02.04.2019

Finał konkursu zorganizowanego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej towarzyszącej projektowi Baltic Pipe

Prawie 350 dzieci wzięło udział w konkursie „Gaz ziemny – czyste paliwo w naszych domach”. Finał zmagań odbył się 29 marca br. w Zespole Szkół Sportowych w Rewalu. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z dwóch nadmorskich gmin województwa zachodniopomorskiego – Rewala i Trzebiatowa. Do konkursu plastycznego zaproszono uczniów z klas I-IV, a do turnieju wiedzy uczniów z klas V-VIII.

Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy o roli gazu ziemnego w transformacji energetycznej Polski, a także zwiększanie świadomości uczniów w tematach dotyczących bezpieczeństwa i niezależności energetycznej, dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii oraz planowanej na terenie Rewala bądź Trzebiatowa strategicznej inwestycji, jaką jest Baltic Pipe.

Konkurs składał się z dwóch etapów, podczas których uczestnicy mogli zdobyć niezbędne informacje o źródłach energii wykorzystywanych w życiu codziennym. Szczególną uwagę poświęcono gazowi ziemnemu oraz projektowi Baltic Pipe. W ciągu minionych czterech miesięcy uczniowie napisali dwa testy wiedzy (o różnym poziomie trudności)  sprawdzające na jakim poziomie opanowali materiał edukacyjny. We wszystkich szkołach podstawowych odbyły się również prelekcje, podczas których uczniowie mogli zadawać pytania dotyczące zagadnień poruszanych w ramach konkursu. Do półfinału konkursu wiedzy przeszli uczniowie z klas VI-VIII, którzy przedstawili 5-minutowe wystąpienia związane z tematyką zmagań. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą ekspercką, ale również kreatywnością, omawiając efekty swojej pracy w formie m.in.: animacji wideo, krótkich filmów oraz prezentacji multimedialnych. Finał zakończył się quizem z udziałem trojga najzdolniejszych uczestników. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody: za miejsce pierwsze laptop, za miejsce drugie hulajnogę elektryczną oraz za trzecie aparat.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały także prace artystyczne przygotowane przez najmłodszych półfinalistów konkursu plastycznego. Głosy można było oddawać zarówno podczas finału konkursu, jak i online.

Ostatecznie finalistami turnieju wiedzy zostali:

  • I miejsce – Mielniczuk Martyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Trzebiatowa;
  • II miejsce – Rychter Kacper ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Trzebiatowa;
  • III miejsce – Kusztelak Mikołaj ze Szkoły Podstawowej z Rewala.

Laureatami konkursu plastycznego zostali:

  • Harasimowicz Wojciech ze Szkoły Podstawowej z Rewala;
  • Klimkiewicz Bartosz ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Trzebiatowa;
  • Polak Zuzanna ze Szkoły Podstawowej z Rewala;
  • Składanowska Maria ze Szkoły Podstawowej z Rewala;
  • Szczygieł Kacper ze Szkoły Podstawowej z Mrzeżyna;
  • Malko Daria ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Trzebiatowa (nagroda w głosowaniu online).

***

Konkurs „Gaz ziemny – czyste paliwo w naszych domach” został przeprowadzony przez Agencję Dialogu Społecznego w ramach kampanii edukacji i komunikacji społecznej związanej z budową podmorskiego gazociągu Baltic Pipe – inwestycji realizowanej we współpracy polskiego operatora gazociągów przesyłowych spółkę GAZ-SYSTEM (partner konkursu) oraz duńskiego operatora systemu przesyłowego gazu i energii spółkę Energinet.

 

GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiadamy za przesył gazu ziemnego oraz zarządzamy najważniejszymi gazociągami w Polsce. W ramach programu inwestycyjnego 2015-2025 GAZ-SYSTEM planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń międzysystemowych z państwami sąsiednimi wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i będzie stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego.

Spółka realizuje jedno z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w kraju – projekt Baltic Pipe, polegający na wybudowaniu dwukierunkowego gazociągu morskiego łączącego Polskę i Danię oraz rozbudowie lokalnej sieci przesyłowej.

GAZ-SYSTEM jest też właścicielem spółki Polskie LNG, która zarządza terminalem LNG w Świnoujściu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 


Copyright © 2016 Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Wszystkie prawa zastrzeżone.