Tłocznia gazu w Goleniowie

Wiosną 2011 roku oddano do eksploatacji tłocznię gazu w Goleniowie.

Inwestycja ta jest jednym z elementów realizowanego przez GAZ-SYSTEM S.A. planu rozbudowy krajowej sieci przesyłowej oraz jej połączeń z systemami państw sąsiednich w celu utworzenia zintegrowanego rynku gazowego w krajach Unii Europejskiej.

W dniu 19 października 2011 roku GAZ-SYSTEM S.A. otrzymał główną nagrodę w kategorii INWESTYCJA ROKU 2011: Tłocznia Gazu w Goleniowie w Konkursie Gospodarczym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Konkurs Gospodarczy ma na celu promocję najbardziej innowacyjnych projektów i najprężniej rozwijających się firm, które szczególnie przysłużyły się rozwojowi gospodarki regionu.

 

Korzyści

  • zwiększenie zasięgu gazyfikacji w regionie oraz  zaopatrzenie w gaz odbiorców indywidualnych i  przemysłowych, w tym Goleniowski Park Przemysłowy;
  • otwarcie sieci na transport zwiększonych ilości gazu pochodzącego z terminalu LNG w Świnoujściu do krajowej sieci przesyłowej. Inwestycja będzie odgrywać istotną rolę w okresie zimowym, gdy system przesyłowy jest obciążony i wymagane jest utrzymanie ciągłości przesyłu gazu;
  • wraz z gazociągiem Szczecin-Świnoujście - istotny element rozwoju transgranicznej infrastruktury przesyłowej w rejonie Morza Bałtyckiego.

Tłocznia gazu w Goleniowie (wraz z gazociągiem Świnoujście-Szczecin) może w przyszłości stać się elementem planowanego energetycznego Korytarza Północ – Południe, który miałby połączyć terminal LNG w Świnoujściu z planowanym gazoportem w Chorwacji (tzw. terminalem Adria) przez państwa Europy Środkowej (Czechy, Słowację, Węgry).

 

Koszty inwestycji

  • wartość inwestycji: 14,23 mln euro
  • dofinansowanie z EEPR: 7,11 mln euro 

Czytaj o dofinansowaniu projektu ze środków Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej.

 

 

Relacje prasowe i telewizyjne

  • informacje prasowe

20.10.2011 r. - Tłocznia Gazu w Goleniowie Inwestycją Roku w woj. zachodniopomorskim

24.03.2011 r. - Wizyta Przedstawicieli Komisji Europejskiej na terenie tłoczni gazu w Goleniowie

23.03.2011 r. - Wizyta Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska na Tłoczni Gazu w Goleniowie

 

 

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi GAZ-SYSTEM S.A. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w tej publikacji.


Copyright © 2016 Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Wszystkie prawa zastrzeżone.