GAZ-SYSTEM S.A. partnerem projektu „Sprzątanie Świata”

Photo of the article Spółka GAZ-SYSTEM S.A. jest partnerem projektu „Sprzątanie Świata” organizowanego przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację Sprzątanie Świata – Polska. Tegoroczna kampania odbywa się pod hasłem „Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę”.  

Celem bieżącej, 19-stej już edycji jest zwrócenie uwagi na zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte. Założeniem akcji jest nie tylko sprzątanie, ale też uczenie nie śmiecenia i zapobiegania powstawaniu nowych odpadów. To także powszechna nauka radzenia sobie z powstałymi odpadami i lekcja wychowania obywatelskiego. Akcję w dniu 14 września rozpoczął festyn ekologiczny zorganizowany przez Fundację Nasza Ziemia i Urząd Miasta Krakowa. Całe wydarzenie zakończy się 21 września w Nadleśnictwie Bielsko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Natomiast 23 września w Warszawie odbędzie się gra miejska „Drzewdroidy”.

W najbliższy weekend (14-16 września) „Sprzątania świata” na terenie całego kraju przeprowadzone zostaną inwentaryzacje dzikich wysypisk, działania informacyjne i edukacyjne oraz zbiórki elektroodpadów, w tym telefonów komórkowych, z których dochód zostanie przekazany na modernizację sprzętu AGD w placówkach służących dzieciom i zwiększaniu ich efektywności energetycznej (w ramach programu Zielona Stopa Filantropa).

Kampania została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Akcja "Sprzątanie świata - Polska 2012" jest częścią Kampanii na rzec Rozwoju Zrównoważonego i jest dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji na temat kampanii „Sprzątanie Świata” można znaleźć na stronie http://sprzatanie.naszaziemia.pl/v2/page/2010_sprzatanie

***
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski. Firma zarządza aktywami o wartości około 5 miliardów złotych. Na majątek ten składają się elementy systemu przesyłowego, w tym ponad 9,8 tysiąca kilometrów gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów i 970 punktów wyjścia. Firma zatrudnia ponad 2000 osób.

Do 2014 r. GAZ-SYSTEM S.A. planuje wybudować ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn i Gustorzyn-Odolanów). Rozbudowa sieci gazociągów w Polsce może stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG w Chorwacji poprzez infrastrukturę przesyłową krajów Europy Środkowej.

W 2011 roku GAZ-SYSTEM S.A. zakończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia oraz tłocznię w Goleniowie i Jarosławiu. Firma uruchomiła również nowe, polsko-czeskie połączenie umożliwiające przesył około 0,5 mld m³ gazu rocznie. GAZ-SYSTEM S.A. rozbudowywał także gazociągi na Dolnym Śląsku w celu umożliwienia odbioru większych ilości gazu z kierunku zachodniego. Przepustowość punktu Lasów na granicy polsko-niemieckiej wynosi obecnie 1,5 mld m³ rocznie (wcześniej było to 0,9 mld m³ rocznie).

Inwestycje zrealizowane przez GAZ-SYSTEM S.A. w 2011 roku, wraz z możliwością korzystania z usługi wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim stworzyły techniczne możliwość importu do Polski ponad 3,3 mld m³ gazu rocznie z nowych źródeł (ok. 30% obecnie realizowanego importu).

Kontakt:
GAZ-SYSTEM S.A.
Małgorzata Polkowska, Rzecznik Prasowy
Tel. (22) 22-01-546, 691-911-217