Gazociąg podmorski i nabrzeże wraz z lądową infrastrukturą sieciową dla FSRU wybudują polskie firmy

GAZ-SYSTEM uznaje za zakończone postępowanie przetargowe na wybór wykonawców części morskiej FSRU w Zatoce Gdańskiej. Potwierdzona została prawidłowość zawarcia umowy z polsko-tureckim konsorcjum.
Jako inwestor szczególnie cieszymy się z zapewnienia możliwości udziału w pracach przy części morskiej FSRU polskim firmom, których udział w wykonaniu części morskiej wynosi już 70 proc. Taki bowiem udział polskich firm wśród podwykonawców realizujących również specjalistyczne roboty i dostawy zgłosiło na chwilę obecną wybrane polsko-tureckie konsorcjum.
Z uwagi na niepubliczny charakter postępowań przetargowych, poufność informacji w zakresie postępowań odwoławczych i fakt związania umowami o zachowaniu poufności spółka nie może ujawnić żadnych dalszych szczegółów.
Prawie 2 mld złotych w ramach realizacji części lądowej Programu FSRU dla polskich przedsiębiorstw
Programu FSRU stanowi złożone przedsięwzięcie inwestycyjne, obejmujące kilka elementów, które spółka musi zrealizować równolegle, zapewniając pełną gotowość ich pracy i integrację z krajowym systemem przesyłowym na moment uruchomienia terminala FSRU. W 2024 roku GAZ-SYSTEM podpisał łącznie 28 umów na dostawy i usługi, niezbędne do wybudowania 250 km gazociągów od Gdańska do Gustorzyna. Zleceniobiorcami zostali producenci rur i armatury oraz wykonawcy usług budowlanych i nadzoru wyłącznie z Polski, według miejsca zarejestrowania działalności gospodarczej. Łączna wartość udzielonych zamówień, które trafiły do polskich firm w tej części inwestycji FSRU wynosi ok. 1,8 mld złotych.
Ponad 97 proc. umów w 2024 r. podpisane z polskimi przedsiębiorcami
Biorąc pod uwagę wszystkie pozostałe zamówienia (tj. za wyjątkiem kontraktów na realizację Programu FSRU) GAZ-SYSTEM w 2024 r po przeprowadzeniu postępowań przetargowych zawarł łącznie 1526 umów (na łączną kwotę ponad 2,1 mld zł), z których jedynie 42 umowy (opiewające na ok. 331 mln zł) zostały podpisane z wykonawcami zagranicznymi, przy czym były to podmioty głównie z krajów Unii Europejskiej. Wynika z tego, że tylko 2,7 proc. umów zostało podpisane z firmami spoza kraju. Wartościowo kwoty płacone wykonawcom spoza kraju stanowią ok. 15 proc. wszystkich kontraktów.
Dodatkowo, biorąc pod uwagę kryterium wartości umów, wśród podpisanych przez GAZ-SYSTEM w 2024 r. 30 największych wartościowo umów zakupowych (innych niż FSRU), jedynie dwie zostały zawarte z wykonawcami zagranicznymi z obszaru Unii Europejskiej (Belgia i Holandia). Wynikało to wyłącznie z braku krajowego potencjału realizacyjnego w segmencie specjalistycznej produkcji i usług.
Spółka z satysfakcją odnotowuje także, że całość części lądowej programu FRSU oraz 70 proc. jego części morskiej realizowane będzie przez polskich dostawców i wykonawców.