju infrastruktury energetycznej wyznaczonych przez Unię Europejską w ramach Drugiego Strategicznego Przeglądu Energetycznego (SER2). Jego celem jest integracja rynków energii i gazu w rejonie Morza Bałtyckiego, a także zakończenie izolacji krajów bałtyckich od europejskiego rynku energii.
W ramach działań na forum BEMIP prowadzone są rozmowy pomiędzy spółkami gazowymi z krajów rejonu Morza Bałtyckiego (Polska, Litwa, Łotwa, Estonia) w celu ustalenia możliwych ram współpracy w zakresie zdefiniowania projektu połączenia międzysystemowego, umożliwiającego państwom bałtyckim dostęp do europejskiego rynku gazu, które byłoby akceptowalne dla wszystkich podmiotów oraz uwzględniało obecne warunki rynkowe.
Informacje podstawowe o GAZ-SYSTEM S.A.
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem wartości ok. 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia. Spółka zatrudnia ponad 2000 osób.
GAZ-SYSTEM S.A. wybuduje do 2014 r. ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście - Szczecin, Szczecin – Gdańsk, Włocławek – Gdynia, Rembelszczyzna – Gustorzyn, Gustorzyn - Odolanów) oraz na Dolnym Śląsku. Rozbudowa sieć gazociągów w Polsce może stanowić ważny element gazowego Korytarza Północ – Południe łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria LNG za pomocą wewnętrznej infrastruktury przesyłowej krajów Europy Środkowej.
GAZ-SYSTEM S.A. jest również właścicielem spółki Polskie LNG S.A., która została powołana do budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.
Informacje podstawowe o AB Lietuvos Dujos.
Podstawowym przedmiotem działalności spółki AB Lietuvos Dujos jest import gazu ziemnego i jego sprzedaż klientom końcowym, przesył gazu i usługi dystrybucyjne oraz zrównoważony i uzasadniony ekonomicznie rozwój infrastruktury dostaw gazu ziemnego. Spółka kontroluje aktywa o wartości 2,5 mld LTL. AB Lietuvos Dujos obsługuje 1,9 tys. km gazociągów przesyłowych, 8,1 tys. km gazociągów dystrybucyjnych, 65 stacji redukcyjno-pomiarowych, 3 stacje pomiarowych i 2 tłocznie. Spółka dostarcza gaz ziemny na potrzeby wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej, do przedsiębiorstw przemysłowych, innych przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych. Spółka odpowiada za dostawy około 50% całości gazu zużywanego na Litwie. AB Lietuvos Dujos prowadzi również przesył tranzytowy do obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Średnie zatrudnienie w Spółce wynosi 1,7 tys. osób; liczba klientów przekracza 550 tys.
AB Lietuvos Dujos prowadzi działalność z zachowaniem zasad społecznej odpowiedzialności biznesu, kładąc nacisk na ochronę środowiska, poszanowanie praw klientów i pracowników Spółki, pobudzanie rozwoju gospodarczego i aktywny udział w życiu społecznym. Spółka bierze udział w licznych akcjach dobrowolnych, które często inicjowane są przez samych pracowników Spółki oraz wspiera inicjatywy kulturalne społeczności lokalnych. AB Lietuvos Dujos jest jednym z największych podatników na Litwie. Według danych Państwowej Inspekcji Podatkowej za 2010 r., Spółka była czwartym w kolejności podatnikiem – wpłacając do kasy państwowej 351,7 mln LTL.
Kontakt:
GAZ-SYSTEM S.A.
Małgorzata Polkowska
Rzecznik Prasowy
tel. (22) 220 17 55, 691 911 217
e-mail: pr@gaz-system.pl
AB Lietuvos Dujos
Sigita Petrikonyte – Jurkuniene, rzecznik prasowy
Tel. +370 5 2360258, kom. +370 699 07870
e-mail: spj@lietuvosdujos.lt