GAZ-SYSTEM uruchamia badanie rynku biometanu w Polsce

Photo of the article

Spółka zaprasza do wzięcia udziału w niewiążącym Badaniu Rynku Biometanu oraz uczestnictwa w III edycji warsztatów pn. „Biometan w Krajowym Systemie Przesyłowym”.

Kształtujący się rynek biometanu w Polsce znajduje się na wczesnym etapie rozwoju i nadal wymaga zwiększonej uwagi oraz skoordynowanych działań, szczególnie w zakresie stworzenia warunków umożliwiających przesył biometanu z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury przesyłowej. Kluczowe znaczenie ma również opracowanie odpowiednich ram prawnych oraz wdrożenie kompleksowych rozwiązań systemowych, które pozwolą na zbudowanie pełnego łańcucha wartości – od produkcji, poprzez dystrybucję, aż po końcowe wykorzystanie biometanu. GAZ-SYSTEM chce jeszcze aktywniej zaangażować się w ten proces i przeprowadzić Badanie Rynku Biometanu. 

Badanie rynku umożliwi dokładne oszacowanie potencjału produkcyjnego biometanu w Polsce, analizę planów i możliwości przyłączania nowych obiektów do sieci przesyłowej, ocenę stopnia zainteresowania odbiorców dostarczaniem biometanu z wykorzystaniem krajowej sieci przesyłowej. Wyniki ankiety zostaną także wykorzystane do wskazania potencjalnych lokalizacji Punktów Zbiorczych, w których biometan będzie mógł być wprowadzany do sieci przesyłowej.

Badanie ma formę ankiety podzielonej tematycznie według charakteru działalności podmiotów związanych z rozwojem rynku biometanu w Polsce. Prosimy o przesłanie wypełnionych ankiet do 31 lipca 2025 roku na adres biometan@gaz-system.pl.
 

Weź udział w warsztatach. Dowiedz się czym jest Punkt Zbiorczy. 

Jednocześnie spółka zaplanowała organizację III edycji warsztatów pn. „Biometan w Krajowym Systemie Przesyłowym”, które odbędą się 9 czerwca 2025 roku w formie hybrydowej: stacjonarnie w siedzibie GAZ-SYSTEM S.A. oraz w formule live-streaming na kanale YouTube.

Podczas warsztatów zostaną omówione kwestie związane z uruchomionym badaniem oraz nową inicjatywą GAZ-SYSTEM w postaci tzw. Punktów Zbiorczych do zatłaczania biometanu. To rozwiązanie stanowiące alternatywę dla tradycyjnego, bezpośredniego przyłączenia do sieci gazowej instalacji wytwarzającej biometan. Punkt Zbiorczy to miejsce umożliwiające wprowadzanie do systemu przesyłowego biometanu dostarczonego transportem drogowym jako CNG. 

Rozwiązanie to ułatwi proces inwestycyjny biometanowniom, eliminując potrzebę budowy gazociągu łączącego instalację z siecią gazową oraz ograniczy ich koszty jednostkowe, ponieważ z jednego punktu zbiorczego będzie mogło korzystać kilka biometanowni. 

Chęć udziału w warsztatach w formule stacjonarnej należy zgłosić do 28 maja 2025 roku poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc możliwość uczestnictwa w formie stacjonarnej zostanie potwierdzona w wiadomości mailowej. 

Uczestnictwo w warsztatach w formule on-line będzie możliwe poprzez wykorzystanie linku dostępnego na naszej stronie internetowej w terminie późniejszym.

Patronat medialny nad Badaniem Rynku Biometanu: 
Biomasa logo