Porozumienie GAZ-SYSTEM i Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

Przedstawiciele operatora gazowego systemu przesyłowego i DK WOC podpisali porozumienie o współpracy. Współdziałanie obu podmiotów ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP oraz GAZ-SYSTEM.
W ramach współpracy oba podmioty będą wymieniały się doświadczeniami i informacjami o aktualnych zagrożeniach. W przypadku wystąpienia incydentu cyberbezpieczeństwa wymienią się danymi umożliwiającymi wykrycie zagrożenia oraz minimalizację skutków tego incydentu. W GAZ-SYSTEM oraz w WOC funkcjonują całodobowo zespoły CSIRT (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego).
- Cyberbezpieczeństwo to nie tylko wyzwanie technologiczne, ale również istotny element ochrony infrastruktury krytycznej i zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Infrastruktura krytyczna, taka jak systemy przesyłowe gazu, ma strategiczne znaczenie zarówno dla funkcjonowania państwa, jak i prowadzenia operacji wojskowych. Nasza współpraca z GAZ-SYSTEM to kolejny krok w kierunku skuteczniejszej ochrony tych zasobów. Dzięki wymianie informacji i doświadczeń, wspólnie zwiększymy zdolność do reagowania na cyberzagrożenia. To współdziałanie nie tylko wzmacnia bezpieczeństwo narodowe, ale również buduje solidne podstawy dla dalszego rozwoju kompetencji w tej dziedzinie - powiedział gen. dyw. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (WOC) to specjalistyczny komponent Sił Zbrojnych odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa państwa w ważnej domenie operacyjnej jaką jest – obok wody, lądu, powietrza i przestrzeni kosmicznej – cyberprzestrzeń. WOC dysponują pełnym spektrum zdolności do realizacji działań w tej domenie – od obronnych, przez rozpoznawcze po ofensywne. Jednocześnie w strukturach resortu obrony narodowej WOC odpowiadają za istotne zadania z zakresu kryptologii, cyberbezpieczeństwa oraz projektowania, wdrażania i utrzymania systemów IT.