21.03.2018

Dzień Dostawcy GAZ-SYSTEM

Perspektywa strategiczna rozwoju GAZ-SYSTEM oraz rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu to główne tematy poruszane podczas kolejnego Dnia Dostawcy, który odbył się 20 marca 2018 r. W spotkaniu z wykonawcami usług projektowych, robót budowlanych, nadzoru budowlanego, a także dostawcami materiałów udział wzięli Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień oraz Prezes Zarządu Polskie LNG Paweł Jakubowski.

 

Dzień Dostawcy 2018: Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM, o projektach inwestycyjnych w spółce

Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM, zwrócił uwagę, że strategicznym założeniem rozwoju infrastruktury spółki do końca 2022 r. jest dywersyfikacja źródeł dostaw z zagranicy. – Realizacja Krajowego Planu Rozwoju na lata 2018 – 2027 przełoży się nie tylko na wzrost stopnia dywersyfikacji dostaw, spowoduje również podwojenie całkowitych możliwości importowych do krajowego systemu przesyłowego – dodał.

Jego zdaniem polski system przesyłowy będzie mógł odegrać kluczową rolę w procesie integracji i liberalizacji rynków gazu ziemnego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.  Dodał również, że dzięki realizacji nowych połączeń infrastrukturalnych polski rynek stanie się ważnym krajem przesyłowym otwartym na dostawców gazu nie tylko z Unii Europejskiej, ale z całego świata.

 

Dzień Dostawcy 2018: Paweł Jakubowski, Prezes Zarządu PLNG, o rozbudowie Terminalu LNG w Świnoujściu

Prezes Zarządu Polskie LNG Paweł Jakubowski przypomniał, że Terminal LNG w Świnoujściu cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników rynku, a jego zdolności regazyfikacyjne zarezerwowane są w 100 proc. – Odpowiadając na potrzeby rynku GAZ-SYSTEM uruchomił Program Rozbudowy Terminalu LNG o dodatkowe moce i funkcjonalności. Program obejmuje cztery projekty: rozbudowę regazyfikatorów SCV o kolejne jednostki, budowę drugiego nabrzeża, przeładunek LNG na kolej i budowę trzeciego zbiornika – zaznaczył.

Podkreślił również, że GAZ-SYSTEM w 2018 r. przeprowadzi kluczowe postępowania przetargowe, które obejmą wszystkie elementy Programu Rozbudowy.

 

Dzień Dostawcy 2018: Anna Bednarek, Dyrektor Pionu Zakupów w GAZ-SYSTEM, mówi o polityce zakupowej spółki

Podczas spotkania omówiono również plan inwestycyjny i remontowo-modernizacyjny spółki na lata 2018-2020 oraz praktyczne aspekty procesu zakupowego.

– Zależy nam na budowaniu długoterminowej współpracy z naszymi dostawcami, możemy to osiągnąć dzięki wzajemnej komunikacji i prowadzonemu dialogowi. Dlatego właśnie cyklicznie spotykamy się z naszymi dostawcami – zaznaczyła dyrektor Pionu Zakupów GAZ-SYSTEM Anna Bednarek.

W tegorocznym Dniu Dostawcy organizowanym przez GAZ-SYSTEM uczestniczyło 200 przedstawicieli ponad 100 firm biorących udział w procesie inwestycyjnym spółki.

 

 

GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiadamy za przesył gazu ziemnego oraz zarządzamy najważniejszymi gazociągami w Polsce. W ramach programu inwestycyjnego 2015-2025 GAZ-SYSTEM planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń międzysystemowych z państwami sąsiednimi wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i będzie stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego.

Spółka realizuje jedno z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w kraju – projekt Baltic Pipe, polegający na wybudowaniu dwukierunkowego gazociągu morskiego łączącego Polskę i Danię oraz rozbudowie lokalnej sieci przesyłowej.

GAZ-SYSTEM jest też właścicielem spółki Polskie LNG, która zarządza terminalem LNG w Świnoujściu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 


Copyright © 2016 Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Wszystkie prawa zastrzeżone.